Wioślarze, kajakarze i miłośnicy sportów wodnych będą mieli swoje miejsce w stolicy. Na jesieni tego roku ma się skończyć budowa Przystani Warszawa. Do użytku zostanie oddana w kwietniu przyszłego roku.
Przystań Warszawa powstaje pomiędzy wałem przeciwpowodziowym Wisły a Portem Czerniakowskim. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ocenił na poniedziałkowym briefingu, że brakowało w stolicy miejsca, które skupiałoby środowisko wodniackie.
Start w przyszłym roku
- Środowisko warszawskich wodniaków zasługuje na miejsce, które będzie ich integrować i stanie się obok Wisły ich drugim domem. Przystań Warszawa ma szansę być właśnie taką przestrzenią. Liczymy, że tutaj będą wychowywać się kolejne pokolenia warszawskich wodniaków - powiedział Olszewski.
Wiceprezydent stolicy poinformował, że zakończenie prac w Przystani przewidziano na październik 2017 r., jednak - jak wyjaśnił - będzie to moment przejęcia przez miasto obiektów. - Następnie rozpoczynamy konkurs, w którym chcemy wyłonić podmiot bądź podmioty, które będą prowadziły tu działalność - dodał.
- Liczymy na to, że cała procedura najmu oraz doposażenia tych obiektów, pozwoli nam ruszyć w kwietniu z ofertą. Wszystko na to wskazuje, że tak będzie - zaznaczył.
Drewniaki wśród drzew
Przystań Warszawa tworzyć będzie w sumie osiem drewnianych pawilonów. Do ich budowy wykorzystano baraki straży miejskiej, ale w ograniczonym zakresie.
– Chcieliśmy wykorzystać w maksymalnym stopniu pozostałości po budynkach straży. Niestety ich stan uniemożliwił ich przeniesienie w całości. Nowo powstające będą bardziej funkcjonalne, ekologiczne, a także energooszczędne – wyjaśniał Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni. I dodał że ustawienie obiektów zaplanowano tak, aby zachować jak najwięcej rosnących drzew.
W Przystani Warszawa "zacumują" tam przede wszystkim organizacje i stowarzyszenia związane z warszawską Wisłą. Będą wioślarze, kajakarze czy fundacje popularyzujące aktywny wypoczynek nad rzeką.
Nie zabraknie również miejsca do garażowania łodzi i przechowywania sprzętu wodniackiego. Poza tym powstanie punkt gastronomiczny, sklep ze sprzętem oraz pokoje noclegowe. Budynki będą przystosowane dla niepełnosprawnych.
Teren ogólnodostępny
Miasto zapewnia, że będzie to teren ogólnodostępny. Z myślą o spacerowiczach ratusz wybudował chodniki.
Inwestycja pochłonie ok. 7,4 mln zł.
Przystań Warszawa
PAP/kz/b