Pawilony zatopione w zieleni. Budują przystań dla wodniaków

[object Object]
Przystań WarszawaUrząd Miasta
wideo 2/3

Wioślarze, kajakarze i miłośnicy sportów wodnych będą mieli swoje miejsce w stolicy. Na jesieni tego roku ma się skończyć budowa Przystani Warszawa. Do użytku zostanie oddana w kwietniu przyszłego roku.

Przystań Warszawa powstaje pomiędzy wałem przeciwpowodziowym Wisły a Portem Czerniakowskim. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ocenił na poniedziałkowym briefingu, że brakowało w stolicy miejsca, które skupiałoby środowisko wodniackie.

Start w przyszłym roku

- Środowisko warszawskich wodniaków zasługuje na miejsce, które będzie ich integrować i stanie się obok Wisły ich drugim domem. Przystań Warszawa ma szansę być właśnie taką przestrzenią. Liczymy, że tutaj będą wychowywać się kolejne pokolenia warszawskich wodniaków - powiedział Olszewski.

Wiceprezydent stolicy poinformował, że zakończenie prac w Przystani przewidziano na październik 2017 r., jednak - jak wyjaśnił - będzie to moment przejęcia przez miasto obiektów. - Następnie rozpoczynamy konkurs, w którym chcemy wyłonić podmiot bądź podmioty, które będą prowadziły tu działalność - dodał.

- Liczymy na to, że cała procedura najmu oraz doposażenia tych obiektów, pozwoli nam ruszyć w kwietniu z ofertą. Wszystko na to wskazuje, że tak będzie - zaznaczył.

Drewniaki wśród drzew

Przystań Warszawa tworzyć będzie w sumie osiem drewnianych pawilonów. Do ich budowy wykorzystano baraki straży miejskiej, ale w ograniczonym zakresie.

– Chcieliśmy wykorzystać w maksymalnym stopniu pozostałości po budynkach straży. Niestety ich stan uniemożliwił ich przeniesienie w całości. Nowo powstające będą bardziej funkcjonalne, ekologiczne, a także energooszczędne – wyjaśniał Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni. I dodał że ustawienie obiektów zaplanowano tak, aby zachować jak najwięcej rosnących drzew.

W Przystani Warszawa "zacumują" tam przede wszystkim organizacje i stowarzyszenia związane z warszawską Wisłą. Będą wioślarze, kajakarze czy fundacje popularyzujące aktywny wypoczynek nad rzeką.

Nie zabraknie również miejsca do garażowania łodzi i przechowywania sprzętu wodniackiego. Poza tym powstanie punkt gastronomiczny, sklep ze sprzętem oraz pokoje noclegowe. Budynki będą przystosowane dla niepełnosprawnych.

Teren ogólnodostępny

Miasto zapewnia, że będzie to teren ogólnodostępny. Z myślą o spacerowiczach ratusz wybudował chodniki.

Inwestycja pochłonie ok. 7,4 mln zł.

PAP/kz/b

Pozostałe wiadomości