Czwartkowe protesty nie mają skali środowych, kiedy blokady ustawiono w kilkuset miejscach w Polsce, ale wciąż są miejsca, gdzie można spotkać protestujących rolników. W Mazowieckiem jest to sześć punktów.
Z utrudnieniami trzeba się liczyć w centrum Łosic, w okolicy skrzyżowania drogi krajowej numer 19 z drogą wojewódzką numer 698.
Drugie miejsce protestu to miejscowość Kózki na krajowej "19". Manifestujących rolników można również spotkać na węźle trasy S7, na wysokości miejscowości Szydłowo.
Jeżeli chodzi o okolicę Ostrowi Mazowieckiej, w miejscowości Podborze, rolnicy mają być do godziny 10. Protest trwa także w Drobinie (rondo u zbiegu krajowej "dziesiątki" i "sześćdziesiątki") oraz w Sierpcu, również na krajowej "dziesiątce".
Ważne rondo w Mławie zablokowane
- Trwa protest rolników na terenie powiatu mławskiego - przekazała w czwartek po południu podkom. Aneta Prusik z Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Jak wyjaśniła, protest dotyczy węzła drogowego trasy S7 Mława Południe, gdzie zablokowane jest rondo w rejonie ul. Warszawskiej - nie ma tam możliwości przejazdu m.in. w kierunku Ciechanowa i Przasnysza, a utrudnienia mogą potrwać do późnego popołudnia.
W związku z protestem rolników policja w Mławie zaleca objazd przez węzeł Mława Północ na S7 i Żurominek, a także przez S7 i kolejno miejscowości Napierki, Wieczfnia Kościelna, Bąki, Windyki, Nowa Sławogóra, Szydłówek, Trzcianka Kolonia i dalej przez Stupsk do Ciechanowa oraz odwrotnie z Ciechanowa przez Stupsk do miejscowości Pepłowo i S7
- Prosimy wszystkich kierowców o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy kierujących ruchem oraz korzystanie z wyznaczonych objazdów - podkreśliła podkom. Prusik.
Jak zaznaczyła, od piątku, 22 marca do środy, 27 marca protest rolników w Mławie w rejonie węzła drogowego trasy S7 Mława Południe może być kontynuowany, przy czym w tym czasie utrudnień można spodziewać się również na S7 w pobliżu Wieczfni Kościelnej w związku z planowaną blokadą węzła w rejonie Kuklina.
"Krok w kierunku dalszych rozmów"
Organizacje rolnicze podpisały z ministrem rolnictwa uzgodnienie, opisujące dalsze działania rządu, dotyczące m.in. handlu z Ukrainą. Jednak, jak powiedział w środę szef Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, podpisanie uzgodnienia nie spowoduje natychmiastowego przerwania protestów, ale jest krokiem w kierunku dalszych rozmów z ministerstwem i rządem. Uzgodnienia nie podpisał szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski, który wyjaśnił, że podpisali je głównie producenci zbóż.
Państwa UE i Parlament Europejski zgodziły się w środę na ograniczenie importu z Ukrainy produktów rolnych zwolnionych z ceł – jaj, drobiu, cukru, ale także owsa, kukurydzy i miodu – odpowiadając na protesty rolnicze w Europie.
Autorka/Autor: kz/b
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: KPP w Mławie