"Praga słynęła z targów bydłem"

fot. TVN Warszawa

fot. TVN Warszawa
fot
Źródło: | The Scotsman, tvn24.pl

Jeszcze niedawno badano tam bydło, a już za kilka lat muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia będą grać Mozarta i Beethovena. O budynku przy Grochowskiej 272 i innych niezwykłych zakątkach Kamionka i Grochowa opowiadał Adam Dylewski Budynek znajdujący się przy ul. Grochowskiej 272 powstał na przełomie XIX i XX wieku. To jeden z najcienniejszych zabytków w okolicy. W ostatnich latach stał pusty, wcześniej służył studentom Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.– Kiedyś Praga słynęła z wielkich targów bydłem. Zanim bydło weszło do miasta, było badane, ważone i mierzone. W tej roli budowla trwała aż do 2000 roku, ponieważ funkcjonował tam Wydział Weterynaryjny SGGW - mówił autor przewodników Adam Dylewski - Obecnie obiekt należy do Sinfonii Varsovii. Będzie gigantyczna przebudowa. Zespół będzie otoczony murem unoszącym się trzy metry nad ziemią – dodał.Pamiątkowy obelisk

To niejedyny ciekawy zabytek przy Grochowskiej. Na wysokości numeru 262 stoi obelisk przypominający ten z paryskiego place de la Concorde. Postawiono go w tym miejscu w 1825 roku z inicjatywy Stanisława Staszica, który uważał, że na upamiętnienie zasługują nie tylko miejsca walk i tragedii. Pomnik wyznaczał początek brukowanej szosy brzeskiej. Identyczny stoi 190 kilometrów dalej, na jej końcu w Terespolu.

Ze znajdujących się na obelisku płaskorzeźb Pawła Malińskiego, możemy dowiedzieć się, jak przebiegała budowa trasy i podziwiać widoki Brześcia, Siedlec i Warszawy. Po bokach obelisku można obserwować ślady po medalionach poświęconych carowi Aleksandrowi I. Zostały zdjęte w 1915 roku.

Brama z historią

Kilkadziesiąt metrów dalej, na rogu Grochowskiej i Podskarbińskiej, znajduje się wyremontowany w 2006 roku Park im. Obwodu Praga Armii Krajowej. Wejście do parku prowadzi przez wiekową bramę, która długo szukała swojego miejsca w Warszawie. Powstała 100 lat temu w zakładzie kowalskim przy Wolskiej dla jednej z kamienic w Śródmieściu. Po wojnie znalazła się na podwórku domu przy ul. Szaserów. Dopiero w 2003 roku ustawiono ją na Grochowie.

Dom Stachury

Gość "Rytmu Miasta" zachęcał także do obejrzenia nietypowego pałacu. - Przy ulicy Kaleńskiej stoi pałac z datą 1796 na frontonie. Data budzi zdumienie, bo pałac został zbudowany 200 lat później, jako plomba pomiędzy dwiema kamienicami, ale według projektu z 1796 roku. Patrząc na efekt – chwała inwestorowi za ten pomysł - mówił Adam Dylewski.

Innym ciekawym adresem na Pradze Południe, który wskazał, jest dom Edwarda Stachury przy ul. Rębkowskiej 1. - To miejsce ważne dla kultury polskiej, ale wyjątkowo tragicznie nacechowane. Do dziś możemy znaleźć ponury blok, w którym Stachura tworzył, a potem popełnił samobójstwo - dzielił się wątpliwościami Dylewski.

bako

fot. TVN Warszawa

fot. TVN Warszawa

fot

Czytaj także: