"Podjudza, pogłębia podziały". Warszawiacy o "Płocie nienawiści"

Warszawiacy o "Płocie nienawiści"
Warszawiacy o "Płocie nienawiści"
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Warszawiacy o "Płocie nienawiści"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Miał prowokować do dyskusji, a na razie wywołuje głównie niezadowolenie okolicznych mieszkańców. Mowa o "Płocie nienawiści", który powstał w sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich. - Skoro ten ogród poświęcony jest sprawiedliwym wśród narodów świata, tu powinien też stać inny płot, a nie płot "nienawiści". Nienawiści czyjej? Do kogo? - oburza się jedna z warszawianek.

W sobotę na terenie ogrodu sprawiedliwych MHŻP stanął "Płot nienawiści". Stalowe ogrodzenie tworzą... obraźliwe słowa - celowo naniesione na siebie tak, by trudniej było je przeczytać. Artysta Hubert Czerepok uwiecznił w metalu frazy mowy nienawiści skopiowane z polskich murów. Instalacja od początku wzbudzała kontrowersje wśród warszawiaków. W nocy z soboty na niedzielę ktoś przysłonił ją dokładnie dużą płachtą czarnej folii z napisem "Precz z tą hucpą".

Artysta sztuki nowoczesnej chciał skłonić do refleksji, a wywołał burzę i został oskarżony o pogłębianie podziałów, podjudzanie do antysemityzmu, nienawiści i agresji.

Co to w ogóle jest?

Zapytaliśmy warszawiaków, co sądzą o "Płocie nienawiści". Większość z naszych rozmówców w ogóle nie wiedziała, skąd i dlaczego w ogrodzie pojawiła się instalacja.

- Przyszli, zmontowali. Ale po co ten płot, czy to jakaś reklama? Nie wiemy co i po co to będzie - mówi nam jedna z mieszkanek Woli. - Wcześniej nie zwróciłam uwagi na te hasła, to jakieś pręty powywijane. Dopiero wy zwróciliście mi na to uwagę - zaznaczyła inna.

Kontrowersyjna lokalizacja

Ci, pośród naszych rozmówców, którzy w ogóle kojarzyli, skąd instalacja wzięła się w ogrodzie, w większości nie są zadowoleni z wyboru lokalizacji.

- Skoro ten ogród poświęcony jest sprawiedliwym wśród narodów świata to nie powinien tu stać płot "nienawiści". Nienawiści czyjej? Do kogo? - pyta oburzona mieszkanka Woli.

- Jestem warszawianką od dziesięciu pokoleń i czegoś takiego nigdy nie widziałam. To natychmiast powinno zniknąć i nie robić nam przykrości - dodaje inna.

Nie podoba się nam

- Wszyscy odbierają to tak, jakbyśmy to my, mieszkańcy Woli, byli źle nastawieni do Żydów czy Cyganów. I to nikomu się nie podoba. Rano to zasłonili. Nie wiemy, kto to zrobił. Mieszkańcy źle to odczytują, to zbyt nowoczesne na taką starą dzielnicę - ocenia jedna z naszych rozmówczyń.

- Przekleństwa, obraźliwe słowa, to zawsze podjudza do nienawiści. Nie rozumiemy, dlaczego ten płot stoi na naszym terenie? - mówi inna.

Skarżą się też, że postawienie instalacji odbyło się bez konsultacji z mieszkańcami dzielnicy.

Sztuka trudna w odbiorze

Z kolei ci, którzy znają genezę dzieła, twierdzą, że artysta powinien wcześniej porozmawiać z mieszkańcami o swoich planach. - To się nie przyjmie, bo ludzie nie są uświadomieni, czemu to ma służyć. Powinna być tu tablica tłumacząca to. Nie mamy się czego wstydzić, jeżeli chodzi o historię, ale trzeba tego uczyć ludzi, bo każdy ma swoje odczucia na ten temat - zauważa jeden z naszych rozmówców.

Jednak są i tacy, którzy uważają, że "płot" jako dzieło sztuki nowoczesnej wymaga od odbiorców większego zaangażowania. - Odbiór bywa trudny, nie zawsze jest jednoznaczny i czytelny, zwłaszcza dla kogoś, kto tak po prostu przechodzi obok tej instalacji. Nawet na murach, które są obok, widać graffiti, to tłumaczy inspiracje. Ale powinna być tabliczka z informacją - ocenia inny.

Lubi szokować

Autorem kontrowersyjnej rzeźby jest Hubert Czerepok, artysta sztuk wizualnych, autor rysunków, filmów, obiektów i instalacji. "Płot nienawiści" to kolejny projekt Czerepoka, w którym posługuje się tekstem. Od 2009 roku artysta realizuje neony oparte na treściach z massmediów i kultury popularnej, które podnosi do rangi symboli. Pierwszą pracą tego rodzaju jest neon "Nigdy nie będziesz Polakiem!" ze znakiem Polski Walczącej i krzyżem celtyckim, który artysta zrealizował jako odpowiedź na hasło ze stadionów "Roger, nigdy nie będziesz Polakiem".

Kontrowersyjna instalacja:

"Płot nienawiści"
"Płot nienawiści"Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

kś/sk

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl