"Parówki" polecają się na Noc Muzeów. Po dwóch latach pandemii wracają tramwajowe atrakcje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Trzaskowski o atrakcjach w Noc Muzeów
Prezydent Trzaskowski o atrakcjach w Noc MuzeówTVN24
wideo 2/3
Prezydent Trzaskowski o atrakcjach w Noc MuzeówTVN24

Zwiedzanie zajezdni Praga, parada zabytkowych tramwajów zakończona wystawą na placu Narutowicza oraz muzyka na żywo w jednym ze składów. Tramwaje Warszawskie zapraszają na Noc Muzeów już od godziny 14.

Po dwóch latach pandemii i związanych z nią ograniczeniach wracają tramwajowe atrakcje z okazji Nocy Muzeów. 14 maja przed zwiedzającymi otworzy się zabytkowa Zajezdnia Praga projektu Juliusza Dzierżanowskiego.

"To właśnie stąd na ulice Warszawy wyruszył w 1945 roku pierwszy powojenny tramwaj. Zajezdnia przy ulicy Kawęczyńskiej 16 powstała w latach 1923-25. W 1944 roku, w wyniku wysadzenia, runęła część fasady, nietknięta za to pozostała płaskorzeźba warszawskiej syrenki, która z ukrycia będzie czuwać nad udanym przebiegiem sobotniego wydarzenia" - zachęca w komunikacie Maciej Dutkiewicz z Tramwajów Warszawskich.

Na terenie zajezdni odbędzie się wystawa zarówno zabytkowego, jak i najnowszego taboru tramwajowego, a także pojazdów technicznych. "Wśród wyeksponowanych składów znajdzie się wagon wieżowy, który szerszej publiczności zaprezentowany zostanie dopiero po raz drugi. Po raz pierwszy natomiast podziwiać będzie można nową malaturę Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego. Nie lada atrakcją dla zwiedzających będzie też z całą pewnością, zbudowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich, najnowocześniejszy w Europie tramwaj laboratorium. Z kolei wszystkich sympatyków przedwojennej Warszawy powinien szczególnie zainteresować najstarszy stołeczny omnibus konny – relikt z czasów, gdy stołeczna komunikacja nie była jeszcze zasilana energią elektryczną" - opisuje Dutkiewicz.

Co będzie można zobaczyć w zajezdni?

Jak informuje Dutkiewicz, odwiedzający zajezdnię goście będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają kulisy pracy stołecznych tramwajarzy. Zwiedzającym udostępniona zostanie część hali zajezdni. Będzie w niej można obejrzeć m.in. podwozie wagonu typu 102N. Obecni na miejscu pracownicy Tramwajów Warszawskich będą odpowiadać na wszelkie pytania, związane zarówno z pracą zajezdni, jak i z udostępnionymi w niej eksponatami. Opowiedzą także m.in. o tajnikach budowy zielonych torowisk tramwajowych.

Zwiedzanie Zajezdni Praga umilać będzie też Trupa Teatralna Warszawiaki, która wprowadzi gości w historyczny klimat praskiej części stolicy.

Zwiedzanie Zajezdni Praga będzie możliwe w godzinach 14:00-18:00.

Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

Tuż po zakończeniu zwiedzania, o godzinie 18:00, z Zajezdni Praga wyruszy Wielka Parada Zabytkowych Wagonów. Będzie to, jak przekazuje Dutkiewicz, największy przejazd zorganizowany do tej pory przez Tramwaje Warszawskie.

Historyczne składy pojadą trasą: ZAJEZDNIA PRAGA – al. Tysiąclecia – Kijowska – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

"Szczególną atrakcją będzie wyjątkowy wagon wieżowy W z 1928 roku – po raz pierwszy obecny w tramwajowej paradzie. Wagon ten w latach 1928–1985 funkcjonował jako wagon gospodarczy. Teraz, po gruntownym remoncie ponownie wyruszy na warszawskie torowiska! Obok niego, w przejeździe wezmą udział też inne, flagowe zabytki tramwajowe, w tym m.in.: najstarszy zabytek z kolekcji Tramwajów Warszawskich – wagon A, wyjątkowy wagon kabriolet, a także warszawskie „parówki”. Po raz pierwszy, w nowej odsłonie, będzie też można podziwiać Warszawski Tramwaj Promocyjny. A całe wydarzenie odbędzie się przy akompaniamencie tramwajowej orkiestry" - opisuje przedstawiciel Tramwajów Warszawskich.

Wystawa historycznych tramwajów

Wielka Parada Zabytkowych Wagonów będzie miała swój finał około godziny 19:00, gdy wszystkie historyczne składy dojadą na plac Narutowicza. Następnie, do godziny 22:00 zabytkowe pojazdy udostępnione będą, w formie wystawy: najstarszy wagon A, wagon wieżowy W, wagon Lw, wagon K 445 – tzw. "berlinka", wagon kabriolet K446, wagon N 734, a także już nieco nowsze, choć wciąż kultowe wagony: 13N 503 oraz 105Na 1000.

"Z myślą o uczestnikach Nocy Muzeów uruchomiona zostanie specjalna linia dowozowa M, w ramach której w godzinach 14:00-18:00 zabytkowe wagony będą przewozić wszystkich zainteresowanych na teren Zajezdni Tramwajowej Praga. Specjalna linia tramwajowa M będzie też działać w godzinach 20:00-23:00 na skróconej na trasie od pl. Narutowicza do Alei Zielenieckiej. W ramach tej linii kursować będzie m.in. wyremontowany Warszawski Tramwaj Promocyjny, w którym podróż po mieście odbywać się będzie w takt utworów granych na żywo przez pianistę" - informuje Dutkiewicz.

Tramwajowa Noc Muzeów – harmonogram imprezy:

14:00-18:00 – zwiedzanie Zajezdni Praga

14:00-17:45 – linia dowozowa M do Zajezdni Praga

18:00-19:00 – Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

19:00-22:00 – wystawa historycznych tramwajów na pl. Narutowicza

19:00-23:00 – linia dowozowa M (skrócona) z udziałem zabytkowych tramwajów (m.in. Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego z muzyką graną na żywo).

Autorka/Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP