"Parówki" polecają się na Noc Muzeów. Po dwóch latach pandemii wracają tramwajowe atrakcje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Trzaskowski o atrakcjach w Noc Muzeów
Prezydent Trzaskowski o atrakcjach w Noc MuzeówTVN24
wideo 2/3
Prezydent Trzaskowski o atrakcjach w Noc MuzeówTVN24

Zwiedzanie zajezdni Praga, parada zabytkowych tramwajów zakończona wystawą na placu Narutowicza oraz muzyka na żywo w jednym ze składów. Tramwaje Warszawskie zapraszają na Noc Muzeów już od godziny 14.

Po dwóch latach pandemii i związanych z nią ograniczeniach wracają tramwajowe atrakcje z okazji Nocy Muzeów. 14 maja przed zwiedzającymi otworzy się zabytkowa Zajezdnia Praga projektu Juliusza Dzierżanowskiego.

"To właśnie stąd na ulice Warszawy wyruszył w 1945 roku pierwszy powojenny tramwaj. Zajezdnia przy ulicy Kawęczyńskiej 16 powstała w latach 1923-25. W 1944 roku, w wyniku wysadzenia, runęła część fasady, nietknięta za to pozostała płaskorzeźba warszawskiej syrenki, która z ukrycia będzie czuwać nad udanym przebiegiem sobotniego wydarzenia" - zachęca w komunikacie Maciej Dutkiewicz z Tramwajów Warszawskich.

Na terenie zajezdni odbędzie się wystawa zarówno zabytkowego, jak i najnowszego taboru tramwajowego, a także pojazdów technicznych. "Wśród wyeksponowanych składów znajdzie się wagon wieżowy, który szerszej publiczności zaprezentowany zostanie dopiero po raz drugi. Po raz pierwszy natomiast podziwiać będzie można nową malaturę Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego. Nie lada atrakcją dla zwiedzających będzie też z całą pewnością, zbudowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich, najnowocześniejszy w Europie tramwaj laboratorium. Z kolei wszystkich sympatyków przedwojennej Warszawy powinien szczególnie zainteresować najstarszy stołeczny omnibus konny – relikt z czasów, gdy stołeczna komunikacja nie była jeszcze zasilana energią elektryczną" - opisuje Dutkiewicz.

Co będzie można zobaczyć w zajezdni?

Jak informuje Dutkiewicz, odwiedzający zajezdnię goście będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają kulisy pracy stołecznych tramwajarzy. Zwiedzającym udostępniona zostanie część hali zajezdni. Będzie w niej można obejrzeć m.in. podwozie wagonu typu 102N. Obecni na miejscu pracownicy Tramwajów Warszawskich będą odpowiadać na wszelkie pytania, związane zarówno z pracą zajezdni, jak i z udostępnionymi w niej eksponatami. Opowiedzą także m.in. o tajnikach budowy zielonych torowisk tramwajowych.

Zwiedzanie Zajezdni Praga umilać będzie też Trupa Teatralna Warszawiaki, która wprowadzi gości w historyczny klimat praskiej części stolicy.

Zwiedzanie Zajezdni Praga będzie możliwe w godzinach 14:00-18:00.

Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

Tuż po zakończeniu zwiedzania, o godzinie 18:00, z Zajezdni Praga wyruszy Wielka Parada Zabytkowych Wagonów. Będzie to, jak przekazuje Dutkiewicz, największy przejazd zorganizowany do tej pory przez Tramwaje Warszawskie.

Historyczne składy pojadą trasą: ZAJEZDNIA PRAGA – al. Tysiąclecia – Kijowska – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

"Szczególną atrakcją będzie wyjątkowy wagon wieżowy W z 1928 roku – po raz pierwszy obecny w tramwajowej paradzie. Wagon ten w latach 1928–1985 funkcjonował jako wagon gospodarczy. Teraz, po gruntownym remoncie ponownie wyruszy na warszawskie torowiska! Obok niego, w przejeździe wezmą udział też inne, flagowe zabytki tramwajowe, w tym m.in.: najstarszy zabytek z kolekcji Tramwajów Warszawskich – wagon A, wyjątkowy wagon kabriolet, a także warszawskie „parówki”. Po raz pierwszy, w nowej odsłonie, będzie też można podziwiać Warszawski Tramwaj Promocyjny. A całe wydarzenie odbędzie się przy akompaniamencie tramwajowej orkiestry" - opisuje przedstawiciel Tramwajów Warszawskich.

Wystawa historycznych tramwajów

Wielka Parada Zabytkowych Wagonów będzie miała swój finał około godziny 19:00, gdy wszystkie historyczne składy dojadą na plac Narutowicza. Następnie, do godziny 22:00 zabytkowe pojazdy udostępnione będą, w formie wystawy: najstarszy wagon A, wagon wieżowy W, wagon Lw, wagon K 445 – tzw. "berlinka", wagon kabriolet K446, wagon N 734, a także już nieco nowsze, choć wciąż kultowe wagony: 13N 503 oraz 105Na 1000.

"Z myślą o uczestnikach Nocy Muzeów uruchomiona zostanie specjalna linia dowozowa M, w ramach której w godzinach 14:00-18:00 zabytkowe wagony będą przewozić wszystkich zainteresowanych na teren Zajezdni Tramwajowej Praga. Specjalna linia tramwajowa M będzie też działać w godzinach 20:00-23:00 na skróconej na trasie od pl. Narutowicza do Alei Zielenieckiej. W ramach tej linii kursować będzie m.in. wyremontowany Warszawski Tramwaj Promocyjny, w którym podróż po mieście odbywać się będzie w takt utworów granych na żywo przez pianistę" - informuje Dutkiewicz.

Tramwajowa Noc Muzeów – harmonogram imprezy:

14:00-18:00 – zwiedzanie Zajezdni Praga

14:00-17:45 – linia dowozowa M do Zajezdni Praga

18:00-19:00 – Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

19:00-22:00 – wystawa historycznych tramwajów na pl. Narutowicza

19:00-23:00 – linia dowozowa M (skrócona) z udziałem zabytkowych tramwajów (m.in. Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego z muzyką graną na żywo).

Autorka/Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl