"Obrazy zniszczonej Warszawy przypominają to, co Rosjanie robią w Ukrainie"

Źródło:
PAP
Zełenski: ukraińskie i polskie serca biją za jedną wolność
Zełenski: ukraińskie i polskie serca biją za jedną wolnośćTVN24
wideo 2/6
Zełenski: ukraińskie i polskie serca biją za jedną wolnośćTVN24

Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas jednodniowej wizyty w Polsce odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Na Twitterze podzieliła się swoimi odczuciami.

"Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem poruszającym i symbolicznym; obrazy zniszczonej w wyniku niemieckich bombardowań Warszawy boleśnie przypominają to, co rosyjscy okupanci robią dzisiaj w Ukrainie" - napisała w środę na Twitterze Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"To muzeum jest poświęcone (ludziom) walczącym o niepodległość Polski (w starciach) z niemieckimi i sowieckimi najeźdźcami. (...) Poznając przeszłość, możemy budować wspólną lepszą przyszłość" - podkreśliła Zełenska.

Pierwsza dama Ukrainy poinformowała, że osoby odwiedzające Muzeum Powstania Warszawskiego będą mogły odtąd skorzystać z przewodnika audio w ukraińskiej wersji językowej. Wprowadzenie tego udogodnienia dla Ukraińców mieszkających w Polsce stało się możliwe dzięki współpracy z ambasadą Ukrainy w Warszawie i dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim - oznajmiła małżonka Wołodymyra Zełenskiego.

Jak dodała, dzięki temu projektowi "każdy Ukrainiec będzie mógł lepiej poznać historię polskiego bohaterstwa".

Dziękuję za wasze zaangażowanie i poświęcenie

Ołena Zełenska wraz z Agatą Kornhauser-Dudą odwiedziła także ośrodek dla uchodźców, prowadzony przez Caritas Polska. Wyraziła wdzięczność wszystkim osobom, które wspierali i wspierają Ukraińców w Polsce.

– Pragnę serdecznie podziękować Caritas za waszą pracę. We współpracy z wami kancelaria prezydenta zorganizowała wiele transportów humanitarnych na Ukrainę – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. 

– Caritas była znana na Ukrainie przed rozpoczęciem wojny. Cieszę się, że organizacja zintensyfikowała swoją pracę – powiedziała Ołena Zełenska. – Dziękuję za wasze zaangażowanie i poświęcenie - dodała

Wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej w Polsce

Ukraiński prezydent przyjechał w środę do Polski z oficjalną wizytą, pierwszą od czasu wybuchu wojny. Małżonki prezydentów, Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenska, realizowały odrębny program wizyty, od dłuższego czasu angażują się we wspólnie działania związane ze szkoleniami ukraińskich medyków.

"Środowa wizyta w Polsce jest dla mnie niczym odwiedziny u serdecznych przyjaciół" - podkreśliła wcześniej na Twitterze pierwsza dama Ukrainy. Zapowiedziała także kolejne inicjatywy m.in. szkolenia psychologów, psychiatrów i rehabilitantów medycznych.

CZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE PREZYDENTA UKRAINY W WARSZAWIE >>>

Autorka/Autor:mg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ZelenskaUA

Pozostałe wiadomości

Robert Bąkiewicz (zgadza się na podawanie nazwiska) usłyszał we wtorek zarzut uszkodzenia zabytku. Grozić mu może nawet do ośmiu lat więzienia. Do winy się nie przyznaje, choć sam relacjonował, co zrobił. Chodzi o sprawę z 26 stycznia, kiedy to opublikował film, na którym maluje na zabytkowym budynku siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska symbol Polski Walczącej.

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl