Obchody Święta Wojska Polskiego

Najnowsze

TVN24"Uchronili naszą niepodległość"

W czwartek rano na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego z udziałem kadry dowódczej Wojska Polskiego. Następnie minister obrony Mariusz Błaszczak oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przed pomnikiem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a także przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

- Spotykamy się w miejscu szczególnym, u Grobu Nieznanego Żołnierza, jednego z Orląt Lwowskich, jednego z tych, którzy oddali swoje życie za to, żeby Polska mogła się odrodzić, żeby była wolna – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas porannej uroczystości z udziałem kadry dowódczej WP. Zwrócił uwagę, że ceremonia odbywa się "na placu marszałka Piłsudskiego, tego, który stworzył naszą wolność, naszą niepodległość 100 lat temu". - Spotykamy się, żeby oddać hołd naszym dziadom i pradziadom, tym, którzy zatrzymali nawałę bolszewicką; tym, którzy stoczyli i wygrali jedną z najważniejszych bitew w dziejach Europy i świata – mówił szef MON. Dodał, że w Bitwie Warszawskiej "Polska uchroniła swoja niepodległość w 1920 roku, spowodowała, że zachowana została tożsamość chrześcijańska Polski i Europy".

"Zachęcam, żeby porozmawiać z żołnierzami"

- Jesteśmy winni wdzięczność naszym przodkom za ich postawę, za ich oddanie, za ich poświęcenie. Pamiętamy o tym, ale dzisiejszy dzień to dzień Wojska Polskiego, a więc dziękujemy dziś także żołnierzom Wojska Polskiego, tym, którzy dziś stoją na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków – podkreślił. - Dziś będziemy mieli okazję podziękowania osobiście żołnierzom Wojska Polskiego podczas defilady – dodał, zachęcając do udziału w wojskowych piknikach organizowanych w wielu miejscach. "Zachęcam, żeby porozmawiać z żołnierzami, zachęcam do tego, żeby być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami" – powiedział. - Zadaniem polskiego rządu jest stworzenie warunków do tego, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i jak najsilniej osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Te warunki tworzą gwarancje bezpieczeństwa Polski i Polaków – zaznaczył minister.

Szef MON zachęcał do udziału w wojskowych piknikach organizowanych w czwartek w wielu miejscowościach.

Schetyna: jeśli wygramy wybory, godnie przygotujemy obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli także przedstawiciele Platformy Obywatelskiej - jej lider Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i europoseł Andrzej Halicki.

- Jesteśmy tutaj co roku, składając kwiaty, czcząc pamięć bohaterów tamtych dni, ale także pamiętając, jakim wyzwaniem jest to zwycięstwo 15 sierpnia 1920 - mówił lider PO. Nawiązał do tego, że za rok przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej. - Przypomnę huczne zapowiedzi o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Nic w tej sprawie nie zostało zrobione. Jest ostatni rok, w którym pozostają puste zapowiedzi, puste słowa, natomiast nie ma żadnej treści, żadnego konkretu - kontynuował.

Schetyna zapowiedział, że jeśli Koalicja Obywatelska wygra jesienne wybory parlamentarne, to za rok "godnie przygotuje obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej". Defilada z okazji święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce" odbędzie się w Katowicach, dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu powstań śląskich.

PAP/ab