Nowy park na Ochocie. "Pierwszy spacer w przyszłym roku"

Warszawa

UD OchotaKoncepcja parku Zachodniego na Ochocie

Mieszkańcy Ochoty już niebawem będą cieszyć się z odnowionego parku Zachodniego. Zaplanowano w nim alejki spacerowe, kawiarnie sezonowe, fontanny, boisko i ściankę wspinaczkową. – To będzie wyjątkowe miejsce – mówi rzeczniczka dzielnicy.

Park powstanie w okolicy Alei Jerozolimskich i Bitwy Warszawskiej 1920 roku, niedaleko Dworca Zachodniego. Obecnie te tereny są zaniedbane. Znajduje się tam kilka drzew i pusta przestrzeń. – Zagospodarowanie tego terenu i stworzenie tam nowego parku to pomysł mieszkańców, którzy zgłosili taki projekt w ramach budżetu partycypacyjnego – mówi nam Magdalena Henning-Rosiecka z Urzędu Dzielnicy Ochota.

Atrakcje dla każdego

To będzie najmłodszy park w dzielnicy. Ochoccy urzędnicy zapewniają, że architekci zaplanowali w nim szereg atrakcji: siłownię plenerową, skatepark i wielofunkcyjne boisko. Pojawią się też ławki i leżaki, kawiarnia sezonowa, fontanny czy alejki spacerowe. „Dzieci dostaną do dyspozycji bogato wyposażony plac zabaw, dorośli stoliki szachowe i huśtawki, czworonożni spacerowicze poidełko, a skrzydlaci specjalny zakątek” – czytamy w komunikacie urzędu.

Wstępna koncepcja parku przygotowana przez firmę GRIMA Architektura i Krajobraz została poddana pod ocenę mieszkańców. – Wiosną ubiegłego roku odbyliśmy pięć spotkań konsultacyjnych, aby efekt końcowy był zgodny z ich oczekiwaniami – tłumaczy Magdalena Henning-Rosiecka. Szczególnie cenne miały być spotkania z grupą deskorolkarzy i rowerzystów, którzy pomogli architektom dostosować skatepark dla użytkowników o różnym poziomie umiejętności.

Pierwszy spacer w przyszłym roku

– Na pierwszy spacer po parku Zachodnim zaprosimy mieszkańców już w przyszłym roku – zadeklarował wiceburmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki. Kiedy dokładnie? – Liczymy, że wiosną rozpiszemy przetarg na wykonawcę obiektu. Dopiero potem będziemy mówić o kolejnych etapach. Procedury z reguły trochę trwają, dlatego trudno mówić o dokładnym terminie – precyzuje Henning-Rosiecka.

Rada Warszawy już przekazała dzielnicy środki na nowy park. W grudniu 2015 roku przyznano na ten cel 7 milionów złotych. Zanim projekt zostanie ostatecznie zaakceptowany, ocenią go ponownie mieszkańcy. Publiczna prezentacja koncepcji odbędzie się już w najbliższy wtorek (17 lutego, o godz. 18.00) w Sali konferencyjnej ochockiego ratusza.

Park Zachodni to niejedyne miejsce na Ochocie, które wkrótce ulegnie dużej zmianie. Nie milknie debata wokół koncepcji nowego placu Narutowicza. Najwięcej kontrowersji wzbudza zwężenie ulicy Grójeckiej i planowana likwidacja pętli tramwajowej. W czwartek społecznicy i eksperci SISKOM napisali w tej sprawie list do Hanny Gronkiewicz-Waltz. „Pętla w tym miejscu jest potrzebna, a jej likwidacja niezgodna z wynikami konsultacji społecznych” – pisali.

Do 15 lutego mieszkańcy mają czas na przesyłanie swoich uwag do koncepcji placu.

Polany piknikowe, place zabaw i street workoutu czy wybieg dla psów – nowy ekopark powstanie też w Ursusie. Inwestycja będzie kosztować 10 mln zł.

W tym miejscu powstanie ekopark
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

kw/sk