178 łóżek oraz 38 stanowisk do chemioterapii. Na Żoliborzu otwarto nowy szpital onkologiczny.
Osoby chore na nowotwór od środy mogą leczyć się w nowym ośrodku przy Szamockiej. To trzeci szpital Lux Med specjalizujący się w onkologii. Prowadzi go Magoden, którego częścią jest nowy szpital, i który dziś ma kontrakt z NFZ, ma też wejść do planowanej przez rząd sieci szpitali, co potwierdził na środowym otwarciu wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
- 95 procent naszych pacjentów nie zapłaci za leczenie, bo koszty opieki nad nimi będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia - poinformował tvnwarszawa.pl Maciej Mikołajewski z Lux Med.
- Jesteśmy głęboko przekonani, że jako lider prywatnej opieki medycznej w Polsce, powinniśmy wziąć współodpowiedzialność za zdrowie Polaków i w miarę naszych możliwości reagować na największe bolączki polskiego sytemu ochrony zdrowia - mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.
Co piąty Polak umrze na nowotwór
W szpitalu zostaną wykorzystane badania molekularne, dzięki czemu może proponować pacjentom terapie spersonalizowane, z wykorzystaniem wielu innowacyjnych leków onkologicznych.
"Chorzy skorzystają też z terapii immunologicznych, które w ostatnich latach otwierają nową erę leczenia nowotworów. Pacjenci nowego szpitala będą mieli dostęp do zaawansowanych procedur endoskopowych, badań z zakresu tomografii komputerowej z możliwością znacznej redukcji dawki promieniowania" - informują przedstawiciele placówki.
Nad zdrowiem każdego pacjenta w żoliborskiej placówce będzie czuwała tak zwana "pielęgniarka prowadząca". Jej zadaniem będzie opieka nad chorym od momentu rozpoczęcia leczenia, aż do powrotu do zdrowia. - Taki sposób pracy pozwala dostosować działania do indywidualnych potrzeb i wymagań chorego - informuje dr Barbara Gad-Karpierz.
Ale to nie wszystko. - Czas, w którym pacjent zmaga się z chorobą jest trudny nie tylko dla niego, ale też dla jego rodziny. Dlatego w nowo powstałym szpitalu chory i jego najbliżsi uzyskają pomoc psychologiczną w postaci konsultacji z psychoonkologiem i możliwości skorzystania z grup wsparcia, prowadzonych przez organizacje zrzeszające pacjentów onkologicznych - dodaje Gad-Karpierz.
Niepokojące statystyki
"Choroby onkologiczne to problem, który dotknie co czwartego Polaka, bo tak według statystyk kształtować się będzie zachorowalność na raka w nadchodzących latach. Jednocześnie badania pokazują, że polski pacjent onkologiczny ma dużo mniejsze szanse na przeżycie, niż obywatele innych krajów europejskich. Według prognoz, co piąta osoba w Polsce umrze z powodu nowotworu. W dużej mierze jest to konsekwencją problemów z dostępem do diagnozy i leczenia" - podają przedstawiciele nowo otwartej placówki.
kz/mś