Nowe serce Ochoty za trzy lata? Burmistrz: to mój cel

Plac Narutowicza czekają zmiany
Plac Narutowicza czekają zmiany
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Plac Narutowicza czekają zmianyArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Burmistrz Ochoty zapowiada, że jest szansa, aby plac Narutowicza zyskał nowe oblicze w ciągu trzech lat, dotychczas mówiło się o 10-15. Główne propozycje dla serca Ochoty to wyprostowanie ulicy Grójeckiej i usunięcie pętli tramwajowej. Pojawiają się też postulaty, by chronić okolice ul. Akademickiej przed kilkupiętrową zabudową.O przebudowie placu Narutowicza mówi się od lat, ale przełomowym momentem miał być konkurs na koncepcję zmian. W 2013 roku został rozstrzygnięty, ale nie wskazano zwycięzcy. II miejsce zajęła propozycja Dawos, która zaproponowała na placu niską – usługowo-handlową zabudowę, wyprostowanie ulicy Grójeckiej (przerzucenie ruchu na część północno-zachodnią przy kościele) i zachowanie zieleni wzdłuż ulicy Akademickiej.

Od tego czasu temat ucichł, władze Warszawy dawały do zrozumienia, że na przebudowę będziemy musieli poczekać długo. Dwa lata temu wiceprezydent Michał Olszewski mówił nam o "perspektywie 10-15 lat".

Cel: przebudowa

Jednak w ostatnim czasie temat odżył za sprawą aktywistów miejskich i radnych Ochoty. W sprawę zaangażowała się również burmistrz dzielnicy Katarzyna Łęgiewicz. - Pani burmistrz stwierdziła, że będzie robić wszystko, żeby zmienić plac Narutowicza przed końcem obecnej kadencji samorządu, czyli do 2018 roku, że to jest jej cel. Chodzi o zasadnicze zmiany w tym miejscu – mówi tvnwarszawa.pl Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu dzielnicy. Na razie biuro architektury w ratuszu przygotowało projekt karty programowej dla placu, czyli ogólne wytyczne do przetargu na koncepcję przebudowy serca Ochoty. A na ostatniej komisji polityki przestrzennej i ochrony środowiska o przyszłością placu rozmawiali radni dzielnicy.

Chcą, żeby nitka ulicy Grójeckiej prowadząca do centrum była wyprostowana, a nie jak teraz przebiegała po łuku jak dziś. Radni i mieszkańcy chcą też, żeby ze środka zniknęła pętla tramwajowa, jej miejsce zająłby tor odstawczy.

Z kolei w karcie pojawiają się tylko bardziej ogólnikowe zapisy o "połączeniu obu nitek ul. Grójeckiej w linii prostej lub po łuku" oraz "odzyskaniu terenu zajętego obecnie przez pętlę poprzez ograniczenie liczby torowisk".

Tylko niska zabudowa

- Karta ogólnie omawia kwestię zabudowy, a mieszkańcy i radni nie chcą 4-5 kondygnacyjnych budynków pomiędzy ul. Akademicką a torami tramwajowymi. Jeżeli już to ich zdaniem powinny się tam znaleźć raczej niskie pawilony - zaznacza Beuth-Lutyk. - Do omówienia zostaje kwestia, czy nie zwęzić ulicy Grójeckiej do dwóch pasów w obu kierunkach (teraz są trzy - przyp. red.). To będzie zależało od ekspertyzy komunikacyjnej - dodaje.

Jak zauważa Sylwia Mróz, radna Ochoty z Platformy Obywatelskiej, warto też sprawdzić m.in.: jak wydzielenie jednego pasa ruchu Grójeckiej dla drogi dla rowerów i pasa do parkowania wpłynie na ruch w całej Starej Ochocie.

Na komisji pojawił się również pomysł by rejon samego placu Narutowicza objąć mikroplanem zagospodarowania. To inicjatywa organizacji "Warszawa Obywatelska".

- Zakusy na wprowadzenie na placu zabudowy mieszkaniowo-usługowej może definitywnie powstrzymać jedynie plan miejscowy; z uwagi na to, że sporządzanie planu dla całego obszaru Starej Ochoty potrwa zapewne jeszcze kilka lat, należy wyłączyć ten obszar i procedować mikroplan jak najszybciej – przekonuje Grzegorz Walkiewicz, przewodniczący stowarzyszenia, były radny Śródmieścia.

Najpierw wytyczne, potem koncepcja

3 września, przed sesją rady dzielnicy, komisja ma przegłosować uwagi, które zgłosili radni do karty. - Mam nadzieje, że samą kartę programową rada zaopiniuje właśnie na tej sesji – zapowiada Mróz.

Później biuro architektury przedstawi ostateczne wytyczne i poszuka firmy, która przygotuje koncepcję przebudowy placu. – Radni i mieszkańcy oczekują również, że po tym, jak będzie gotowa, zostanie poddana konsultacjom społecznym. A później zostanie przygotowany projekt budowlany – podsumowuje Beuth-Lutyk.

TAK W 2013 ROKU O PLANOWANYCH ZMIANACH MÓWI WICEPREZYDENT WARSZAWY:

mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy
mówi Michał Olszewski, wiceprezydent WarszawyDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

jb,ran//b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl