Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Nowa Rotunda ze starymi częściami. Wrócą dźwigary i parasol

  TVN Warszawa

  Robert BakaZnikają elementy Rotundy

  Konserwator zabytków wspólnie z inwestorem zdecydowali, które elementy Rotundy znajdą się w nowym budynku. Wrócą dźwigary i konstrukcyjny "parasol".

  Po tym, jak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki wstrzymał pracę, zaczęło się sprawdzanie, które elementy nadają do zachowania, a przede wszystkim wyeksponowania w nowej Rotundzie.

  Dźwigary i parasol

  Zajął się tym specjalny zespół roboczy – w jego skład weszli przedstawiciele konserwatora i banku PKO BP. Teraz poznaliśmy wyniki prac.

  - Jako elementy ekspozycji mają być zachowane pewne elementy. To dźwigary dachu, kilka najlepiej zachowanych, a także górna część, tak zwany parasol. Te części znajdą się w nowej Rotundzie. Będą widoczne - deklaruje Krasucki.

  Konserwator podkreśla, że elementy znajdują się w bezpiecznym miejscu.

  Rotunda prawie już została rozebrana, o czym pisaliśmy w środę. Nowa ma wrócić za około dwa lata.

  Nowa Rotunda

  Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 roku. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrała koncepcja polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Funkcje bankowe w nowym budynku zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Tam ma prowadzić zejście, obsadzone zielenią po bokach. Część "społeczna" ma mieścić się z kolei na pierwszym piętrze Rotundy.

  Koszty budowy nowego budynku pokrywa właściciel - firma PKO BP. ran/b