Niebawem ruszy budowa zajezdni na Annopolu. Tramwajarze podpisali umowę z wykonawcą

Źródło:
PAP
Tak ma wyglądać zajezdnia tramwajowa Annopol
Tak ma wyglądać zajezdnia tramwajowa Annopol
Tramwaje Warszawskie
Tak ma wyglądać zajezdnia tramwajowa AnnopolTramwaje Warszawskie

Jest umowa na budowę nowej zajezdni tramwajowej na Annopolu. Będzie jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie zajezdni tramwajowych w Polsce i zarazem piątą na mapie stolicy. Inwestycja zajmie powierzchnię niemal 12 hektarów, a docelowo będzie w niej mieściło się ponad 150 tramwajów. Wykonawca ma 26 miesięcy na realizację zadania. Początek prac planowany jest na luty 2022 roku.

Tramwaje Warszawskie poinformowały w piątek o podpisaniu umowy na budowę nowej zajezdni. - Jest to jedna z największych i najnowocześniejsza z zajezdni tramwajowych w Polsce. Warszawa czekała na nią równe 60 lat - powiedział prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Jak zaznaczył, będzie to zajezdnia bardzo ekologiczna, każdy możliwy fragment będzie pokryty roślinnością. Rośliny zajmą powierzchnię około 24 tysięcy metrów kwadratowych. czyli około 20 procent terenu zajezdni. - W tym roślinność wertykalna na elewacjach, zielona zabudowa torowisk, zieleń towarzysząca i oczywiście zielone dachy, tam, gdzie to możliwe - wyliczył prezes.

Nowy obiekt zajmie powierzchnię niemal 12 hektarów i pomieści ponad 150 tramwajów. Będą w niej "nocowały" między innymi nowe niskopodłogowe składy. W zajezdni będą stanowiska do badania stanu technicznego wagonów, a także lakiernia, myjnie czy tokarka służąca do regeneracji kół w tramwajach. Załoga w nowej zajezdni zajmie się też codziennymi czynnościami - sprzątaniem, czy przeglądami wagonów. Długość wszystkich torów w zajezdni, po których będą się poruszać serwisowane tramwaje, wyniesie ponad 14 kilometrów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zajezdnia na Annopolu jest planowana w Warszawie od lat 60.Tramwaje Warszawskie

Automatyka i ekologiczne rozwiązania

Zajezdnia na Białołęce, jako pierwsza w Polsce, zasilana będzie w tak dużym stopniu z przyjaznych środowisku, odnawialnych źródeł energii. - Będzie w niej zamknięty obieg wody. Deszczówka magazynowana będzie w zbiornikach o pojemności 1200 metrów sześciennych. Będzie służyła do celów gospodarczych: do mycia placów, pojazdów, spłukiwania toalet i podlewania terenów zielonych - powiedział Bartelski. Woda opadowa z dachów budynków trafi do 3 podziemnych zbiorników. Na terenie zajezdni będą też pompy ciepła i ogniwa słoneczne. "Wszystko po to, żeby zminimalizować ilości zużywanej energii na potrzeby własne" - dodał prezes Bartelski.

Na terenie nowej zajezdni będzie 14 budynków, w tym trzy miejsca przeznaczone dla tramwajów. W hali remontowej będzie siedem torów, na których przewidziano 11 stanowisk obsługi tramwajów. Hala obsługi technicznej będzie składała się z dziewięciu torów z 18 stanowiskami. Przewidziano także halę postojową, w której zmieszczą się maksymalnie 152 składy tramwajowe. - Przystosowana jest również do nowych koreańskich tramwajów, które są nieco dłuższe - dodał Bartelski.

Lokalizacja zajezdni AnnopolTramwaje Warszawskie

"Zajezdnia na Annopolu będzie też wyposażona w system informatyczny, który pozwoli na automatyzację wielu czynności wykonywanych dotychczas ręcznie przez pracowników" - przekazały Tramwaje Warszawskie w komunikacie.

System zidentyfikuje każdy tramwaj wjeżdżający i wyjeżdżający z zajezdni. Sprawdzi, na którym torze się on znajduje i na który ma wjechać. Sterowanie zwrotnicami i semaforami będzie odbywało się automatycznie bez udziału motorniczych. Do systemu podłączona będzie także myjnia i stanowiska diagnostyczne. Pracownicy zajmujący się serwisowaniem tramwajów w nowej zajezdni będą używali tabletów i smartfonów, które będą przekazywały dane do centralnego systemu.

Automatyka w zajezdni pozwoli oszczędzić czas, np. ręczne przekładanie zwrotnic w zajezdni tej wielkości mogłoby zająć każdego dnia blisko 7 godzin. Szacowane oszczędności wynikające ze zautomatyzowania zajezdni w ciągu 10 lat wyniosą około 10 mln złotych. Jest to zbliżone do kosztu zakupu i instalacji całego systemu.

Wizualizacja zajezdni na AnnopoluTramwaje Warszawskie

Prace mają ruszyć na początku lutego 2022 roku

Budowa od momentu podpisania umowy będzie trwała 26 miesięcy. Wykonawcą będzie konsorcjum w składzie: ZUE (Lider) oraz Yörük Yapi Inşaat A.Ş. Wartość netto umowy to 532,6 miliona złotych. W tej chwili dofinansowanie unijne to 133 miliony złotych. - Liczę na to, że ta suma wzrośnie, bo dofinansowanie jest procentowe, a było wyliczane w sytuacji, w której szacunki kosztów były niższe - powiedział Bartelski.

- Chcemy już w styczniu zorganizować plac budowy. Roboty ziemne chcielibyśmy rozpocząć w lutym, a kolejne obiekty w kwietniu i maju - zaznaczył Wiesław Nowak prezes ZUE. - Prace torowe i trakcyjne przewidujemy w roku 2023 - dodał.

Budowa jest współfinansowana ze środków UE. Pełna nazwa projektu to: "Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą". Dofinansowanie z UE wynosi około 555 milionów złotych. W ramach tego projektu zaplanowana jest budowa trasy tramwajowej do Wilanowa (z priorytetem dla tramwajów oraz tablicami systemu informacji pasażerskiej), budowa zajezdni Annopol oraz zakup 50 dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych.

Inwestycja planowana od lat 60.

Zajezdnia na Annopolu będzie piątą w stolicy. Najmłodszą pozostaje "Żoliborz" na Bielanach, która powstała w 1963 roku.

O budowie zajezdni Annopol mówi się od lat 60. Plany jednak odłożono, bo w latach 60. i 70. tramwaje w stolicy były zagrożone likwidacją. Pod koniec lat 60. zlikwidowano kilka tras między innymi na Żelaznej, Powązkowskiej, Radzymińskiej i na Młocinach. W latach 70. były kolejne likwidacje, kiedy rozebrano trasę do Wilanowa. Nowa zajezdnia będzie potrzebna - budowane są właśnie nowe trasy - np. do Wilanowa, w ul. Kasprzaka czy na Gocław. Łączna długość planowanych nowych tras w najbliższych latach wyniesie około 20 km.

Autorka/Autor:kk/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl