Naukowcy szykują drugie Centrum Kopernik


Naukowcy z PAN zachęceni sukcesem Centrum Nauki Kopernik chcą iść za ciosem i utworzyć jego przyrodniczy odpowiednik: Muzeum Historii Życia. Instytucja miałaby się wzorować na CNK, dorównywać mu rozmachem i przypominać londyńskie muzeum natury. Projekt firmuje swoim nazwiskiem prof. Michał Kleiber. Na razie inicjatorzy mają jedynie wstępną koncepcję i... przychylność prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- To będzie siostrzany projekt dla Centrum Nauki Kopernik, gdzie mamy do czynienia z naukami ścisłymi i technologią. Muzeum Historii Życia zajmie się elementami nauki z obszarów przyrodniczych - mówi profesor Ryszard Górecki, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Nowe muzeum ma się wzorować na londyńskim Natural History Museum. Tam każde piętro to inna dziedzina przyrody. Są dinozaury, galeria drzew, owadów, ssaków czy gadów. Wielu eksponatów można dotknąć. Sporą część stanowi ekspozycja interaktywna, gdzie każdy może zobaczyć, jak pracuje mózg człowieka.

Polskie muzeum też mogłoby dorównywać temu w Londynie. - Mamy bardzo dużo zbiorów przyrodniczych, zoologicznych czy archeologicznych, które są gdzieś pochowane, bo nie ma gdzie ich zaprezentować. To bardzo wartościowe zbiory, więc tym bardziej żal ich nie pokazać – martwi się Górecki.

Wiceprezes PAN podkreśla, że już prawie sto lat temu po raz pierwszy mówiono o utworzeniu takiego muzeum. 24 września 1919 roku, kiedy premierem był Ignacy Jan Paderewski, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało rozporządzenie o utworzeniu Muzeum Historii Natury.

Pomoże Prezydent

Na razie opracowana jest wstępna koncepcja. Oprócz standardowych ekspozycji będzie też mnóstwo różnego rodzaju systemów elektronicznych, galerii czy laboratoriów. – Młody człowiek podchodzi i na specjalnym monitorze może obejrzeć jak pracuje jego organizm, dowiedzieć się jak powstało życie – podaje przykład wiceprezes PAN.

Pierwsze założenia już niedługo zostaną przedstawione Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Inicjatorzy mają nadzieję, że zainteresowanie głowy państwa przyspieszy powstanie placówki. – Pierwsza rozmowa się już odbyła i Pan Prezydent jest zadowolony z pomysłu – przekonuje profesor Górecki. Teraz przedstawiciele PAN m.in. prezes profesor Michał Kleiber spotkają się z doradcami prezydenta. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace odnośnie szczegółowej koncepcji muzeum.

Oprócz niej potrzebny jest również teren i pieniądze na budowę. Wśród potencjalnych lokalizacji wymieniane są okolice Centrum Nauki Kopernik, ogród w Powsinie i opustoszały budynek EuroPolGazu przy ulicy Literackiej.

To właśnie lokalizacja na Bielanach według ekspertów jest najlepsza. - Bielany już 200 lat temu były poligonem badań przyrodniczych. Bez wątpienia jest to jedyna w stolicy dzielnica najbogatsza przyrodniczo - mówi profesor Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. - Mamy tutaj Las Bielański, który jest jedyną ocalałą częścią Puszczy Mazowieckiej. Ocalała, bo kiedyś był to teren łowów królewskich, a później garnizon carski. Panuje tam różnorodność pod względem gatunków roślin czy zwierząt - dodaje profesor.

Wtóruje mu Szymon Kozłowski, społecznik z Bielan, który już rok temu obiekt przy Literackiej pokazał przedstawicielom PAN. - Północna Warszawa jest bardzo uboga w tego typu atrakcje i samorządy dzielnic powinny stanąć na głowie, by je przyciągnąć - twierdzi.

Potrzeba ponad 100 mln złotych

Na budowę i wyposażenie nowej siedziby muzeum potrzeba od 100 do nawet 150 mln złotych. - Jesteśmy w stanie spieniężyć część majątku PAN, budynki czy grunty, aby pozyskać pierwsze fundusze na budowę. Liczymy również na wsparcie ministerstw kultury, ochrony środowiska czy edukacji oraz władz Warszawy - precyzuje wiceprezes PAN.

Jak dodaje, Muzeum mogłoby powstać w stolicy do 2015 roku.

Bartłomiej Frymus (b.frymus@tvn.pl)

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl