Naukowcy szykują drugie Centrum Kopernik


Naukowcy z PAN zachęceni sukcesem Centrum Nauki Kopernik chcą iść za ciosem i utworzyć jego przyrodniczy odpowiednik: Muzeum Historii Życia. Instytucja miałaby się wzorować na CNK, dorównywać mu rozmachem i przypominać londyńskie muzeum natury. Projekt firmuje swoim nazwiskiem prof. Michał Kleiber. Na razie inicjatorzy mają jedynie wstępną koncepcję i... przychylność prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- To będzie siostrzany projekt dla Centrum Nauki Kopernik, gdzie mamy do czynienia z naukami ścisłymi i technologią. Muzeum Historii Życia zajmie się elementami nauki z obszarów przyrodniczych - mówi profesor Ryszard Górecki, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Nowe muzeum ma się wzorować na londyńskim Natural History Museum. Tam każde piętro to inna dziedzina przyrody. Są dinozaury, galeria drzew, owadów, ssaków czy gadów. Wielu eksponatów można dotknąć. Sporą część stanowi ekspozycja interaktywna, gdzie każdy może zobaczyć, jak pracuje mózg człowieka.

Polskie muzeum też mogłoby dorównywać temu w Londynie. - Mamy bardzo dużo zbiorów przyrodniczych, zoologicznych czy archeologicznych, które są gdzieś pochowane, bo nie ma gdzie ich zaprezentować. To bardzo wartościowe zbiory, więc tym bardziej żal ich nie pokazać – martwi się Górecki.

Wiceprezes PAN podkreśla, że już prawie sto lat temu po raz pierwszy mówiono o utworzeniu takiego muzeum. 24 września 1919 roku, kiedy premierem był Ignacy Jan Paderewski, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało rozporządzenie o utworzeniu Muzeum Historii Natury.

Pomoże Prezydent

Na razie opracowana jest wstępna koncepcja. Oprócz standardowych ekspozycji będzie też mnóstwo różnego rodzaju systemów elektronicznych, galerii czy laboratoriów. – Młody człowiek podchodzi i na specjalnym monitorze może obejrzeć jak pracuje jego organizm, dowiedzieć się jak powstało życie – podaje przykład wiceprezes PAN.

Pierwsze założenia już niedługo zostaną przedstawione Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Inicjatorzy mają nadzieję, że zainteresowanie głowy państwa przyspieszy powstanie placówki. – Pierwsza rozmowa się już odbyła i Pan Prezydent jest zadowolony z pomysłu – przekonuje profesor Górecki. Teraz przedstawiciele PAN m.in. prezes profesor Michał Kleiber spotkają się z doradcami prezydenta. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace odnośnie szczegółowej koncepcji muzeum.

Oprócz niej potrzebny jest również teren i pieniądze na budowę. Wśród potencjalnych lokalizacji wymieniane są okolice Centrum Nauki Kopernik, ogród w Powsinie i opustoszały budynek EuroPolGazu przy ulicy Literackiej.

To właśnie lokalizacja na Bielanach według ekspertów jest najlepsza. - Bielany już 200 lat temu były poligonem badań przyrodniczych. Bez wątpienia jest to jedyna w stolicy dzielnica najbogatsza przyrodniczo - mówi profesor Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. - Mamy tutaj Las Bielański, który jest jedyną ocalałą częścią Puszczy Mazowieckiej. Ocalała, bo kiedyś był to teren łowów królewskich, a później garnizon carski. Panuje tam różnorodność pod względem gatunków roślin czy zwierząt - dodaje profesor.

Wtóruje mu Szymon Kozłowski, społecznik z Bielan, który już rok temu obiekt przy Literackiej pokazał przedstawicielom PAN. - Północna Warszawa jest bardzo uboga w tego typu atrakcje i samorządy dzielnic powinny stanąć na głowie, by je przyciągnąć - twierdzi.

Potrzeba ponad 100 mln złotych

Na budowę i wyposażenie nowej siedziby muzeum potrzeba od 100 do nawet 150 mln złotych. - Jesteśmy w stanie spieniężyć część majątku PAN, budynki czy grunty, aby pozyskać pierwsze fundusze na budowę. Liczymy również na wsparcie ministerstw kultury, ochrony środowiska czy edukacji oraz władz Warszawy - precyzuje wiceprezes PAN.

Jak dodaje, Muzeum mogłoby powstać w stolicy do 2015 roku.

Bartłomiej Frymus (b.frymus@tvn.pl)

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal, który był gościem programu "Wstajesz i wiesz", opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Przyleciał z Seulu, na lotnisku pokazał paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Okazało się, że w bagażu miał drugi, prawdziwy pakistański paszport. Pakistańczyk musiał wrócić tam, skąd przyleciał, czyli do Korei Południowej.

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Młody kierowca przyjechał autem do komisariatu policji w Radomiu, by sprawdzić swój stan trzeźwości. Okazało się, że miał w organizmie 0,7 promila alkoholu. Do domu już autem nie wrócił, stracił też prawo jazdy. Miał je od kilku tygodni.

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl