MON wspiera Teatr Żydowski. "Wojsko ma być związane z kulturą wysoką"


W nowym sezonie Teatr Żydowski będzie występować w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa i w Warszawskiej Operze Kameralnej, a wybrane imprezy odbywać się będą w Austriackim Forum Kultury. Po remoncie Fabryki Trzciny zespół tymczasowo przeniesie się na warszawską Pragę. Przez najbliższy rok instytucja będzie "teatrem latającym".

Stołeczny Teatr Żydowski wraca do pracy po kilku miesiącach niepewności co do przyszłości instytucji.

Dotychczasowa siedziba teatru, budynek przy Placu Grzybowskim, został przeznaczony do rozbiórki przez jego właściciela, firmę Ghelamco. Ostatnie spektakle w programie minionego sezonu aktorzy Teatru Żydowskiego zagrali w plenerze, w przestrzeni Placu Grzybowskiego, a wydarzenia Festiwalu Singera gościły na deskach m.in. Teatru Kwadrat i Teatru Polskiego.

Stałe miejsce w panoramie kultury

W nowym sezonie zespół występować będzie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa i w Warszawskiej Operze Kameralnej, a wybrane imprezy odbywać się będą w Austriackim Forum Kultury. Zanim powstanie nowa siedziba teatru przy Placu Grzybowskim, teatr będzie mieścił się w Fabryce Trzciny na warszawskiej Pradze, której budynek przechodzi obecnie modernizację. - Decyzja o przekazaniu sceny Teatrowi Żydowskiemu do wykorzystania w najbliższym roku repertuarowym była decyzją naturalną (...). Mamy do czynienia z ważną inicjatywą teatralną. Teatr Żydowski ma stałe miejsce w panoramie kultury polskiej - powiedział Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. - Wojsko ma być związane z kulturą wysoką – zaznaczył. - Pomimo tego, że przez blisko rok będziemy teatrem "latającym", pracujemy nad nowymi projektami. Sezon otwieramy 20 października naszymi znanymi i lubianymi przedstawieniami, a pierwsze premiery zamierzamy zrealizować w grudniu - dodała dyrektor teatru Gołda Tencer. - Planujemy koprodukcję z Teatrem Polskim w Poznaniu. Będziemy pracować z uznanymi reżyserami: Mają Kleczewską, Karoliną Kirsz, Łukaszem Kosem czy Tomaszem Szczepankiem – zapowiedziała. Głos zabrała także Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Niemożliwa do zaakceptowania jest sytuacja, w której Teatr Żydowski znika z naszego życia artystycznego. To teatr, który w krajobrazie Warszawy jest mocno wpisany, ale podzielam opinię, że jest to teatr, który ma wielkie znaczenie dla całej kultury polskiej – podkreśliła. W październiku i listopadzie publiczność zobaczy m.in. "Kamienicę na Nalewkach", "Marienbad", "Dla mnie bomba" czy "Śmiech to zdrowie, lekarze każą się śmiać", wystawiane z okazji 100-lecia śmierci Szolema Alejchema.

"Szosza", "Koszerna dziewczyna", "Golem"

Pierwszą premierą nowego sezonu będzie "Szosza" w reżyserii Karoliny Kirsz na podstawie powieści Isaaca Bashevisa Singera. Zaplanowano ją na 16 grudnia w Operze Kameralnej. Jak powiedziała reżyserka, próby do spektaklu już się rozpoczęły. - To opowieść o świecie w stanie rozkładu, w którym tradycyjne wartości nie nadają się już do opisu rzeczywistości, uwierają, stanowią źródło ograniczeń, a poszukiwanie nowych nie zostaje zwieńczone powodzeniem. Głównym bohaterem jest żydowski pisarz (…), który wikła się w serię przygód i nieoczekiwaną miłość – powiedziała Kirsz. W styczniu odbędzie się kolejna premiera. Spektakl "Koszerna dziewczyna", na podstawie komedii amerykańskiego dramaturga Daniela Simona, wyreżyseruje Marcin Sławiński. Odbędzie się 13 stycznia w gmachu Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa.

"Wielką wygraną", na podstawie sztuki Alejchema, wystawi w pierwszym kwartale 2017 r. Tomasz Szczepanek. Premiera odbędzie się w ramach cyklu "Przepisy domowe", prowadzonego przez Mike'a Urbaniaka. Jak zapowiadają organizatorzy, sztuka jest komedią z dużą dozą czarnego humoru, o zachowaniu człowieka w obliczu wielkiej wygranej na loterii. Planowana jest również premiera "Golema" Halperna Lejwika w reżyserii Mai Kleczewskiej, wg dramaturgii Łukasza Chotkowskiego. Utwór z 1921 r. to sztuka oparta na żydowskiej legendzie o istocie utworzonej z gliny na kształt człowieka, pozbawionej jednak duszy i zdolności mowy.

"Teatr Żydowski jest sprawą polską"

Jednym z największych wydarzeń nowego sezonu w Teatrze Żydowskim będzie koprodukcja z Teatrem Polskim w Poznaniu, "Malowany ptak" na podstawie prozy Jerzego Kosińskiego w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego. W swej głośnej książce, wydanej w 1965 r., pisarz przedstawia świat widziany oczyma chłopca, uważanego za cygańskiego lub żydowskiego przybłędę, błąkającego się między miasteczkami Europy Wschodniej w okresie II wojny światowej. - Jesteśmy szczęśliwi, że przygotowujemy polską prapremierę jednej z najwybitniejszych książek Jerzego Kosińskiego. Kosiński jest według nas jedną z najwybitniejszych postaci polskiej i światowej kultury, a spektakl będzie penetrował jeden z tematów, wyrzuconych na margines kultury polskiej – polskiej wsi, wstydu jaki niesie, antysemityzmu, ksenofobii i przemocy – powiedział Chotkowski. Dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak dodał, że "Teatr Żydowski jest sprawą polską". - Powiedział to Michał Zadara, a ja się całkowicie zgadzam. Dlatego byłoby hańbą dla polskiej kultury, jeśli Teatr Żydowski w Warszawie przestałby funkcjonować, lub miałby ograniczoną możliwość tworzenia nowych premier – ocenił.

Zobacz materiał programu "Polska i Świat" o sporze w teatrze:

Materiał "Polska i Świat" o sporze w teatrze
Materiał "Polska i Świat" o sporze w teatrzeŁukasz Wieczorek, TVN24

PAP/tmw/sk

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl