Mieszkańcy sobie, radni sobie. Most Skłodowskiej, nie Północny

Anna Nehrebecka, przewodniczą komisji nazewnictwa w radzie miasta fot
Anna Nehrebecka, przewodniczą komisji nazewnictwa w radzie miasta fot
Anna Nehrebecka, przewodniczą komisji nazewnictwa w radzie miasta fot

- Robimy to wbrew mieszkańcom - grzmiał Sebastian Wierzbicki z SLD. Rada miasta się z nim nie zgodziła i zadecydowała, że most Północny będzie się oficjalnie nazywał Mostem Marii Skłodowskiej-Curie.

- Radni lekceważą głos mieszkańców, wyrażony w konsultacjach społecznych. Po co organizować konsultacje w jakiejkolwiek sprawie? Po co wydawać na nie pieniądze, jeśli głos mieszkańców jest lekceważony - dopytywał z mównicy Wierzbicki tłumaczył: - Zasługi Marii Skłodowskiej-Curie nie podlegają dyskusji i nikt chyba na ich temat dyskutować tu nie chce. Robimy to jednak wbrew mieszkańcom naszego miasta. Ja zagłosuję przeciwko - powiedział.

Wierzbicki rady miasta nie przekonał. Najpierw odrzuciła kompromisową poprawkę PiS, by most Północny nazwać mostem Północnym im. Marii Skłodowskiej-Curie, a potem wybrała nazwę most Marii Skłodowskiej-Curie. Za głosowało 42 radnych, 5 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Sebastian Wierzbicki, SLD fot
Sebastian Wierzbicki, SLD fot

"Była wielką Polką"

Głosowanie poprzedziła ponaddwu godzinna dyskusja. Sala obrad została na nią szczególnie przygotowana. Na każdego z radnych czekała książka "Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia" i krótka publikacja przypominająca zasługi noblistki. Na obrady przyprowadzono też dzieci ze szkoły imienia noblistki. Pojawiła się też Hanna Gronkiewicz-Waltz, która na sesjach jest nieczęstym gościem.

W swoich wystąpieniach większość radnych przypominała zasługi Skłodowskiej-Curie dowodząc zasadności nazwania mostu jej imieniem: - Nazwa most Północny oddaje hołd busoli, most Marii Skłodowskiej-Curie oddaje hołd wielkiej warszawiance - mówiła Anna Nehrebecka, przewodniczą komisji nazewnictwa w radzie miasta. Jak przekonywała, nazwa zwyczajowa, używana przez warszawiaków, jest banalna. - Mamy już gazociąg Północny, rurociąg Północny, Cmentarz Północny, nie mówiąc już o biegunie północnym - dowodziła wyjątkowości proponowanej nazwy. Zaapelowała o poparcie.

- Jest czterech Polaków, których zna świat - dowodziła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Chopin, Curie, papież Jan Paweł II i Wałęsa.

Jej zdaniem nadanie imienia Skłodowskiej nowej przeprawie, to godne upamiętnienie i dobra promocja dla Warszawy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy
fot
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy fot

"Jakaś sondka w internecie"

Radni przekonywali też, że "wsłuchują się w głos warszawiaków" i kwestionowali wiarygodność przeprowadzonych na zlecenie ratusza konsultacji. Zastrzeżenia do metodologii badań miała m.in. przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska. Przytoczyła też listy poparcia, które w związku z pomysłem nazwania mostu imieniem noblistki skierowały do niej prezydium PAN, Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Jądrowych. - To tylko niektóre - mówiła Malinowska-Grupińska. - To są nasi wyborcy, a nie mała sonda, zrobiona w internecie - dodała lekceważąc fakt, że w sondzie przeprowadzonej na zlecenie Ratusza wzięło udział 7 tysięcy osób.

Maciej Wąsik, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta fot
Maciej Wąsik, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta fot
Fragment publikacji, którą dostali radni - fot. tvnwarszawa.pl
Fragment publikacji, którą dostali radni - fotFragment publikacji, którą dostali radni - fot. tvnwarszawa.pl

Album nie dla szkół

Z kolei radny Andrzej Golimont krytykował wspomnianą publikację na temat noblistki, którą na swoich krzesłach znaleźli przed sesją radni. - Jest przygotowana nieporządnie - dowodził. - Natomiast doceniam, że album o Skłodowskiej-Curie, który otrzymali radni. Szkoda, że kosztujący w granicach 60 złotych, nie trafiał do szkół. Ja swój album przekażę szkole. Apeluję do radnych, żeby zrobili to samo - mówił.

Ten album trafił do radnych - fot. tvnwarszawa.pl
Ten album trafił do radnych - fotTen album trafił do radnych - fot. tvnwarszawa.pl

Kupioną za publiczne pieniądze książkę dostali radni. Na razie nie jest jeszcze dostępna w stołecznych bibliotekach - pytaliśmy o nią m.in. w Biblitece Głównej Województwa Mazowieckiego na Koszykowej, BUW-ie i śródmiejskiej Bibliotece Publicznej - możliwości wypożyczenia publikacji nie było.

Uczniowie podpatrywali radnych

Radni zapewnili nas, że młodzież, która pojawiła się na sesji przyszła tam z własnej inicjatywy. - To nie była żadna mobilizacja, tylko spontaniczna akcja - odpowiadała na pojawiające się w kuluarach zarzuty Anna Nehrebecka.

Jak powiedzieli nam uczniowie, to była inicjatywa ich wychowawczyni. Ponieważ patronka ich szkoły miała zostać także patronką warszawskiego mostu, uczniowie przyszli zobaczyć jak wygląda praca radnych i głosowanie.

Wcześniejsze opinie w sprawie nazwy "most Marii Skłodowskiej-Curie":

1. Opinia Zespołu Nazewnictwa Miejskiego - negatywna (posiedzenie w dniu 8.06.2011 r.):

„Zespół, odnosząc się z szacunkiem do zgłoszonej patronki mostu, niezmiennie uważa, że najlepszą i już utrwaloną nazwą dla tej przeprawy jest nazwa Most Północny. Dlatego negatywnie opiniuje propozycję, by most otrzymał imię Marii Skłodowskiej-Curie."

2. Opinia Podkomisji ds. Nazewnictwa Ulic Komisji Kultury i Promocji Miasta w Radzie m.st. Warszawy – pozytywna (posiedzenie w dniu 29.06.2011 r.)

3. Opinia Rady Dzielnicy Białołęka - negatywna (uchwała Nr XVI/61/11 z dnia 26 sierpnia 2011 roku) „Opiniuje się negatywnie propozycję nazwy: Most Marii Skłodowskiej – Curie (...) Rada Dzielnicy Białołeka po przeprowadzeniu konsultacji społecznych proponuje nazwę dla mostu w Dzielnicach Białołęka i Bielany: Most Północny."

4. Opinia Rady Dzielnicy Bielany - negatywna (uchwała Nr 68/X/2011 z dnia 30 sierpnia 2011 r.) „Rada Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy opiniuje negatywnie wniosek o nadanie imienia Marii Skłodowskiej-Curie nowo budowanemu mostowi w Dzielnicach Białołęka i Bielany m.st. Warszawy uznając, iż najlepszą i już utrwaloną nazwą dla tej przeprawy jest nazwa Most Północny".

5. Konsultacje społeczne przeprowadzone na zlecenie ratusza. Wzięło w nich udział ponad 7000 osób. 80 procent opowiedziało się za nazwą Most Północny. 15 procent głosowało za nazwą Most im. Marii Skłodowskiej Curie.

Urząd Miasta o decyzji Rady informuje w rozsyłnymdo mediów komunikacie. Wynik konsultacji społecznych i związane ze sprawą kontrowersje zostały w nim pominięte.

Komunikat Urzęu Miasta Stołecznego Warszawy
Komunikat Urzęu Miasta Stołecznego WarszawyKomunikat Urzęu Miasta Stołecznego Warszawy

Pojedziemy wiosną 2012 roku?

Dokładny termin oddania przeprawy do użytku nie jest znany. Mówi się o wiośnie 2012 roku. To "bezpieczny" termin jak tłumaczą drogowcy. - Wszystko zależy od czynników, na które nie mamy wpływu np. pogoda czy przeciągające się procedury - tłumaczą urzędnicy.

Pasażerowie poczekają dłużej

To nie jedyna zła informacja. Realizowana w ramach budowy mostu trasa tramwajowa, która docelowo ma połączyć metro Młociny z Tarchominem, gotowa będzie dopiero za kilka lat. W październiku 2012 roku pasażerowie dojadą tylko do ul. Myśliborskiej. Jak informowaliśmy w 23 listopada, tramwaj przejedzie przez most, żeby tuż za nim na wysokości ul. Myśliborskiej zawrócić.

Most Północny

Docelowo Trasa Mostu Północnego ma połączyć (poprzez ulicę Nowolazurową) Trasę Salomea - Wolica ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy, czyli przebiegać z Ursusa, Włoch przez Bemowo, Bielany, Białołękę do Marek.

Budowa mostu rozpoczęła się w 2009 roku. Inwestycja gotowa miała być w grudniu 2011 roku.

ec/mz

Pozostałe wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości i sędzia Dariusz Mazur trafił do szpitala po wypadku rowerowym w Warszawie. Ma obrażenia głowy.

Wiceminister sprawiedliwości miał wypadek na rowerze

Wiceminister sprawiedliwości miał wypadek na rowerze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, eska.pl

Zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji Kamil L. ps. Budda usłyszał między innymi zarzuty dotyczące "kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było organizowanie gier losowych". Zdaniem prokuratury, w rzeczywistości były to gry hazardowe. Reprezentujący youtubera radca prawny przekazał, że Kamil L. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Prokuratura postawiła zarzuty "Buddzie". Prawnik: żadnego czynu zabronionego nie popełnił

Prokuratura postawiła zarzuty "Buddzie". Prawnik: żadnego czynu zabronionego nie popełnił

Źródło:
tvn24.pl

Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiła niepublikowana wcześniej kolekcja 100 niemieckich zdjęć Warszawy wykonanych w okresie od października do grudnia 1944 roku. Fotografie przedstawiają ocalałych z pożogi mieszkańców pędzonych do obozu przejściowego w Pruszkowie, a także wiele charakterystycznych miejsc stolicy zamienionych w stertę gruzu.

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkukrotnie łamał przepisy, miał już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale i tak jeździł motocyklem. Znany już organom ścigania Krzysztof K. został zatrzymany podczas rozprawy sądowej.

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Źródło:
brd24.pl, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 34-latka, który najpierw okradł sklep, a później strzelał z wiatrówki do interweniującego pracownika ochrony. Okazało się też, że mężczyzna uciekał na skradzionym kilka dni wcześniej rowerze. Podejrzany usłyszał już zarzuty i odpowie za kradzież rozbójniczą.

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT-u lecący z Baku do Warszawy nie podszedł od razu do lądowania. Kilka razy przeleciał nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem. Przyczyną była usterka techniczna, maszyna miała problem z klapami.

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Stare Grabie niedaleko Wołomina doszło w poniedziałek wieczorem do zderzenia dwóch aut osobowych i ciągnika rolniczego. Na miejscu pracowali strażacy.

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zuchwałą kradzież. Ze wstępnych informacji wynika, że sprawca wykorzystał chwilę nieuwagi i wyrwał kobiecie telefon z ręki. Następnie odjechał rowerem ze skradzionym łupem.

Wyrwał kobiecie telefon z ręki i odjechał rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu trzech pojazdów na S17 niedaleko Otwocka. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W momencie zdarzenia licznik jednego z samochodów zatrzymał się na 140 kilometrach na godzinę.

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejażdżka po Żabieńcu słono kosztowała 22-latka. Zakończył ją z 30 punktami karnymi i portfelem chudszym o 3700 złotych. Na najbliższe miesiące mężczyzna pożegnał się też z prawem jazdy.

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jabłonnie wandal porysował siedem samochodów, nie wiedział jednak, że znajduje się w zasięgu monitoringu. Straty oszacowano na 30 tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali 33-latka, mężczyzna usłyszał zarzuty.

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz nie wydał stowarzyszeniu Marsz Niepodległości pozwoleń na zorganizowanie 11 listopada zgromadzeń na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. Jak wynika z zawiadomień składanych przez stowarzyszenie, jedno zgromadzenie miałoby trwać kilkanaście dni - informują urzędnicy.

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Źródło:
PAP

Prokuratura przedstawiła zarzuty 86-letniemu kierowcy podejrzanemu o spowodowanie wypadu na Ursynowie, w którym zginął pieszy. Kierujący busem podczas manewru parkowania nie zauważył idącego mężczyzny i go potrącił. 75-latek nie przeżył.

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Ciechanowem jednego z kierowców zaniepokoiło auto jadące "wężykiem". Zatrzymał podejrzanego nissana, wyciągnął kluczyki, ale kierowca uciekł do lasu. Dogonili go policjanci. Mężczyzna tłumaczył, że wybrał się na grzyby. Wydmuchał dwa promile.

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 14 października, do Miasteczka Wilanów dojechał pierwszy tramwaj pomiarowy, a tuż za nim hyundaie, które wkrótce będą wozić pasażerów. Urzędnicy podkreślają, że po uruchomieniu nowej linii tramwaje będą jeździć przez plac budowy. To oznacza, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania trasy czas przejazdu będzie dłuższy od docelowego. Ratusz poinformował, że prace drogowe zakończą się dopiero za rok.

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w okolicy Grójca. Zderzyły się auto osobowe i ciężarowe. Są ofiary śmiertelne, jedna osoba trafiła do szpitala.

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna przeprowadzał dzieci przez pasy, mając w organizmie ponad 1,3 promila alkoholu. "Pracę" przerwały mu strażniczki miejskie. Gdy czekali na przyjazd policji, próbował jeszcze napić się wódki, którą miał w plecaku.

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna był już mocno wychłodzony, leżał na ławce. Zajęły się nim strażniczki miejskie. Z objawami hipotermii 54-latek trafił do szpitala.

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wraca do prawomocnie umorzonych spraw związanych ze Strajkiem Kobiet. Chodzi o postepowania dotyczące kierowcy ABW i policjanta. Pierwszy wjechał w grupę protestujących, drugi złamał rękę kobiecie.

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tomasz U., który na rondzie Tybetu, na przejściu dla pieszych, potrącił mężczyznę, usłyszał zarzuty, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. To kierowca autobusu, który w 2020 roku spowodował wypadek autobusy na moście Grota. Został skazany nieprawomocnym wyrokiem na siedem lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia aut. Nie wpłynęło to na jego zachowanie. Tak jak przed wypadkiem, tak i po łamał przepisy drogowe. Nie przestrzegał też sądowych zakazów.

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Reprezentacja Polski na Narodowym we wtorek, 15 października, podejmie Chorwację. Przed meczem wjazd na Saską Kępę zostanie ograniczony. Będą też inne zmiany w komunikacji.

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skontrolowali 442 kierowców, wystawili 162 mandaty, zatrzymali 39 dowodów rejestracyjnych i osiem praw jazdy. Policjanci chwalą się weekendową akcją wymierzoną w uczestników nielegalnych wyścigów w Warszawie.

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o znalezieniu w Narwi wraku należącego do Marynarki Wojennej II RP okrętu Hetman Żółkiewski. - Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione, aby nie wpadły w ręce Niemców - powiedział współodkrywca wraku Sławomir Kaliński.

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

Źródło:
PAP