Metro pod Wisłą wydrążą od strony Pragi

| AGP MetroTakie tarcze drążą warszawskie metro

Decyzja zapadła: tarcze drążące drugą linią metra ruszą ze stacji Dworzec Wileński, a nie z Powiśla, gdzie tydzień temu doszło do osunięcia ziemi. Koszt zmiany harmonogramu to 8 milionów złotych. Już zaczęły się przygotowania.

O tym, że tarcze mogą ruszyć z dw. Wileńskiego informowaliśmy już w zeszłą środę. Teraz udało się potwierdzić, że decyzja zapadła. - Przygotowania już się rozpoczęły - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, wykonawcy centralnego odcinka II linii metra.

Z Powiśla nie mogą...

W tej chwili metro drążą dwie tarcze, które ruszyły z Woli w kierunku Powiśla i właśnie mijają rondo ONZ. Dwie kolejne miały niebawem zacząć drążenie właśnie z Powiśla, pod dnem rzeki i dalej w kierunku Stadionu Narodowego oraz Dworca Wileńskiego.

Tarcze to potężne, stumetrowe maszyny. Wprowadzone pod ziemie miały być właśnie na stacji Powiśle, która pełniłaby rolę szybu startowego. Teraz to nie możliwe, w związku z jej zalaniem. Od zeszłego tygodnia AGP, ratusz i Metro Warszawskie analizowały więc możliwość zmiany tego planu - tarcze miałby ruszyć z Dworca Wileńskiego w kierunku Powiśla.

... więc spróbują z Wileńskiego

- Decyzja już zapadła. Zaczęliśmy pierwsze przygotowania - potwierdza teraz Witczyński.

Przygotowania obejmują przede wszystkim zmianę projektu praskiej stacji. Na Dw. Wileńskim trzeba będzie m.in. wykuć otwory techniczne w gotowych już stropach. Do tego dochodzi niezbędna do pracy TBM-ów infrastruktura - m.in. magazyny, suwnica, stacja oczyszczania wody czy przyłącze energetyczne. Trzeba też na nowo zaprojektować organizację placu budowy, a wszystko to z kolei wymaga szeregu uzgodnień, i to właśnie one już się rozpoczęły.

Na Pragę przewieźć trzeba będzie też same tarcze - jedna z nich jest na Powiślu, a druga na pl. Defilad, obok biura budowy.

Rachunek wystawią na koniec

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, operacja może kosztować około 8 milinów złotych (cała inwestycja warta jest 4,1 miliarda złotych - red.). Kto poniesie koszta? - Nam zależy przede wszystkim na tym, żeby inwestor był zadowolony, a inwestycja skończona w terminie - odpowiada wymijająco Witczyński.

Wzajemne rozliczenia miasta i wykonawcy to delikatny temat. Ze względu na pieniądze, oficjalnie nikt nie przyznał jeszcze, że termin zakończenia inwestycji (koniec 2013 roku) jest zagrożony. To oznaczałoby bowiem, że strony - zamiast budować - zaczęłyby się spierać o pieniądze i naliczanie kar umownych.

Tak naprawdę obie strony zajmą się tym dopiero, gdy inwestycja będzie zmierzać ku końcowi. Wtedy też zaczną się spory o to, z czyjej winy powstało opóźnienie - wykonawcy, który pracował wolno, urzędów, które z opóźnieniem wydawały pozwolenia, czy losu, który sprawił, że stacja Powiśle jest zalana.

Na razie zmiany w haromonogramie bierze na siebie wykonawca - czy i kiedy wystawi miastu rachunek, nie wiadomo. - Przecież nie możemy stać z założonymi rękoma. Nam też zależy na tym, żeby ta inwestycja szła do przodu - mówi Witczyński. Konsorcjum AGP poniosło już raz dodatkowy koszt, by przyspieszyć prace. Na początku roku firma zdecydowała się na zakup dodatkowego TBM-u. Początkowo centralny odcinek II linii metra drążyć miały tylko trzy tarcze.

Oficjalnie wciąż 2013 rok

Z tych samych powodów nikt oficjalnie nie potwierdzi na razie tego, co jest oczywiste - zmiana harmonogramu oznacza poślizg inwestycji. Samo przygotowanie stacji Dworzec Wileński do przyjęcia TBM-ów zajmie jednak co najmniej kilka tygodni. Optymistyczny scenariusz zakłada, że gdy ruszą do pracy, sytuacja na Powiślu będzie już opanowana. Pesymistyczny to TBM-y docierające za kilkanaście miesięcy do stacji, która wciąż zalana jest wodą.

Zmiana harmonogramu to efekt wydarzeń, do których doszło ponad tydzień temu na budowie stacji Powiśle. Podczas drążenia jej fragmentu metodą górniczą, do wykopu zaczęła się sączyć woda, a potem osunęła się ziemia.

Budowa została ewakuowana. Następnie zamknięte dla ruchu zostały most Świętokrzyski i tunel Wisłostrady. Most można było otworzyć po kilku dniach, wciąż natomiast nie wiadomo, jak długo potrwa zamknięcie tunelu. Eksperci muszą najpierw ustalić, jak duży jest ubytek gruntu pod jego fundamentami i w jaki sposób go uzupełnić. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że w ciągu półtora tygodnia wiadomo będzie, jak poważne jest sytuacja i ile może potrwać usuwanie skutków.

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego:  | AGP Metro

Pozostałe wiadomości

Strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące zatrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Piastowie (powiat pruszkowski). Jednak pomiary nie wykazały tej substancji. W środku odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Okoliczności ich śmierci wyjaśnia policja.

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ubiegłym tygodniu w szpitalu położniczym przy Inflanckiej doszło do dwóch pożarów. Ogień pojawił się w tym samym piętrze. Pacjentki z dziećmi zostały ewakuowane. Czy mogą czuć się bezpiecznie?

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych.

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w poniedziałek rano na Trasie Siekierkowskiej. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, jedno z nich poruszało się pod prąd. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Tarczynem policjanci zatrzymali 24-letniego kierowcę forda. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 65 kilometrów na godzinę. Stracił prawo jazdy na trzy miesiące.

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił  prawo jazdy

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach zwrócił dziwnie zaparkowany samochód. Okazało się, że kierowca auta potrzebował pomocy. Miał udar. Policjanci wezwali karetkę.

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl