Przez dwie godziny nie kursowały pociągi WKD

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Strajk maszynistów WKD. Sytuacja w Podkowie Leśnej
Strajk maszynistów WKD. Sytuacja w Podkowie Leśnej Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Strajk maszynistów WKD. Sytuacja w Podkowie Leśnej Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

W środę rano przez dwie godziny nie kursowały pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Powód: strajk maszynistów. Uruchomiono komunikację zastępczą. - Wygląda na to, że pasażerowie w porę zostali poinformowani o utrudnieniach, tłumów nie było, pierwszy pociąg na stację w Podkowie Leśnej podjechał po godzinie ósmej - opisał reporter tvnwarszawa.pl. Pod koniec listopada odbędzie się kolejne spotkanie ze strajkującymi maszynistami.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w środę, 15 listopada, strajkowali maszyniści WKD. Domagają się podwyżki płac o tysiąc złotych brutto jeszcze w tym roku (z wyrównaniem od 1 lipca), a także o kolejnych 800 złotych brutto od 1 stycznia 2024 roku. We wtorek odbyły się mediacje ostatniej szansy pomiędzy zarządem spółki a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz NSZZ 'Solidarność' Region Mazowsze. Rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Pierwsze utrudnienia w kursowaniu pociągów pojawiły się o godzinie 6. "Warszawska Kolej Dojazdowa uprzejmie informuje, że w dniu dzisiejszym pociąg nr 300 w relacji Podkowa Leśna Główna (5:41) - Warszawa Reduta Ordona (6:18) zostaje odwołany" - poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie WKD.

Bez dużego ruchu, pojedyncze osoby na peronach

Nasz reporter sprawdził, jak wygląda sytuacja na stacji w Pruszkowie. Tam jednak rano nie było widać wielu pasażerów. - Wygląda na to, że mieszkańcy zostali dobrze poinformowani, że w tych godzinach nie będzie kursowała komunikacja, na peronach są pojedyncze osoby – relacjonował Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl po godzinie 6.

Jak dodał, na stacji pojawił się informator, który przypominał mieszkańcom o utrudnieniach. – To nie jest pracownik kolei, raczej społecznik. Do komunikacji zastępczej również wsiadają pojedynczy pasażerowie. Nie widać wzmożonego ruchu, tłumu nie ma – podsumował nasz reporter. Podobna sytuacja była na stacjach w Komorowie i w Podkowie Leśnej.

Pociągi stały na bocznicy kolejowej i na torach głównych. Ruch został wznowiony po godz. 8. - Zebrała się niewielka grupa pasażerów, ale nie było z tego powodu większych utrudnień - przekazał nasz reporter, który obserwował sytuację w Podkowie Leśnej.

Również po godzinie 8 rzecznik WKD Krzysztof Kulesza powiedział, że sytuacja na stacjach jest już unormowana. - Większość pociągów wróciła na swoje trasy. Akcja strajkowa się zakończyła. Wszystkie pociągi, które zostały wcześniej unieruchomione, już dojechały na stacje docelowe - zapewnił.

Jak dodał rzecznik, większość pociągów znajdowała się na stacjach końcowych. Te, które nie odjeżdżały w godzinach strajku ze stacji początkowych, już ruszyły.

Zapytany o to, czy w związku z wydarzeniem odnotowano jakieś incydenty, odpowiedział: - Zbieramy jeszcze informacje na ten temat od naszych informatorów. Wygląda na to, że podróżni zostali odpowiednio wcześniej poinformowani o sytuacji i mogli zaplanować sobie alternatywny środek transportu. Nie odnotowaliśmy póki co poważniejszych incydentów.

"Nie ma naszej zgody na propozycję zarządu"

We wtorek odbyły się mediacje ostatniej szansy pomiędzy zarządem spółki a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz NSZZ 'Solidarność' Region Mazowsze. - Pracodawca nie złożył żadnej propozycji wzrostu wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym w tym roku. Zaproponował wzrost wynagrodzenia w wysokości 500 złotych od 1 kwietnia przyszłego roku - przekazał we wtorek w rozmowie z tvnwarszawa.pl Sławomir Centkowski, wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych.

Zatem wystąpiła wyraźna rozbieżność pomiędzy dwiema stronami. - Związek zawodowy domaga się wzrostu w tym roku. Jest elastyczny co do kwoty i terminu wprowadzenia podwyżki. Natomiast Solidarność jest w stanie zaakceptować jednorazową wypłatę i zgodzić się na wzrost wynagrodzenia od 1 kwietnia 2024 roku - wyjaśnił Centkowski.

- Maszyniści są najniżej uposażonymi pracownikami w wynagrodzeniu zasadniczym spółki WKD. Dlatego nie ma naszej zgody na propozycję zarządu - dodał przedstawiciel maszynistów.

WKD ostrzegała przed utrudnieniami

O utrudnieniach informował w mediach społecznościowych przewoźnik. "Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. zwraca się z prośbą do wszystkich pasażerów o skorzystania z pociągów uruchamianych przez spółkę Koleje Mazowieckie - KM na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna. W godz. 5:30 - 9:00 wszystkie bilety WKD – jednorazowe i okresowe honorowane będą w pociągach KM. W przypadku podróży pociągiem KM na podstawie biletu jednorazowego należy wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu" - zapowiedziała WKD.

- Zalecamy w miarę możliwości o skorzystanie z pociągów Kolei Mazowieckich od Grodziska Mazowieckiego do Warszawy. Dodatkowo będziemy starali się przejąć do autobusów wszystkich pasażerów, którzy znajdą się w pociągach WKD zatrzymanych na trasie - przekazał nam rzecznik WKD Krzysztof Kulesza.

Będą kolejne spotkania ze strajkującymi maszynistami

- Już wczoraj podjęliśmy decyzję o tym, że 28 listopada w ramach mediacji odbędą się rozmowy z mediatorem. Praktycznie będą to już ostatnie rozmowy. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia to zostanie spisany protokół rozbieżności z mediacji. I to już jest ostatni element przed strajkiem generalnym - powiedział w środę PAP wiceprezydent Centkowski.

Wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, z dwugodzinnego strajku ostrzegawczego można skorzystać tylko raz podczas procesu mediacji. - I my z tego zapisu skorzystaliśmy - dodał.

Centkowski przekazał, że 2 października, zostało złożone pismo do przewoźnika z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 1000 złotych od 1 lipca. - Dlaczego od lipca? Bo od czerwca były już prowadzone rozmowy, tylko one miały charakter nieformalny tzn. nie odbyły się w ramach ustawy. Dlatego z dniem 1 lipca złożyliśmy to oczekiwanie co do wzrostu wynagrodzeń. Było to też podyktowane tym, że taki wzrost wynagrodzeń miał miejsce w Kolejach Mazowieckich, a to jest tam sam właściciel (urząd marszałkowski województwa mazowieckiego - PAP) - wyjaśnił.

Poinformował, że 4 października zarząd spółki zwołał spotkanie ze związkami i oświadczył, ze porozumiał się z urzędem marszałkowskim i wypłaci wzrost wynagrodzeń o 500 złotych, choć 27 września przekazał pismo, w którym poinformował, że na razie wzrost wynagrodzeń jest niemożliwy, bo właściciel się nie zgodził. - Przypomniałem zarządowi, że w tej chwili związki zawodowe oczekują wzrostu wynagrodzenia o 1000 złotych od 1 lipca i o 800 złotych od 1 stycznia. Ale te 800 złotych, jak zapisano w protokole, będzie przedmiotem kolejnych spotkań, pierwsze musi się odbyć do 15 stycznia - dodał.

Autorka/Autor:dg, katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl