"Mazowsze nie otrzymało jako samorząd wojewódzki ani złotówki". Wnioski dotyczyły szpitali

Źródło:
PAP

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował w czwartek, że samorząd Mazowsza nie otrzymał ani złotówki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pośród odrzuconych wniosków znalazły się trzy pomysły związane z modernizacją szpitali wyznaczonych do walki z COVID-19. Zdaniem Struzika, podział tych środków odbywa się według politycznego klucza. Zarzuty odpiera przedstawiciel rządu.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej marszałek Struzik skomentował podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wyniki konkursu w ramach kolejnego naboru wniosków zostały ogłoszone dzień wcześniej na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W najnowszej transzy do mazowieckich jednostek samorządu terytorialnego trafi prawie 230 milionów złotych z łącznej puli 13,5 miliarda złotych.

Jak podkreślał Struzik, jest on "głęboko rozczarowany" kolejnymi decyzjami rządu ogłoszonymi w ostatnich dniach. - Kolejne ponad półtora miliarda złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały znowu podzielone politycznie, w taki sposób, że województwa, a zwłaszcza województwo mazowieckie, które nie jest rządzone przez koalicję tożsamą z koalicją rządową w kraju, nie otrzymało jako samorząd wojewódzki ani jednej złotówki – powiedział.

Przypomniał przy tym, że pieniądze z RFIL miały być przeznaczone na walkę z pandemią i podkreślił, że samorząd województwa wydaje olbrzymie pieniądze własne oraz środki europejskie na finansowanie między innymi 17 marszałkowskich szpitali zaangażowanych w walkę z COVID-19. - Liczyliśmy, że tym razem otrzymamy wsparcie – przyznał marszałek. Złożyliśmy trzy wnioski, które w sposób bezpośredni nawiązują do walki z covidem – poinformował marszałek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Trzy odrzucone wnioski dotyczyły szpitali

Jak wyjaśnił, pierwszy z nich dotyczył budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomiu. - W tym Radomiu, w którym były w ostatnim czasie olbrzymie problemy z dostępem do SOR-u – przypomniał. Podkreślił, że szpital wojewódzki na Józefowie w Radomiu wymaga pilnej budowy nowego SOR-u. - Na to jest nam potrzebna kwota 80 milionów złotych, a usłyszeliśmy kolejny raz: nie – powiedział Struzik.

Drugi projekt, o którym mówił marszałek, to ośrodek radioterapii w Płocku. - Niezbędny do tego, żeby w sposób kompleksowy leczyć nowotwory – zaznaczył Struzik. Jak dodał, przed wyborami w 2019 roku były zapowiedzi strony rządowej i deklaracje byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, że na ten ośrodek pieniądze rządowe się znajdą. Marszałek poinformował, że po wyborach zapowiedzi te "odpłynęły" i również ten projekt "nie znalazł uznania strony rządowej".

Trzeci projekt, na jaki wskazał marszałek, to gruntowna modernizacja części szpitala w Siedlcach, a dokładnie starego, zabytkowego zespołu oddziałów leczenia chorób płuc w Rudce, gdzie planowano leczyć chorych z COVID-19 oraz uruchomić rehabilitację pocovidową. - Niestety również ten projekt został odrzucony – dodał Struzik.

"Rząd będzie dzielił te pieniądze, jak będzie chciał"

- Jesteśmy oburzeni, że nie ma możliwości wsparcia ze strony rządowej – mówił Struzik. - Jestem też oburzony treścią pisma, które otrzymaliśmy z kancelarii premiera – dodał. Wyjaśnił przy tym, że poprzednie rozstrzygnięcie samorząd województwa zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem kancelarii premiera. - Odpowiedź, jaką dostaliśmy, można streścić w następujący sposób: to są pieniądze rządowe, rząd ma upoważnienia, to jest organ wykonawczy i będzie ten rząd dzielił te pieniądze, jak będzie chciał – relacjonował marszałek. Jego zdaniem, na podanych przykładach widać "klucz polityczny" w przyznawaniu pieniędzy z RFIL.

Marszałek wskazywał, że są gminy i powiaty, które otrzymały pieniądze zarówno w poprzednich rozdaniach, jak i teraz, natomiast są również takie gminy i powiaty, które są trwale wyłączone z tego dofinansowania.

Struzik wyraził wobec tego "głębokie oburzenie" i podkreślił, że przeciwstawia się "państwu partyjnemu". - Państwu, w którym nie są realizowane obiektywne potrzeby społeczne, tylko interesy polityczne partii rządzącej – podkreślił.

"Wpieranie samorządów bez względu na ich barwy partyjne"

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber odpiera zarzuty o polityczny podział funduszy. - Cały zamysł Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych polega na wpieraniu samorządów bez względu na ich barwy partyjne, zaangażowanie polityczne, wbrew temu co twierdzi opozycja – powiedział w środę podczas konferencji prasowej Łukasz Schreiber.

Dodał, że "jak spojrzymy na listę przyznanych świadczeń, to wyraźnie widzimy dwie rzeczy - pierwszą, że nie ma żadnego klucza partyjnego i drugą, że wiele gmin, które otrzymały wcześniej wsparcie, nie otrzymało jej w drugiej turze".

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W obecnej turze konkursu do dyspozycji jest 1,65 mld zł, z czego województwo mazowieckie otrzymało łącznie 227 199 064,56 zł. To, ile dofinansowania otrzymała konkretna gmina, można sprawdzić za pomocą wyszukiwarki na stronie rządu.

Według informacji przekazanej przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, środki pomagają już między innymi w przebudowie budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie, przebudowie oraz doposażeniu Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie czy rozbudowie Centrum Aktywności i Usług Społecznych w Płońsku. Niebawem rozpocząć się ma przebudowa Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku, a także budowa sieci kanalizacyjnej i sanitarnej z przyłączami w Małkini Górnej oraz tunelu wraz z nową infrastrukturą dojazdową w kierunku centrum Halinowa.

Podział środków w ramach drugiej tury RFIL krytykowały również władze Warszawy:

Warszawa i podwarszawskie gminy bez wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych

"Jak większość dużych miasta otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero"
"Jak większość dużych miasta otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero"TVN24
wideo 2/4

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!