Warszawa i podwarszawskie gminy nie otrzymały rządowego wsparcia. "Fundusz Inwestycji dla Lojalnych"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jak większość dużych miasta otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero"
"Jak większość dużych miasta otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero"TVN24
wideo 2/4
Warszawa i podwarszawskie gminy bez wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Podobnie jak większość dużych miast, otrzymaliśmy z Funduszu Inwestycji Lokalnych okrągłe zero - poinformował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Jak zaznaczył, bardziej odpowiednią nazwą tego wsparcia byłby "Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych". Wśród projektów, do których rząd się nie dołoży, są między innymi rozbudowa Szpitala Bielańskiego, przebudowa Placu Pięciu Rogów czy zakup 160 autobusów niskoemisyjnych.

Do samorządów w całej Polsce w drugiej turze rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi łącznie sześć miliardów złotych, z czego ponad 1,1 mld zł do mazowieckich gmin i powiatów. Warszawa i inne podwarszawskie gminy nie otrzymali z tego naboru ani złotówki. - Mieliśmy zapowiedź, jeszcze w okresie wakacji, wsparcia, jakie ma być udzielone samorządom na dźwignięcie się po trudnej sytuacji postepidemicznej. Mieliśmy zapowiedź, że będą środki, które pozwolą lokalnym wspólnotom na zrealizowanie ważnych dla nich projektów. Warszawa w naborze do funduszu złożyła pięć projektów składających się z 23 przedsięwzięć, które wydały nam się ważne, jak modernizacja szkoły dla niepełnosprawnych, przebudowa szpitala Bielańskiego, budowa Szpitala Południowego czy projekt dotyczący zakupu autobusów niskoemisyjnych. Złożyliśmy też szereg inwestycji oświatowych i podobnie jak większość dużych miast otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero - zero złotych dostał też Gdańsk, Poznań, Kraków, Wrocław i wiele innych miast - mówił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Zwrócił przy tym uwagę, że nie tylko duże miasta nie otrzymają funduszy - sytuacja dotyczy również małych miejscowości i gmin oraz miast średniej wielkości. - Ich mieszkańcy, zdaniem rządu Prawa i Sprawiedliwości, nie zasługują na wsparcie z rządowego funduszu - stwierdził Olszewski.

On, jak i inni samorządowcy obecni na konferencji, poinformowali również, że nie otrzymali żadnego wyjaśnienia, dlaczego nie otrzymają wsparcia na zgłoszone projekty.

"Jedynym kryterium były słowa pana premiera"

Zdaniem wójta gminy Nadarzyn Dariusza Zwolińskego, najbardziej oburzający w tej sprawie jest "brak jasnych, twardych kryteriów oceny złożonych przez samorządy". - Jedynym kryterium były słowa pana premiera, że te inwestycje powinny być ważne dla mieszkańców. Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek samorząd w Polsce realizował inwestycje nieważne dla samorządu. Taka sytuacja braku jasnych, czytelnych kryteriów zdarzyła się po raz pierwszy i to dało komisji konkursowej prawo do całkowitej dowolności w ocenie tych wniosków - mówił Zwoliński.

Jak podał, gmina Nadarzyn złożyła między innymi dwa wnioski związane z ochroną środowiska oraz jeden dotyczący ochrony zdrowia. Chodzi o budowę nowoczesnego ośrodka zdrowia za 25 mln zł. - W trakcie trwania epidemii dostosowaliśmy ten projekt do potrzeb, które ta epidemia na nas wymusza, między innymi została doprojektowana sala do natychmiastowej pomocy osobom z ostrymi zaburzeniami oddechowymi - wyjaśnił wójt.

Żaden z tych projektów nie zostanie jednak dofinasowany przez rząd.

"Nasi mieszkańcy tak samo chorują"

- Gmina Piaseczno złożyła siedem wniosków, bardzo różnych. Jeden z nich przewidywał dużą inwestycję drogową, ale były też mniejsze inwestycje drogowe w poszczególnych miejscowościach gminy. Mieliśmy projekt poprawy bezpieczeństwa wokół jednej ze szkół; bardzo kompleksowy i poprawiłby bezpieczeństwo i użytkowników drogi, i uczniów docierających do szkoły w Złotokłosie. Mieliśmy też projekty związane z renowacją obiektów historycznych mających znaczenie dla naszego historycznego dziedzictwa, jak chociażby "Dom Zośki". Dziwi mnie, że żaden z tych projektów nie zyskał nawet częściowego wsparcia - stwierdził Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz.

Wskazał on również, że kryteria, brak punktacji i rankingu tego funduszu sprawia, że istnieją pewne podejrzenia co do sposobu dystrybucji tych środków. - Jeśli tych środków nie dostają samorządy, być może uznawane ze zamożniejsze, tak jak duże miasta czy gminy wianuszka warszawskiego, to wystarczy wskazać, że jednak nasi mieszkańcy tak samo chorują i mają takie same problemy jak wszyscy inni, związane ze zwalczaniem epidemii - zauważył też burmistrz.

Odrzucony został również projekt dofinansowania przebudowy Placu Pięciu Rogów ZDM

"Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych"

Na koniec wiceprezydent Olszewski dodał, że pierwszy raz w jego kilkuletniej pracy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla gmin styka się z tym, że nie ma żadnych kryteriów podziału. - A potem przypadkowo okazuje się, że na 21 powiatów w 17 rządzi PiS. Po analizie listy miejscowości ogłoszonej przez wojewodę mazowieckiego okazuje się, że nie ma ani jednej gminy, w której rządzi PiS i która nie dostałaby takiego dofinansowania - powiedział.

- Wiemy o tym, że każdy z nas ma inne potrzeby i podchodzimy ze zrozumiem do tego, że ktoś dostał pieniądze na rzecz, która, być może, jest dla niego ważna. Nas irytuje coś innego - nas irytuje, że ta władza już nie tylko chce nas skłócić, ale tez pokazać palcem tych, którzy są nielojalni wobec Prawa i Sprawiedliwości. Można by było ukuć nazwę tego funduszu, że jest to "Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych" - podsumował wiceprezydent.

"Większość pieniędzy otrzymały mniejsze gminy"

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że w tej turze Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Warszawa nie otrzymała dofinansowania, jednak mogła liczyć na środki w pierwszym naborze. - Został on rozstrzygnięty na początku września i wtedy Warszawa dostała duże dofinansowanie, bo aż 93 miliony złotych na ogółem 657 milionów, które otrzymało Mazowsze. Tamta tura opierała się na innych zasadach i środki były przyznawane algorytmiczne, natomiast teraz był to nabór konkursowy, wnioskowy na innych zasadach - wyjaśniła rzeczniczka.

Jej zdaniem to, że Warszawa nie otrzymała wsparcia, nie ma znamion wykluczenia dużych miast. - Jest to program, który ma też pomóc w realizacji zrównoważonego rozwoju. Faktycznie w tym naborze większość pieniędzy otrzymały mniejsze gminy, ale nie jest tak, że miasta w ogóle ich nie dostały, bo na przykład Radom dofinansowanie otrzymał - zwróciła uwagę.

Jak podała, kryteria konkursowe znajdują się w uchwale nr 102 Rady Ministrów w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. - Ocena wniosków była realizowana przez komisję. To nie była komisja wojewody, bo nabór na wnioski ogłosił premier. My je zbieraliśmy, a potem przekazaliśmy do jego kancelarii - zaznaczyła Filipowicz.

Poinformowała również, że w czwartek premier ogłosił kolejny nabór wniosków na wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Można je składać do 28 grudnia.

Rządowego wsparcia nie uzyskała również rozbudowa wiaduktów w ciągu Trasy ŁazienkowskiejZDM

Te inwestycje nie otrzymają rządowego wsparcia

Ratusz opublikował listę inwestycji, które nie otrzymają wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych:

Opieka zdrowotna: Modernizacja i rozbudowa Szpitala Bielańskiego, Rozbudowa i zmiana funkcji w budynku Szpitala Praskiego, Przebudowa i modernizacja przychodni przy Wiertniczej 81.

Edukacja Modernizacja budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 99, Różana 22/24, Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie Nowaka-Jeziorańskiego, Budowa żłobka przy Bogusławskiego, Rozbudowa infrastruktury żłobkowej i przedszkolnej przy Klaudyny, Budowa przedszkola przy alei Niepodległości 17, Modernizacja budynku Liceum Ogólnokształcącego im. R. Barbosy w Zespole Szkół nr 73 przy Burdzińskiego, Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy Gilarskiej, Rozbudowa Przedszkola nr 132 w technologii modułowej przy Śmiałej 20, Budowa sali gimnastycznej dla IX Liceum Ogólnokształcącego przy Hożej 88, Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 316 przy Szobera 1/3, Budowa szkoły podstawowej w rejonie Jana Kazimierza.

Infrastruktura drogowa: Rozbudowa wiaduktów w ciągu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli wraz z zagospodarowaniem terenów, Rozbudowa ul. Wybrzeże Helskie wraz z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, Przebudowa Placu Pięciu Rogów.

Kultura: Budowa Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, Budowa i wyposażenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Modernizacja Teatru Ateneum, Budowa Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Dzielnicy Praga-Południe.

Zakup taboru: Zakup 160 autobusów niskoemisyjnych z napędem gazowym spełniających normę Euro 6.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl