Warszawa i podwarszawskie gminy nie otrzymały rządowego wsparcia. "Fundusz Inwestycji dla Lojalnych"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jak większość dużych miasta otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero"
"Jak większość dużych miasta otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero"TVN24
wideo 2/4
Warszawa i podwarszawskie gminy bez wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Podobnie jak większość dużych miast, otrzymaliśmy z Funduszu Inwestycji Lokalnych okrągłe zero - poinformował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Jak zaznaczył, bardziej odpowiednią nazwą tego wsparcia byłby "Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych". Wśród projektów, do których rząd się nie dołoży, są między innymi rozbudowa Szpitala Bielańskiego, przebudowa Placu Pięciu Rogów czy zakup 160 autobusów niskoemisyjnych.

Do samorządów w całej Polsce w drugiej turze rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi łącznie sześć miliardów złotych, z czego ponad 1,1 mld zł do mazowieckich gmin i powiatów. Warszawa i inne podwarszawskie gminy nie otrzymali z tego naboru ani złotówki. - Mieliśmy zapowiedź, jeszcze w okresie wakacji, wsparcia, jakie ma być udzielone samorządom na dźwignięcie się po trudnej sytuacji postepidemicznej. Mieliśmy zapowiedź, że będą środki, które pozwolą lokalnym wspólnotom na zrealizowanie ważnych dla nich projektów. Warszawa w naborze do funduszu złożyła pięć projektów składających się z 23 przedsięwzięć, które wydały nam się ważne, jak modernizacja szkoły dla niepełnosprawnych, przebudowa szpitala Bielańskiego, budowa Szpitala Południowego czy projekt dotyczący zakupu autobusów niskoemisyjnych. Złożyliśmy też szereg inwestycji oświatowych i podobnie jak większość dużych miast otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero - zero złotych dostał też Gdańsk, Poznań, Kraków, Wrocław i wiele innych miast - mówił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Zwrócił przy tym uwagę, że nie tylko duże miasta nie otrzymają funduszy - sytuacja dotyczy również małych miejscowości i gmin oraz miast średniej wielkości. - Ich mieszkańcy, zdaniem rządu Prawa i Sprawiedliwości, nie zasługują na wsparcie z rządowego funduszu - stwierdził Olszewski.

On, jak i inni samorządowcy obecni na konferencji, poinformowali również, że nie otrzymali żadnego wyjaśnienia, dlaczego nie otrzymają wsparcia na zgłoszone projekty.

"Jedynym kryterium były słowa pana premiera"

Zdaniem wójta gminy Nadarzyn Dariusza Zwolińskego, najbardziej oburzający w tej sprawie jest "brak jasnych, twardych kryteriów oceny złożonych przez samorządy". - Jedynym kryterium były słowa pana premiera, że te inwestycje powinny być ważne dla mieszkańców. Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek samorząd w Polsce realizował inwestycje nieważne dla samorządu. Taka sytuacja braku jasnych, czytelnych kryteriów zdarzyła się po raz pierwszy i to dało komisji konkursowej prawo do całkowitej dowolności w ocenie tych wniosków - mówił Zwoliński.

Jak podał, gmina Nadarzyn złożyła między innymi dwa wnioski związane z ochroną środowiska oraz jeden dotyczący ochrony zdrowia. Chodzi o budowę nowoczesnego ośrodka zdrowia za 25 mln zł. - W trakcie trwania epidemii dostosowaliśmy ten projekt do potrzeb, które ta epidemia na nas wymusza, między innymi została doprojektowana sala do natychmiastowej pomocy osobom z ostrymi zaburzeniami oddechowymi - wyjaśnił wójt.

Żaden z tych projektów nie zostanie jednak dofinasowany przez rząd.

"Nasi mieszkańcy tak samo chorują"

- Gmina Piaseczno złożyła siedem wniosków, bardzo różnych. Jeden z nich przewidywał dużą inwestycję drogową, ale były też mniejsze inwestycje drogowe w poszczególnych miejscowościach gminy. Mieliśmy projekt poprawy bezpieczeństwa wokół jednej ze szkół; bardzo kompleksowy i poprawiłby bezpieczeństwo i użytkowników drogi, i uczniów docierających do szkoły w Złotokłosie. Mieliśmy też projekty związane z renowacją obiektów historycznych mających znaczenie dla naszego historycznego dziedzictwa, jak chociażby "Dom Zośki". Dziwi mnie, że żaden z tych projektów nie zyskał nawet częściowego wsparcia - stwierdził Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz.

Wskazał on również, że kryteria, brak punktacji i rankingu tego funduszu sprawia, że istnieją pewne podejrzenia co do sposobu dystrybucji tych środków. - Jeśli tych środków nie dostają samorządy, być może uznawane ze zamożniejsze, tak jak duże miasta czy gminy wianuszka warszawskiego, to wystarczy wskazać, że jednak nasi mieszkańcy tak samo chorują i mają takie same problemy jak wszyscy inni, związane ze zwalczaniem epidemii - zauważył też burmistrz.

Odrzucony został również projekt dofinansowania przebudowy Placu Pięciu Rogów ZDM

"Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych"

Na koniec wiceprezydent Olszewski dodał, że pierwszy raz w jego kilkuletniej pracy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla gmin styka się z tym, że nie ma żadnych kryteriów podziału. - A potem przypadkowo okazuje się, że na 21 powiatów w 17 rządzi PiS. Po analizie listy miejscowości ogłoszonej przez wojewodę mazowieckiego okazuje się, że nie ma ani jednej gminy, w której rządzi PiS i która nie dostałaby takiego dofinansowania - powiedział.

- Wiemy o tym, że każdy z nas ma inne potrzeby i podchodzimy ze zrozumiem do tego, że ktoś dostał pieniądze na rzecz, która, być może, jest dla niego ważna. Nas irytuje coś innego - nas irytuje, że ta władza już nie tylko chce nas skłócić, ale tez pokazać palcem tych, którzy są nielojalni wobec Prawa i Sprawiedliwości. Można by było ukuć nazwę tego funduszu, że jest to "Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych" - podsumował wiceprezydent.

"Większość pieniędzy otrzymały mniejsze gminy"

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że w tej turze Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Warszawa nie otrzymała dofinansowania, jednak mogła liczyć na środki w pierwszym naborze. - Został on rozstrzygnięty na początku września i wtedy Warszawa dostała duże dofinansowanie, bo aż 93 miliony złotych na ogółem 657 milionów, które otrzymało Mazowsze. Tamta tura opierała się na innych zasadach i środki były przyznawane algorytmiczne, natomiast teraz był to nabór konkursowy, wnioskowy na innych zasadach - wyjaśniła rzeczniczka.

Jej zdaniem to, że Warszawa nie otrzymała wsparcia, nie ma znamion wykluczenia dużych miast. - Jest to program, który ma też pomóc w realizacji zrównoważonego rozwoju. Faktycznie w tym naborze większość pieniędzy otrzymały mniejsze gminy, ale nie jest tak, że miasta w ogóle ich nie dostały, bo na przykład Radom dofinansowanie otrzymał - zwróciła uwagę.

Jak podała, kryteria konkursowe znajdują się w uchwale nr 102 Rady Ministrów w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. - Ocena wniosków była realizowana przez komisję. To nie była komisja wojewody, bo nabór na wnioski ogłosił premier. My je zbieraliśmy, a potem przekazaliśmy do jego kancelarii - zaznaczyła Filipowicz.

Poinformowała również, że w czwartek premier ogłosił kolejny nabór wniosków na wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Można je składać do 28 grudnia.

Rządowego wsparcia nie uzyskała również rozbudowa wiaduktów w ciągu Trasy ŁazienkowskiejZDM

Te inwestycje nie otrzymają rządowego wsparcia

Ratusz opublikował listę inwestycji, które nie otrzymają wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych:

Opieka zdrowotna: Modernizacja i rozbudowa Szpitala Bielańskiego, Rozbudowa i zmiana funkcji w budynku Szpitala Praskiego, Przebudowa i modernizacja przychodni przy Wiertniczej 81.

Edukacja Modernizacja budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 99, Różana 22/24, Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie Nowaka-Jeziorańskiego, Budowa żłobka przy Bogusławskiego, Rozbudowa infrastruktury żłobkowej i przedszkolnej przy Klaudyny, Budowa przedszkola przy alei Niepodległości 17, Modernizacja budynku Liceum Ogólnokształcącego im. R. Barbosy w Zespole Szkół nr 73 przy Burdzińskiego, Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy Gilarskiej, Rozbudowa Przedszkola nr 132 w technologii modułowej przy Śmiałej 20, Budowa sali gimnastycznej dla IX Liceum Ogólnokształcącego przy Hożej 88, Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 316 przy Szobera 1/3, Budowa szkoły podstawowej w rejonie Jana Kazimierza.

Infrastruktura drogowa: Rozbudowa wiaduktów w ciągu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli wraz z zagospodarowaniem terenów, Rozbudowa ul. Wybrzeże Helskie wraz z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, Przebudowa Placu Pięciu Rogów.

Kultura: Budowa Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, Budowa i wyposażenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Modernizacja Teatru Ateneum, Budowa Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Dzielnicy Praga-Południe.

Zakup taboru: Zakup 160 autobusów niskoemisyjnych z napędem gazowym spełniających normę Euro 6.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP