Przygotuj się na:

PRACE NA "OBWODNICY" GOCŁAWIA

Mieszkańców Gocławia czekają weekendowe utrudnienia w ruchu. W piątek wieczorem drogowcy rozpoczną wymianę nawierzchni ulicy Meissnera. Północno-wschodnia jezdnia będzie wyłączona z ruchu do poniedziałkowego poranka.

Termin szczepienia mieli wyznaczony na początek lutego. "Otrzymaliśmy SMS-a, że został anulowany"

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dworczyk o przesunięciu terminów szczepień dla seniorówTVN24
wideo 2/6
dworczyk dla warszawt

Jedna z przychodni w Radzyminie musiała anulować terminy szczepień przeciw COVID-19 wyznaczone dla kilkudziesięciu osób na pierwsze dni lutego. Powodem jest niewystarczająca ilość dawek szczepionki, które dostarczono do punktu. Sygnały o podobnych sytuacjach płyną z całego kraju. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przekazał, że przesunięcie terminu dotyczy w sumie około pięciu tysięcy seniorów z całej Polski. Jego zdaniem odpowiadają za to producenci szczepionek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Informację o anulowaniu terminów wyznaczonych na początek lutego przekazała nam pani Hanna spod Radzymina. Jak relacjonowała, 15 stycznia zapisała się z mężem na szczepienie przez portal e-pacjent. Oboje znajdują się w grupie wiekowej 80 +. Małżeństwo 1 i 2 lutego miało się stawić w punkcie w Centrum Medycznym im. Bitwy Warszawskiej w Radzyminie. Kilka dni temu otrzymało wiadomość w sprawie nadchodzących wizyt.

- Obydwoje otrzymaliśmy maila i SMS-a z informacją, że termin został anulowany i jeżeli chciałbyś umówić się na szczepienie - zadzwoń. Zadzwoniłam do przychodni, w której miałam poprzedni termin, zapisano mnie na jakąś listę bez podania terminu szczepienia – przekazała kobieta.

30 dawek szczepionki na tydzień

Informację o odwołaniu terminów szczepień wyznaczonych na początek lutego potwierdził na prośbę tvnwarszawa.pl dyrektor Centrum Medycznego w Radzyminie Krzysztof Jarząbek. - W pierwszym dniu wyszczepiliśmy pulę 30 dawek dla grupy senioralnej – przekazał. Wyjaśnił też, że 30 dawek to pula, jaką punkt szczepień otrzymuje na cały tydzień, a anulowanie terminu dotyczyło w sumie 44 osób.

Dyrektor przyznaje, że powodem tej sytuacji jest brak wystarczającej liczby dawek. - Nasze Centrum Medyczne ma punkty szczepień w dwóch lokalizacjach i łącznie dla seniorów 70 i 80 + dostajemy 60 dawek na tydzień. Dotychczas, z grupy 844 osób z grupy 70-80 + zapisanych do nas na szczepienie, zostało zaszczepionych 90 seniorów w tym pacjenci onkologiczni i dializowani – przekazał Jarząbek.

Jak dodał, w przypadku szczepień osób z grupy zero, jego placówka otrzymała tyle dawek szczepionki, ile odpowiadało zgłoszonemu zapotrzebowaniu. Od 26 grudnia 2020 roku podano ich 2085.

JAK I KIEDY ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE PRZECIW COVID-19?

Przesunięcia terminów dla grupy pięciu tysięcy seniorów

Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk odniósł się do kwestii anulowania terminów szczepień przeciw COVID-19 wyznaczonych na początek lutego.

- Jeżeli chodzi o sprawniejsze działanie, to jest to przede wszystkim pytanie do producentów szczepionek, bo to oni opóźniają i zmniejszają dostawy szczepionek, które trafiają do Polski. Mówimy o przesunięciu o dzień bądź dwa dni terminów szczepień dla grupy około pięciu tysięcy seniorów. To jest liczba w skali całej Polski. To było związane z opóźnieniami i logistyką, która jest wymagająca w przypadku szczepionek. Wcześniej punkty szczepień zostały o tym uprzedzone, stąd seniorzy też zostali poinformowani o tych sytuacjach – wyjaśnił Dworczyk.

Jak dodał, rząd ma nadzieję, że do takich sytuacji nie będzie dochodziło. - To jest oczywiście uzależnione od tempa dostaw i ich rzetelności. Te kilka zmian, które zostały wprowadzone - czyli opóźnienia i zmniejszenie dostaw - doprowadziły do tego, że zapasy, ten bufor bezpieczeństwa, który stworzyliśmy, jest praktycznie na wyczerpaniu. Teraz szczepionki na bieżąco są wykorzystywane, a jeżeli są kolejne opóźnienia, to przekłada się to na takie sytuacje, jak ta z początku tygodnia – zaznaczył Dworczyk.

Ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem na Mazowszu

Wtorkowy raport o zakażeniach koronawirusem mówi o 4326 nowych przypadkach i o śmierci 253 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie od początku pandemii w Polsce potwierdzono 1 520 215 infekcji, zmarło łącznie 37 476 zakażonych.

Najwięcej nowych infekcji SARS-CoV-2 zostało zdiagnozowanych na Mazowszu – 586. W pozostałych województwach dobowy bilans nowych zakażeń nie przekroczył pół tysiąca. Kolejne pod względem liczby nowych przypadków były województwa kujawsko-pomorskie (449) i warmińsko-mazurskie (377).

Resort zdrowia przekazał we wtorek informację o śmierci 44 mieszkańców województwa mazowieckiego. Sześć osób zmarło z powodu powikłań wynikających z COVID-19. Natomiast 38 osób cierpiało na choroby współistniejące.

Od początku roku na Mazowszu potwierdzono w sumie 30 440 infekcji SARS-COV-2. Najwięcej wykryto 6 stycznia – 1686, zaś najmniej 25 ub.m. – 371.

Najwyższy dobowy bilans zachorowań na Mazowszu pochodzi z 27 października 2020 roku. Było ich wówczas ponad 3,5 tysiąca.

Znów ponad 20 zgonów w stolicy

W stolicy ostatniej doby potwierdzono 274 nowe zakażenia koronawirusem. To o ponad 100 więcej niż dzień wcześniej.

Drugi dzień z rzędu dane resortu zdrowia mówią o 21 zmarłych osobach, które chorowały na COVID-19. Pośród nich wszystkie miały również zdiagnozowane schorzenia współistniejące. W poniedziałek również przekazano informację o śmierci 21 osób. Statystyka była nieco mniejsza w niedzielę, gdy raportowano 12 zgonów, natomiast w sobotę było ich 22.

Od początku roku w Warszawie wykrytych zostało 11 701 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej z nich - 616 - wykryto 6 stycznia. Najmniej 25 stycznia – 140. Dobowy bilans z tego dnia był najniższym od początku października.

Nie są znane statystyki dotyczące 23 listopada 2020 roku – tego dnia zmienił się sposób raportowania. Wcześniej codzienne podsumowania publikowane były na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od tamtej pory raporty z powiatów można znaleźć wyłącznie w serwisie rządowym.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty: