13 lat temu odsiedział wyrok za postrzelenie policjanta, teraz jest podejrzany o zabójstwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
W Żyrardowie znaleziono mężczyznę z raną postrzałową
W Żyrardowie znaleziono mężczyznę z raną postrzałową
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
W Żyrardowie znaleziono mężczyznę z raną postrzałowąArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Miał niespełna 20 lat, kiedy wyrwał rewolwer policjantowi i kilkukrotnie do niego strzelił. Mundurowy cudem przeżył. Skazany mężczyzna wyszedł już z więzienia, ale znowu stanie przed sądem. Tym razem jest podejrzany o zabójstwo.

Na początku października przy ulicy Kilińskiego w Żyrardowie znaleziono mężczyznę z raną postrzałową. Pomimo reanimacji nie udało się go uratować. Jak przekazały służby, zmarły był wcześniej notowany.

Strzały z bliskiej odległości

- Ze wstępnej sekcji zwłok wynika, że pokrzywdzony zmarł wskutek masywnego krwotoku z dwóch ran postrzałowych – informuje prokurator Małgorzata Szeroczyńska z Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że kule przeszły na wylot ciała ofiary, co sugeruje, że strzały oddano z bliskiej odległości.

Kilka dni później w Żyrardowie ponownie słychać było huk z broni palnej.

– Na ulicy Okrzei policjanci realizowali czynności w związku ze zdarzeniem dotyczącym znalezienia mężczyzny z raną postrzałową. Policjanci wykorzystali broń służbową. W trakcie tych działań nikt nie został już ranny – relacjonowała Patrycja Sochacka, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie.

Zarzuty i areszt

W trakcie akcji funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 31 i 40 lat.

- Sąd Rejonowy w Żyrardowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec dwóch osób, którym przedstawiono zarzut dokonania zabójstwa wspólnie i w porozumieniu –informuje prokurator Małgorzata Szeroczyńska.

Mężczyznom grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Jak udało nam się ustalić, Sebastian S., starszy z podejrzanych, już raz został skazany - za usiłowanie morderstwa, także przy użyciu broni palnej.

Wyrwał broń, trzy razy strzelił do policjanta

Do dramatycznych wydarzeń doszło w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2002 roku, również w Żyrardowie. Około godz. 3 dwóch policjantów z Pruszkowa odwoziło do domu swoją koleżankę policjantkę. Funkcjonariusze byli po służbie, jechali prywatnym samochodem.

Przy ulicy Kapitana Pałaca, przed blokiem w którym mieszkała policjantka, grupa osób miała obrzucić cegłami ich samochód, doszło do awantury.

Policjanci zostali wyciągnięci z samochodu i dotkliwie pobici. Jednemu z nich napastnicy wyrwali służbową broń, padły strzały. Ciężko ranny został 30-letni sierżant.

- Otrzymał przynajmniej dwa strzały. Wyjęto mu pocisk z kręgosłupa. Operację przeprowadzono w Żyrardowie, teraz policjant jest w szpitalu w Warszawie - informował tuż po zdarzeniu ówczesny komendant policji w Żyrardowie, młodszy inspektor Jan Ciesielski.

Później okazało się, że policjant został postrzelony trzykrotnie.

Zatrzymani w mieszkaniu, zarzut usiłowania zabójstwa

W ciągu kilku godzin policjanci zatrzymali napastników. Zatrzymali kobietę, a w mieszkaniu w pobliżu miejsca strzelaniny pozostałych uczestników napadu. Odzyskano także zabraną policjantom broń.

Zarzuty w związku z napaścią na policjantów usłyszało łącznie osiem osób w wieku od 19 do 27 lat. Najpoważniejszy zarzut dotyczył usiłowania zabójstwa policjanta, którego miał się dopuścić niespełna 20-letni wówczas Sebastian S.

Strzały w głowę, klatkę piersiową i brzuch

W grudniu 2003 roku w Sądzie Okręgowym w Płocku oskarżeni usłyszeli wyrok.

Sebastian S. został winny pobicia oraz tego, że "działając w zamiarze bezpośredniego pozbawienia życia" trzykrotnie postrzelił policjanta w okolice twarzy, klatki piersiowej oraz brzucha z broni, którą wcześniej wyrwał policjantowi.

Dodatkowo został skazany za zabranie policyjnego rewolweru oraz za ukrywanie pozostałych sprawców napaści w mieszkaniu, a także zacieranie śladów zdarzenia.

Sąd wymierzył mu łączną karę 12 lat pozbawienia wolności, od której odwołał się obrońca Sebastiana S.

We wrześniu 2004 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie, przy zastosowaniu artykułu 60 Kodeksu karnego mówiącego o "nadzwyczajnym złagodzeniu kary", zmniejszył wyrok Sebastianowi S. z 12 do 8 lat pozbawienia wolności. Wyszedł w 2010 roku.

Policjant odzyskał zdrowie i wrócił do służby. Obecnie jest na emeryturze.

Autorka/Autor:Artur Węgrzynowicz

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala, druga jest reanimowana. Na miejscu pracuje straż pożarna.

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Andrzej Z., były wójt Raszyna został oskarżony o przekroczenie uprawnień związanych z dysponowaniem gminnymi nieruchomościami. Miał też nie dopełnić związanych z tym obowiązków. Chodzi o ośrodek zdrowia.

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wystosował list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego z apelem, aby zwrócili oni uwagę na problem fentanylu. W Polsce do tej pory po tym narkotyku zmarły co najmniej cztery osoby - w lutym trzy w Żurominie (Mazowsze), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zielony teren pomiędzy ulicami: Łowicką, Wiktorską i Jana Józefa Lipskiego to już oficjalnie skwer imienia Wojciecha Młynarskiego.

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na popularnym portalu społecznościowym znalazł ofertę sprzedaży trzech biletów na mecze rozgrywane w czasie Euro 2024. Wpłacił całą kwotę i wtedy oferta zniknęła, podobnie jak sprzedający.

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 32-latka, podejrzanego o znęcanie się nad konkubiną. Mężczyzna był również agresywny podczas policyjnej interwencji. Miał wymusić na funkcjonariuszach zaniechanie wykonywania obowiązków służbowych oraz naruszyć ich nietykalność.

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie zderzyły się pojazd ciężarowy oraz samochód osobowy. Drugi z nich dachował. Na miejscu zjawiły się służby. Na szczęście nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca na widok radiowozu nagle przyspieszył. Gdy został zatrzymany, okazało się, że jest pod wpływem narkotyków. Testy wykazały, że były to amfetamina, kokaina i opiaty.

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty  po kontroli w schronisku

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Zniszczony, pokryty graffiti autobus miejski na krakowskich numerach rejestracyjnych od kilku miesięcy "straszy" na błoniach Stadionu Narodowego. Mieszkańcy składają w tej sprawie skargi, ale przedstawiciele operatora obiektu rozkładają ręce, bo parking jest ogólnodostępny. Sprawę przekazano straży miejskiej.

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24