Jest porozumienie. Koniec strajku w WKD

Pociągi WKD (zdjęcie ilustracyjne)
Rozpoczął się strajk maszynistów WKD
Źródło: TVN24
Sukcesem zakończyły się mediacje zarządu spółki ze strajkującymi maszynistami i pracownikami Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Porozumienie zakłada wzrost wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym, w wysokości średnio 700 złotych.

Warszawska Kolej Dojazdowa poinformowała, że w środę, 24 stycznia, zarząd spółki WKD w ramach przeprowadzonych rozmów osiągnął porozumienie ze Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce. W związku z powyższym strajk generalny ZZMK zostaje zakończony.

"Od godz. 15 pociągi WKD nie zostaną zatrzymane, lecz będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy" - napisano na stronie przewoźnika.

Wzrost wynagrodzenia o 700 złotych

O szczegóły porozumienia zapytaliśmy w Związku Zawodowym Maszynistów w Polsce. - O godzinie 15 pociągi pojechały, zawarliśmy porozumienie, które kończy spór zbiorowy. Porozumienie wprowadza wzrost wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym, w wysokości średnio 700 złotych na pracownika, od pierwszego lutego – powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Sławomir Centkowski, wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce.

Rozpoczynając strajk, pracownicy WKD chcieli podwyżki pensji o 800 złotych brutto od stycznia. Spółka zaproponowała 500 złotych od marca, a podczas spotkania, które odbyło się 19 stycznia, proponowano podwyżki od lutego. Związek zawodowy nie przystał wówczas na propozycję zarządu spółki.

- Początkowo żądanie było 800 złotych, ale żeby wypracować wspólne stanowisko, żeby osiągnąć wspólny mianownik, to trzeba zastosować kompromis. I w tym przypadku kompromis jest taki, że mamy 700 złotych na pracownika – opisuje środowe mediacje Centkowski.

- Strajk został zakończony. W tym roku nie grozi nam kolejny strajk w WKD – zapowiada.

Strajk prowadzony o dwóch porach

Od 18 stycznia trwał strajk generalny w formie rotacyjnej w WKD. Wszystkie pociągi planowane w rozkładzie jazdy pociągów, w godzinach 6-8 oraz 15-17 zatrzymywały się na najbliższej stacji lub przystanku osobowym.

Czytaj także: