Zarząd Rozbudowy Miasta ocenił oferty 13 firm, które chcą budować Szpital Południowy na Ursynowie. Największą liczbę punktów otrzymała polska firma IDS-BUD, która modernizowała oczyszczalnię Czajka.
Do miasta wpłynęło 13 wniosków o dopuszczenie do przetargu na budowę Szpitala Południowego. Urzędnicy dokonali oceny i wskazali pięć najlepszych ofert.
– W ocenie ofert brane były pod uwagę m.in.: doświadczenie wykonawców w budowie szpitali czy referencje – tłumaczy Barbara Dżugaj ze Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.
Najwięcej punktów zdobył IDS-BUD razem z ukraińską firmą Altis Holding. Drugie miejsce przypadło konsorcjum ERBUD-u (rewitalizuje Hale Koszyki) i Strabagu (buduje wylotówkę na Janki oraz tunel w Międzylesiu). Trzeci wynik uzyskało hiszpańskie OHL. Czwarta lokata przypadła konsorcjum włosko-tureckiemu INSO-Summa Turizm. Do najlepszej piątki załapało się także włoskie Astaldi, które ma budować fragment Południowej Obwodnicy Warszawy z tunelem na Ursynowie.
Te firmy zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu przetargu.
Czas na odwołania
Teraz wybrane firmy będą musiały złożyć wyjaśnienia dotyczące swych ofert czy uzupełnić dokumentację. – To również czas dla tych pozostałych ośmiu oferentów, którzy nie znaleźli się w czołowej piątce. Mogą zadawać pytania lub prosić o wzgląd do dokumentacji – wyjaśnia Dżugaj i dodaje, że nie jest jeszcze przesądzone, czy któryś z najwyżej ocenionych wykonawców będzie budował Szpital Południowy.
– Będziemy wysłuchiwać oferentów. To przetarg międzynarodowy. Cały czas trwają procedury – przyznaje rzeczniczka.
Zapowiadany od lat
O potrzebie budowy szpitala dla południowych dzielnic Warszawy mówi się od lat. O planach budowy nowej placówki opowiadał jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą jako tymczasowy komisarz w 2006 roku. Także Hanna Gronkiewcz-Waltz zapowiadała budowę Szpitala Południowego. I to już trzykrotnie. Zgodnie z jej obietnicami z kampanii z 2006 roku, szpital miał zostać oddany do użytku w 2011 roku. Szpital w programie wyborczym Gronkiewicz-Waltz po raz drugi pojawił się w kampanii 2010 roku. Wtedy jako termin oddania placówki do użytku pacjentów podano 2015 rok. Budowa szpitala była także jedną z inwestycji zapowiedzianych w czasie ostatniej kampanii. W październiku ubiegłego roku ratusz ogłosił także przetarg na budowę placówki.
jb/b
Źródło zdjęcia głównego: SZRM