- W tej chwili w województwie mazowieckim mamy dwa potwierdzone przypadki zakażenia. W przypadku 23 osób prowadzona jest diagnostyka w kierunku wykluczenia koronawirusa. Oczywiście to nie znaczy, że wszyscy okażą się zakażeni. 2354 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym. 27 osób, które miały kontakt z chorymi, zostały objęte kwarantanną – przekazał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
Wojewoda zapewnił, że służby sanitarno-epidemiologiczne są w stanie podwyższonej gotowości. W województwie mazowieckim na przyjmowanie pacjentów przygotowanych jest 10 oddziałów zakaźnych. W podwyższonej gotowości jest też 59 szpitali.
Ograniczenie imprez
Wojewoda zapowiedział również, że powinniśmy przygotować się na znaczące ograniczenie organizacji wydarzeń o charakterze masowym. - Ogólna rekomendacja jest taka, aby nie organizować wydarzeń z udziałem więcej niż 1000 osób, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych – przekazał Radziwiłł i zaapelował do wszystkich o ograniczenie odwiedzenia miejsc, w których jednocześnie znajduje się duża grupa ludzi.
- W przypadku wydarzeń, które nie są rejestrowane, będziemy docierać do organizatorów i apelować o ich odwołanie, przełożenie lub ograniczenie liczby uczestników, używając metod miękkich, czyli perswazyjnych, jak i twardych w postaci decyzji i poleceń – dodał wojewoda mazowiecki.
Odwoływanie imprez powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych zarekomendował w niedzielę Główny Inspektor Sanitarny. To efekt ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.
"Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego" - przekazał GIS w komunikacie.
Sanepid dociera do osób z grupy ryzyka
Wojewódzki Mazowiecki Inspektor Sanitarny Krzysztof Skórczewski powiedział, że działania Sanepidu w kwestii walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa polegają przede wszystkim na prowadzeniu kampanii informacyjnej, a także na ustalaniu kontaktów do osób, które wróciły z terenów objętych epidemią.
- Funkcjonujemy w gotowości całodobowej. Staramy się jak najszybciej dotrzeć do kontaktów, bo przede wszystkim to nam daje możliwość niedopuszczenia do kolejnych zakażeń – powiedział Skórczewski.
Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.
Koronawirus. Nowe przypadki w Polsce
W niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Warszawie. Tego samego dnia wieczorem przekazało informację o drugim zakażonym.
W poniedziałek w południe resort zdrowia poinformował o kolejnych pięciu zdiagnozowanych przypadkach w Polsce.
- Mamy formalnie potwierdzone 16 przypadków zakażenia koronawirusem - przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4000 objętych kwarantanną domową. Po południu resort przekazał informację o 17. potwierdzonym przypadku. To kobieta z województwa wielkopolskiego, która przebywa w szpitalu w Poznaniu.
Na całym świecie odnotowano do tej pory ponad 107 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem. Najwięcej pojawiło się ich na terenie Chin kontynentalnych, gdzie stwierdzono ponad 80 tysięcy przypadków zakażenia. Na drugim miejscu znajduje się Korea Południowa, gdzie zakażonych jest ponad 7 tysięcy osób.
Najpoważniejsza sytuacja w Europie panuje we Włoszech, gdzie liczba zakażonych sięgnęła prawie 6 tysięcy osób.
Autorka/Autor: dg/r
Źródło: TVN 24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24