Zarząd Transportu Miejskiego wystąpił do przewoźników, którzy obsługują warszawską komunikację, o wyłączenie klimatyzacji.
Przewoźnicy zostali zobowiązani, aby w pojazdach, w których jest to technicznie możliwe, wyłączyć układy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji, w przypadku, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza. W zamian mają być odblokowane okna.
"Działanie jest częścią profilaktyki w walce z epidemią w przestrzeniach publicznych" - informują urzędnicy.
Zmiany w komunikacji publicznej
Od lutego dezynfekowane są kasowniki, poręcze i przyciski. Pasażerowie nie muszą używać też przycisków "stop". Czasowo charakter wszystkich przystanków "na żądanie" został zmieniony na stały. Wszystkie autobusy dzienne zatrzymują się na każdym przystanku obowiązującym dla danej linii.
Inaczej działają także Punkty Obsługi Pasażerów, gdzie mogą przebywać tylko osoby aktualnie obsługiwane, pozostali klienci oczekują na zewnątrz.
W godzinach 10.00-12.00 obsługiwane są tylko osoby powyżej 65 roku życia. W każdym punkcie pojawiły się rękawiczki jednorazowe dla klientów, każdy kasjer ma rękawiczki oraz środek dezynfekujący i po zakończeniu obsługi danego klienta czyści stanowisko kasowe. Dodatkowo nocami Punkty Obsługi Pasażerów przechodzą ozonowanie.
Mieszkańcy, którzy w czasie pandemii nie będą korzystać z komunikacji miejskiej, mogą złożyć wniosek o zawieszenie biletu długookresowego. Dodatkowo na monitorach w pojazdach komunikacji miejskiej prezentowane są rekomendacje, w jaki sposób chronić się przed wirusem oraz jak postępować, gdy istnieje podejrzenie zakażenia.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZTM