Ponad 2,5 tysiąca przypadków koronawirusa na Mazowszu. W Grodzisku lokalny lockdown

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ponad 17 tysięcy nowych przypadków zakażenia. Zmarło prawie 400 osóbTVN24
wideo 2/6
TVN24Ponad 17 tysięcy nowych przypadków zakażenia. Zmarło prawie 400 osób

2596 zakażeń koronawirusem wykryto w środę na Mazowszu. To największa liczba wśród 16 województw. Władze Grodziska Mazowieckiego zdecydowały się wprowadzić lokalny lockdown. Do końca tygodnia zamknięte są hale sportowe, basen i domy kultury z kinem.

Od ponad dwóch tygodni w całej Polsce obserwowany jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W raportach resortu zdrowia najwięcej nowych przypadków diagnozowanych jest w województwie mazowieckim. Wyraźny wzrost widać nie tylko w stolicy, ale również w okolicznych powiatach.

Lockdown w Grodzisku Mazowieckim

W ubiegłym tygodniu burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński zdecydował się na wprowadzenie "lokalnego lockdownu".

"Raport Ministerstwa Zdrowia wykazał, że w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców liczba nowych zakażeń w powiecie grodziskim wyniosła 11,2. Jeszcze wczoraj wskaźnik ten wynosił 9,5. Aż 70% zakażeń z całego powiatu, dotyczy tylko gminy Grodzisk Mazowiecki. Dla porównania sąsiadujące powiaty uzyskały wyniki: 4,24 (żyrardowski), i 5,23 (pruszkowski). Tak szybki wzrost zakażonych oznacza, że nasz powiat jest drugi w kraju jeżeli chodzi o liczbę zakażeń" – poinformował 4 marca burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Następnego dnia zamknięto należące do miasta obiekty sportowe i kulturalne: hale sportowe, basen, domy kultury, biblioteki i place zabaw. "W opinii specjalistów głównym źródłem rozprzestrzeniania się wirusa są kontakty osób biorących udział w różnych zajęciach i grupowych aktywnościach" – argumentował swoją decyzję Benedykciński.

Wymienione obiekty zostały zamknięte do 14 marca włącznie. Czy po kilku dniach są widoczne efekty tej decyzji? - Sytuacja uległa poprawie, bo spadliśmy z pozycji lidera. Ale mam świadomość, że to jeszcze jest za wcześnie, aby ocenić, czy to zamknięcie miało wpływ. Nasze działania będą widoczne dopiero w przyszłym tygodniu. Wierzę głęboko, że moja decyzja spowodowała, że ludzie zaczęli bardziej uważać – powiedział tvnwarszawa.pl Grzegorz Benedykciński. - Mamy 17 świetlic, dwa domy kultury, mnóstwo obiektów sportowych. Około pięciu tysięcy dzieci chodziło na treningi. To niestety musiało przynieść efekt w postaci zwiększonej transmisji wirusa – dodał.

Burmistrz zapowiedział, że nie zamierza przedłużać zamknięcia. - Jestem przekonany, że przyniesie ono pożądany efekt – stwierdził.

Zakażenia na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 17 260 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 398 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. W województwie mazowieckim wykryto 2596 infekcji, zmarło 89 osób. W powiecie grodziskim koronawirusa w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano u 92 osób, co statystycznie daje 9,5 osoby na 10 tysięcy mieszkańców, czyli 14. miejsce wśród powiatów w całej Polsce. Ponadto w powiatach województwa mazowieckiego, poza Warszawą, najwięcej nowych przypadków wykryto w powiecie wołomińskim -214 (8,5 zakażonych na 10 tys.) oraz w powiecie piaseczyńskim - 121 (6,38 na 10 tys.).

Koronawirus w Warszawie

Z kolei w stolicy w środę potwierdzono 1094 zakażenia koronawirusem. We wtorek resort zdrowia raportował o 833 przypadkach. Obecnie w Warszawie współczynnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców wynosi 6,1. Ostatniej doby zmarło 40 osób. Wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty: