Jedna zamiast 22. Ratusz powoła nową instytucję od zieleni

Wiceprezydent o nowej jednostce
Wiceprezydent o nowej jednostce
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent o nowej jednostceMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Zielenią w mieście zajmują się obecnie 22 jednostki. Władze miasta chcą to zmienić i powołać Zarząd ds. Zieleni - jedną dużą instytucję, która przejmie opiekę nad drzewami czy parkami. Jeśli radni wyrażą zgodę, nowa jednostka zacznie działać od stycznia. Decyzja zapadnie na najbliższej sesji.

- Dezintegracja w zarządzaniu zielenią w Warszawie nie pomaga w utrzymaniu jednolitego standardu. Słabości obecnego systemu obnażył chociażby budżet partycypacyjny. W jednej dzielnicy można było coś posadzić, w innej nie. Nie wiadomo było, gdzie kończy się granica między zielenią jednej a drugiej jednostki – tłumaczy wiceprezydent Michał Olszewski, który w miejski ratuszu odpowiada m.in. za zieleń.

Czym zajmie się nowa jednostka?

Wspomniane 22 jednostki to m.in. Zarząd Oczyszczania Miasta, Zarząd Terenów Publicznych i Zarząd Dróg Miejskich odpowiadający za zieleń przyuliczną. Do tego dochodzą też poszczególne dzielnice (18) i Zarząd Mienia odpowiedzialny za brzegi Wisły.

Postulaty sugerujące ujednolicenie tego systemu słychać już od dawna zarówno ze strony ekspertów, jak i samych mieszkańców.

- Dlatego też w aktualnym Programie Ochrony Środowiska, który jest teraz konsultowany zaproponowaliśmy powołanie nowej jednostki. Uchwała w tej sprawie będzie zaprezentowana radnym już na najbliższej sesji rady miasta – zapowiada Olszewski.

Sesja już w czwartek 16 czerwca. Jeśli radni dadzą zielone światło, Zarząd ds. Zieleni zostanie powołany od 1 września, z pełnym funkcjonowaniem od 1 stycznia. - Nie chcemy burzyć budżetu i dokonywać zmian w trakcie realizacji wielu zadań przez poszczególne jednostki – mówi wiceprezydent i dodaje, że te kilka miesięcy to czas na organizację pracy, przejmowanie umów i zadań.

A tych nie będzie mało. Nowa jednostka przejmie odpowiedzialność nad największymi elementami zieleni miejskiej w parkach i skwerach. Zajmie się też zielenią przyuliczną i zagospodarowaniem terenu nad wodą. - Powstanie Zarządu Zieleni nie wykluczy definitywnie zarządzania zielenią przez inne jednostki – uprzedza jednak wiceprezydent. - Należy jednak pamiętać, że w naturalny sposób duży potencjał zieleni pozostaje jeszcze na podwórkach i zieleńcach, czyli tam gdzie zarządzają dzielnice bądź wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie – dodaje.

Największe zmiany w Śródmieściu i na Pradze

Ratusz przyznaje, że nowe zmiany niosą już pierwsze wątpliwości ze strony mieszkańców. Przykładowo, obawiają się, że parki stracą swoją lokalność, kiedy zostaną zabrane dzielnicom. Olszewski uspokaja: - Z każdą dzielnicą będziemy rozmawiać na temat nowej jednostki i jej kompetencji. Oprócz tego w samej uchwale jeszcze nie decydujemy, które parki wejdą pod Zarząd Zieleni, a które być może pozostawimy dzielnicy – mówi.

Szczegółowe zasady działania nowej jednostki mają być ustalane od września do stycznia. Już dziś wiadomo jednak, że największe zmiany czekają dwie dzielnice: Śródmieście i Praga Północ. Tam zielenią zajmują się trzy podmioty: ZOM, ZTP i Zarząd Praskich Terenów Publicznych. I z tych trzech jednostek zostaną kompetencje zabrane.

Pełnomocnik ds. zieleni zostaje

Utworzenie nowej jednostki nie oznacza też likwidacji powołanego niedawno pełnomocnika ds. zieleni miejskiej. - Pani pełnomocnik dopiero co rozpoczęła swoje zadania, w tym roku ma jeszcze kilka projektów, które będzie realizował, dlatego chcemy ją zostawić jako pracownika Zarządu ds. Zieleni. Natomiast oddzielnie będzie funkcjonować dyrektor jednostki – mówi Olszewski.

Kto nim będzie? Nazwisko mamy poznać na jesieni. Nieoficjalnie mówi się jednak, że duże szanse na to stanowisko ma Marek Piwowarski, obecny pełnomocnik ds. Wisły. Ratusz na razie nie potwierdza tych spekulacji.

Olszewski przyznaje jedynie, że zarządzanie zielenią będzie miało podobny wymiar jak zarządzanie Wisłą, bo właśnie w zagospodarowaniu tego terenu nastąpił w ostatnich latach największy progres. - Warszawska zieleń potrzebuje bardzo horyzontalnego podejścia, którego nie możemy osiągnąć przy obecnym rozdrobnieniu. Chcemy zmienić myślenie do zieleni. Wprowadzić je na wyższy poziom, podobnie jak udało się zmienić podejście do terenów nad Wisłą – podsumowuje.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl