Przygotuj się na:

WAKACYJNY ROZKŁAD JAZDY

Pasażerowie miejskich autobusów i tramwajów muszą nastawić się na wakacyjne zmiany w komunikacji. Zmieni się też rozkład jazdy metra.

  Kamień węgielny na budowie metra na Bemowie

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  kz
  Źródło:
  PAP
  TVN24Wmurowanie kamienia węgielnego pod II linię metra

  - Bierzemy udział w kolejnym ważnym dla mieszkańców wydarzeniu - mówił podczas symbolicznego wmurowania kamienia na budowie II linii metra na Bemowie prezydent Rafał Trzaskowski. Akt erekcyjny umieszczono w metalowej tubie w stropie stacji Powstańców Śląskich.

  - Prace przy budowie metra na Bemowie idą pełną parą. Zgodnie z naszymi obietnicami już niedługo mieszkańcy zyskają kolejną komfortową i bezpieczną możliwość podróżowania po Warszawie – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

  Pieniądze z Unii

  Trzaskowski przypomniał, że na metro przeznaczono ponad 2 mld zł z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Dodał też, że w środę Komisja Europejska przedstawiła plan specjalnego budżetu w sprawie reparacji po epidemii, które samorząd warszawski chce przekazać na inwestycje publiczne, takie jak środki transportu miejskiego.

  - Bez tych inwestycji kryzys gospodarczy będzie jeszcze głębszy. Ponad 40 procent inwestycji w stolicy pochodzi ze środków unijnych. Zwłaszcza teraz potrzebujemy ich jak najwięcej. Zaczynamy obecnie prace nad tramwajem na Wilanów, dodatkowo chcemy zakupić 130 autobusów i około 13 tramwajów ekologicznych. Chcemy w najbliższych latach ukończyć sześć stacji metra i dokupić pociągi dla Szybkiej Kolei Miejskiej - wskazał.

  Na wydarzeniu obecny był również wiceminister infrastruktury Marcin Horała. - Wysokość pomocy, jaką otrzymujemy od Unii Europejskiej, stawia nas na trzecim miejscu państw korzystających z funduszu odbudowy gospodarek w związku z epidemią. Uważamy, że inwestycje publiczne powinny być pierwszym filarem tej odbudowy - podkreślił.

  Prace do 2021 roku

  Umowa na budowę II linii metra na Bemowie podpisana została 15 listopada 2018 roku. Obejmuje budowę zachodniego odcinka II linii metra od torów odstawczych za stacją Księcia Janusza do stacji Powstańców Śląskich. Wartość kontraktu to prawie miliard złotych. Wykonawca zadeklarował realizację prac w ciągu 36 miesięcy, co oznacza, że budowa zakończy się w IV kwartale 2021 roku. W kierunku zachodnim powstanie około 2 kilometry trasy. Planowane stacje to: Ulrychów pod Górczewską w rejonie Białowiejskiej i C.H. Wola Park oraz Powstańców Śląskich pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z Powstańców Śląskich. Jak podaje ratusz, dojazd ze stacji Powstańców Śląskich (C04) na Świętokrzyską potrwa około 14 minut.

  Z Woli na Bemowo

  Odcinek II linii metra z Woli na Bemowo liczy dwa kilometry długości. Składają się na niego dwie stacje, dwa odcinki szlakowe, tory odstawcze i manewrowe wraz ze stanowiskami do obsługi pociągów i drobnych napraw za stacją C04, dwie wentylatornie szlakowe oraz komora demontażowa dla tarcz przy stacji C06. Łącznie do wydrążenia przewidziano 2664 m tunelu z główką szyny znajdującą się średnio około 14 metrów pod ziemią.

  Konferencja prasowa z udziałem Rafała Trzaskowskiego na budowie stacji metra Powstańców ŚląskichTVN 24

  Autor:kz

  Źródło: PAP

  Źródło zdjęcia głównego: UM