Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

Najnowsze

Do trzech razy sztuka... nowoczesna. Thomas Phifer zaprojektuje MSN

Najnowsze


Pracownia Thomas Phifer and Partners zaprojektuje siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Do pracy architekci będą mogli usiąść nawet od jutra - procedura, w której ich wybrano zawierała też wynegocjowany kontrakt. Za - kolejny już - projekt MSN miasto zapłaci 28 milionów złotych.

Projektu gmachów, które mają stanąć na placu Defilad tak naprawdę jeszcze nie ma. To, co wybrała komisja, to wstępna koncepcja i szczegółowy program funkcjonalny, uzgodniony z zespołami muzeum i teatru. Zadaniem architekta będzie teraz opakowanie tego projektu w budynek.

- "Do trzech razy sztuka" pasuje tutaj jak ulał - powiedziała przed ogłoszeniem wyników minister kultury Małgorzata Omilanowska, nawiązując do faktu że zakończona właśnie procedura to już trzecie podejście do wyboru projektanta MSN. - Pasuje także dlatego, że będziemy mieli tu triadę trzech dziedzin sztuki: muzeum, teatru i architektury. I mam nadzieję, że ta triada przyczyni się wreszcie do zmiany otoczenia Pałacu Kultury, na którą czekamy - dodała.

Muzeum na kredyt

Z kolei prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że tym razem nie grożą już żadne niespodzianki. - Gdy zaczynałam pracę w ratuszu, do placu Defilad było 6 roszczeń. Potem liczba ta urosła do 40. Ale dziś działka pod budowę nie ma już żadnych obciążeń - zapewniła.

- Dzięki procedurze negocjacji z ogłoszeniem mogliśmy wypracować bardzo szczegółowy projekt funkcjonalny i mechanizm finansowania tej inwestycji. To daje nam pewność, że tym razem się uda - wtórowała jej dyrektor MSN Joanna Mytkowska.

Muzeum ma być gotowe w 2019 roku. Koszt jego realizacji to około 270 milionów złotych, na co MSN zaciągnie komercyjny kredyt pod zastaw działki i z gwarancjami udzielonymi przez miasto. Budynek teatru będzie budowany osobno, ze środków miasta. Jego koszt to około 125 milionów złotych. Architekt dostanie natomiast około 28 milionów złotych wynagrodzenia. W ramach kontraktu zaprojektuje też otoczenie budynków - plac przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki i park Świętokrzyski.

- Podpisana umowa była elementem oferty, więc teraz zostało tylko podpisane jej przez nas i prace architektoniczne mogą się zacząć - zapowiedziała Mytkowska.

Projekt ma być gotowy w połowie 2016 roku. Wtedy też mają zacząć się prace budowlane.

Dziewięć lat, trzy konkursy

To już trzecia próbą wyłonienia projektu MSN w ciągu dziewięciu lat. Pierwszy konkurs został unieważniony w atmosferze skandalu, ale prawdziwą wpadką okazał się drugi - po kilku latach prac umowa ze szwajcarskim architektem Cristianem Kerezem została zerwana przez ratusz.

Trzecia próba nie była typowym konkursem architektonicznym, ale procedurą negocjacji z ogłoszeniem; preferowani byli architekci z doświadczeniem przy projektach o dużej skali. Taka formuła również wywołała wiele kontrowersji.

Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Tak Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała trzecie podejście do projektu MSN:

Karol Kobos

Mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent WarszawyDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MSN

Pozostałe wiadomości