Deweloper zablokował zakład energetyczny

Mówi Bogdan Bigus, prezes Energetyki Ursus
Mówi Bogdan Bigus, prezes Energetyki Ursus
Marcin Gula, tvnwarszawa.pl
Mówi Bogdan Bigus, prezes Energetyki UrsusMarcin Gula, tvnwarszawa.pl

Zakłady Energetyki Ursus zostały zablokowane przez właściciela terenu i ochronę. - Część pracowników jest w środku, reszty nie chcą wpuścić - relacjonuje Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl. Właściciel terenu, na którym jest zakład energetyczny zapowiada, że będzie przez całą dobę kontrolował działanie zakładu.

Biura i część infrastruktury spółki Energetyki Ursusu znajdują się na terenie, którego właścicielem jest firma deweloperska Celtic Property Developments. (Teraz podnajmuje go Gaston Investments).

Nie wpuszczają pracowników

- Po godzinie 12:00 w naszym zakładzie pojawili się przedstawiciele właściciela terenu w towarzystwie prawników i ochroniarzy - mówi tvnwarszawa.pl Magda Nahurska z Energetyki Ursus. Jak dodaje, ochrona została rozstawiona w różnych miejscach zakładu.

- Brama jest szczelnie zamknięta, część pracowników jest w środku, pozostali są przed bramą i nie są wpuszczani przez ochronę - opisuje Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl. Pojawiła się też policja. - Funkcjonariusze pouczyli obie strony - usłyszeliśmy w biurze prasowym Komendy Stołecznej Policji.

Prezes Energetyki Ursus zamierza złożyć jak najszybciej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez dewelopera.

Zrównali z ziemią neutralizator ścieków

To kolejny raz kiedy na teren zakładu wchodzi przedstawiciel dewelopera wraz z ochroną. Pierwszy raz pojawili się w nocy z 4 na 5 marca. - Zablokowane zostały wejścia do biur. Jedne drzwi zaspawano, inne zastawiono kontenerem na gruz - przypomina Nahorska.

Pod koniec maja na teren fabryki wjechały buldożery, które zrównały z ziemią neutralizator oczyszczalni ścieków. Zgodę na rozbiórkę wydał powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, ponieważ konstrukcja była w złym stanie.

Na dzień przed rozbióką - 24 maja - w sądzie zapadł wyrok o zabezpieczeniu wydanym dla zakładu. W praktyce oznacza to, że pracownicy muszą mieć zapewniony przez dewelopera dostęp do budynków zakładu.

Jednak jest to rozwiązanie tymczasowe, do momentu rozstrzygnięcia przez sąd ustanowienia tzw. służebności przesyłu. Taki wniosek złożyła Energetyka Ursus. W tym przypadku służebność, obejmuje blisko 20 proc. gruntu należącego do Celtic Property Developments.

- Niestety postanowienie sądu nie jest przez dewelopera brane pod uwagę - martwi się Nahorska. Spółka obawia się, że działanie dewelopera może spowodować przerwy w dostawie m.in. ogrzewania do 30 tysięcy mieszkańców Ursusa i 100 przedsiębiorców z Ursusa, którzy korzystają z usług Energetyki Ursus.

Wzajemne długi i oskarżenia

Od ponad dwóch lat zakład energetyczny zajmuje zabudowania bezumowanie. Zdaniem dewelopera dług z tytułu wynajmu wynosi już 11 mln złotych. Z kolei przedstawiciele Energetyki twierdzą, że czynsz opłacali, ale według starych stawek. Jednak deweloper odsyłał z powrotem wpłacone pieniądze i żądał kilkakrotnie wyższych opłat.

Z kolei Energetyka żąda od dewelopera 21 mln złotych za brak dostępu do części zabudowań.

Przedstawicielka Celtic Property Developments Urszula Łoś poproszona o komentarz przesłała nam oświadczenie. Jego treść przytaczamy w całości:

Biorąc pod uwagę, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że Energetyka Ursus Sp. z o.o. zanieczyszcza środowisko naturalne również na terenie oczyszczalni ścieków, której właścicielem jest również podmiot z Grupy Kapitałowej Celtic Property Developments S.A., postanowiliśmy z dniem 22 czerwca br. monitorować 24 godziny na dobę sposób użytkowania tejże nieruchomości (w tym substancje zwożone na jej teren), za którą w świetle prawa jesteśmy bezpośrednio odpowiedzialni. Zamierzamy w ten sposób uniknąć sytuacji, w której Energetyka Ursus Sp. z o.o. doprowadzi po neutralizatorze do kolejnego zagrożenia dla środowiska naturalnego, a skutkami jej działania zostaniemy jako właściciel obciążeni przez właściwe urzędy, tak jak to miało miejsce w przypadku instalacji neutralizatora.

bf/b

Pozostałe wiadomości

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl