Modernizacja Wału Miedzeszyńskiego, Marsa i Żołnierskiej, Marynarskiej i Marywilskiej oraz budowa kolejnych odcinków drugiej linii metra – na te inwestycje Warszawa ma otrzymać łącznie prawie 4 mld złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.
Premier Ewa Kopacz i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz na wspólnej konferencji prasowej poinformowały, że stolica ma otrzymać z Unii Europejskiej olbrzymie dofinansowanie. – Chodzi o cztery inwestycje drogowe: przebudowa Wału Miedzeszyńskiego na odcinku od ronda z ul. Trakt Lubelski do węzła z planowaną trasą ekspresową S2, przebudową Marsa i Żołnierskiej, Marynarskiej do Rzymowskiego i Marywilskiej do Mehofera. Unia sfinansuje 85 procent wartości tych inwestycji – wymieniała prezydent Warszawy.
Unia dołoży się także do budowy kolejnych fragmentów drugiej linii metra. – Na kolejny odcinek 3+3 dofinansowanie ma wynosić 68 procent, na odcinek 3+2 to 63 procent – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Na te wszystkie inwestycje stolica ma dostać 4 mld złotych, czyli około 1/3 budżetu Warszawy. - To olbrzymi zastrzyk dla naszych finansów - dodała prezydent Warszawy.
Konferencja odbyła się na nieużywanym peronie trzeciego toru na stacji drugiej linii metra Stadion Narodowy. Wbrew spekulacjom, które pojawiły się w mediach społecznościowych, ruch pociągów nie został wstrzymany.
Podpisana deklaracja
Prezydent Warszawy podpisała zobowiązanie do przygotowania wniosków o dofinansowanie sześciu miejskich inwestycji transportowych – czterech drogowych i dwóch metra. Dokument "Deklaracja przygotowania projektu" podpisywany jest dla projektów pozakonkursowych znajdujących się w Wykazie projektów zidentyfikowanych, które uzyskają dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W trybie pozakonkursowym wybierane są projekty o strategicznym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, regionu lub obszaru objętego realizacją Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W Deklaracji beneficjent – Warszawa - zobowiązuje się do opracowania i złożenia do Centrum Unijnych Projektów Transportowych (Instytucja Pośrednicząca) w określonym terminie wniosku o dofinansowanie projektu.
Podpisanie umów o dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych dla tych projektów nastąpi z zachowaniem procedury, po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków o dofinansowanie.
jb/ran