"Alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności to główne przyczyny utonięć, bądź kalectwa"

Resort informuje, że nie ma pieniędzy na sprzęt dla ratowników wodnych i górskich
Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą
Źródło: tvn24
Wysokie temperatury zachęcają do korzystania z atrakcji wodnych, ale wakacyjna beztroska może skończyć się tragicznie. Miejsce wypoczynku trzeba wybrać uważnie, korzystając ze strzeżonych kąpielisk i unikając tych, gdzie kąpać się nie należy. W samej Warszawie są aż 23 czarne punkty wodne, a na Mazowszu 123.

W tym roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło już kilkanaście osób, a wakacje potrwają jeszcze blisko miesiąc. Nierozwaga może kosztować nas zdrowie, a nawet życie.

ZOBACZ RAPORT TVN24.PL: Toniemy. Jak być bezpiecznym nad wodą

"Pamiętajmy, że alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności to główne przyczyny utonięć, bądź kalectwa. Nie zapominajmy o rozmawianiu ze swoimi dziećmi o powyższych zagrożeniach. Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy, więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, że wypoczynek nad wodą, to nie tylko relaks, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających" - przypominają policjanci.

Akcja ratownicza na wodzie
Akcja ratownicza na wodzie
Źródło: policja

Czarne punkty wodne

Od 2009 r. samorząd województwa mazowieckiego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie prowadzi akcję prewencyjną polegającą na oznaczaniu miejsc niebezpiecznych - czarnych punktów wodnych.

"Jeżeli ktoś zobaczy taką tablicę i pójdzie jednak na kąpielisko strzeżone, to akcja zdała egzamin"

W tym roku, po raz pierwszy, w identyfikację miejsc szczególnie niebezpiecznych nad wodami na terenie Mazowsza zaangażowane zostały podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego.

ratownik
Jak pomagać tonącemu - rozmowa z ratownikiem WOPR
Źródło: TVN24

Jak zaznaczał na początku lipca Paweł Błasiak, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Mazowieckiego i prezes Stołecznego WOPR, nie warto ignorować znaków.

Tak oznaczone są czarne punkty wodne
Tak oznaczone są czarne punkty wodne
Źródło: Mazowiecki Urząd Marszałkowski

- Ile osób uniknęło śmierci w wodzie dzięki oznaczeniu czarnych punktów wodnych, tego się nie dowiemy. Ale jeżeli ktoś zobaczy taką tablicę i zastanowi się, że z jakiegoś powodu ktoś ją w tym miejscu postawił i uda się na kąpielisko strzeżone, to akcja zdała egzamin - podkreślał. I dodawał: - Warto też pamiętać, że jednym z elementów bezpieczeństwa wodnego jest również szlifowanie umiejętności pływackich i właściwe używanie środków zapewniających to bezpieczeństwo. Prawidłowe zakładanie kamizelek ratunkowych i asekuracyjnych ratuje życie.

ZOBACZ: Wszedł do wody i już nie wypłynął. Odnaleziono ciało.

Czarne punkty wodne na Mazowszu
Czarne punkty wodne na Mazowszu
Źródło: Mazowiecki Urząd Marszałkowski

W tym roku na terenie Mazowsza pojawiło się siedem nowych czarnych punktów wodnych.

  • Warszawa - 510. kilometr rzeki Wisły "Plaża Saska" na prawym brzegu;
  • Góra Kalwaria - 475. kilometr rzeki Wisły, strona lewa w rejonie dzikiej plaży przy przeprawie czołgowej;
  • Teodorów (pow. ostrołęcki, gm. Rzekuń) - przeprawa promowa na rzece Narew (154 km);
  • Płock - odcinek wzdłuż nabrzeża od Oddziału Żeglarsko-Motorowodnego PTTK "Morka" w kierunku kompleksu konferencyjnego "Naftoremont" w Płocku (rzeka Wisła);
  • Gorzewo (pow. gostyniński, gm. Gostynin) - Jezioro Białe, dzikie kąpielisko Klusek, działka 368/4;
  • Sochaczew - rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza obok kładki na ul. Staszica;
  • Sochaczew - rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza od ul. Gawłowskiej.

Na Mazowszu są 123 czarne punkty wodne. Najwięcej w subregionie ostrołęckim - 24, ciechanowskim - 23 i w Warszawie - 23. Następne w kolejności są subregiony: siedlecki - 15, żyrardowski - 10, warszawski zachodni – 9, radomski - 9, płocki - 7 i warszawski wschodni - 3.

ZOBACZ: "Stracił grunt pod nogami, gwałtownie zanurzył się w wodzie i już nie wypłynął". Tragedia podczas spływu kajakowego.

Tak tonie człowiek
Kto najczęściej tonie? "Utonięciom często towarzyszy alkohol, brawura, zgubne poczucie siły i umiejętności"
Źródło: TVN24

Oznaczenie akwenu czarnym punktem jest tożsame z zakazem kąpieli. W Warszawie są 23 takie miejsca: 510. km rzeki Wisły "Plaża Saska" na prawym brzegu; 500. km rzeki Wisły "Plaża naturystów" ul. Sitowie i ul. Rychnowska; 501. km rzeki Wisły przy ul. Romantycznej; 512. km rzeki Wisły, plaża po prawej stronie przy moście Poniatowskiego tzw. Poniatówka; 515. km rzeki Wisły, plaża po prawej stronie "Rusałka"; Jezioro Balaton przy ul. Abrahama/Nasypowa; Jeziorko Czerniakowskie przy ul. Kąpielowej; Jezioro Gocławskie, ul. Stanów Zjednoczonych; Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od ul. Grochowskiej; Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od al. Zielenieckiej; Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Bielskiej; Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Dickensa – od strony pętli MZA; Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Usypiskowej 17; Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – od strony kościoła; Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – przy pomoście; Glinianki Sznajdera, ul. Połczyńska; Kąpielisko przy ul. ks. Szulczyka/Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów); Rzeka Wisła, plaża na wysokości klubu „Spójnia” Wybrzeże Gdyńskie 2; Staw Cietrzewia od ul. Cietrzewia; Staw Cietrzewia od ul. Dukatowej; Staw Cietrzewia od ul. Konewki; Staw Cietrzewia od ul. Zbocza Pana Tadeusza; Zbiornik wodny przy ul. Dudziarskiej.

PRZECZYTAJ: W nocy weszła do Wisły, porwał ją silny nurt.

Aby zminimalizować ryzyko utonięcia, stosuj się do poniższych zasad bezpiecznej kąpieli

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Informują o tym znaki i tablice. 2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. 3. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika. 4. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, pachwiny i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. 5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę". 6. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: „podtapianie”, spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska). 7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło. 8. Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby. 9. Nie pływaj na czczo i bezpośrednio po posiłku - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. 10.  Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby lub zaopatrz się w bojkę na szelkach. 11.  Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr. 12.  Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. 13.  Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych: - 112 - numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer ten można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM; ·  601 100 100 – numer alarmowy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Warto też zawsze odwiedzić serwis kąpieliskowy i przed wyjazdem sprawdzić warunki na miejscu.

Alkohol + woda = tragedia

"Alkohol i woda to niebezpieczne połączenie, dlatego nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu" - apelują policjanci. "Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, powoduje upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, opóźnia czas reakcji, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią" - dodaje.

PRZECZYTAJ: Pływał łodzią po rzece, był pijany.

Prowadzenie obiektów pływających (np. kajaku, żaglówki, roweru wodnego) w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny (art. 35 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych). Natomiast prowadzenie pojazdów mechanicznych (pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik, np. skuter wodny) w ruchu wodnym: - w stanie w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2 500 złotych (art. 87 kodeksu wykroczeń); - w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a kodeksu karnego).

Tak tonie człowiek
Tak tonie człowiek
Źródło: TVN24 Łódź
Czytaj także: