Awarie ZUS-omatów. Winny "duży ruch i pogniecione dokumenty"

Najnowsze


- Wszystkie urzędomaty ZUS w Warszawie zepsute - poinformował redakcję Kontaktu 24 jeden z internautów. Do awarii doszło w ostatnim dniu na podjęcie decyzji czy chcemy, żeby część naszych składek emerytalnych nadal trafiała do OFE czy całość była przenoszona do ZUS. Według urzędników, awaria jest wynikiem dużego w ostatnich dniach ruchu i wkładanych do urządzeń pogniecionych dokumentów.

Jeden z naszych czytelników dokumenty próbował złożyć w urzędomatach dostępnych w kilku punktach. - Sprawdziłem Inspektorat Warszawa Wola, Inspektorat Warszawa Żoliborz, II Oddział w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej 25, Inspektorat Warszawa-Praga Północ i III Oddział w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 16 - napisał do redakcji Kontaktu 24.

Dowiedział się, że nie działają również w kolejnych oddziałach: przy ul. Senatorskiej i na Ursynowie - Awaria na pewno nie nastąpiła przed chwilą, bo ktoś zdążył wydrukować informację. W Inspektoracie Warszawa Wola poinformowano mnie, że był już nawet serwis - ale nie naprawił urządzenia - tłumaczył internauta.

"Czułe urządzenie"

- ZUS-omaty w kilku lokalizacjach mają pewne przestoje - potwierdził na antenie TVN24 Radosław Milczarski z ZUS. Jak powiedział, urzędomat jest urządzeniem dosyć czułym i przy dużym ruchu, który był wczoraj i jest dzisiaj, mogą pojawiać się problemy. - Często zdarza się, że dokumenty tam składane są pomięte, bądź kartka jest złożona. To już powoduje problem - mówił. Wyjaśnił, że wszędzie, gdzie otwarte są sale obsługi klienta, pracownik, który jest w pobliżu asystuje i pomaga we włożeniu dokumentu, albo pomaga usunąć awarię. - Urzędomaty są również zlokalizowane na pocztach i w urzędach miejskich, gdzie ruch może być mniejszy i większa dostępność do niego - dodał.

Urzędnicy ZUS podkreślają również, że urzędomaty nie są jedyną drogą składania deklaracji. Można to również zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych PUE.

Usprawniają pracę urzędu?

Urzędomaty to samoobsługowe urządzenia potocznie nazywane zusomatami. Mają pomóc głównie w składaniu oświadczeń. Umożliwiają składanie dokumentów w formie papierowej i elektronicznej po godzinach pracy instytucji ponieważ dostępne są przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Klienci za pomocą urządzeń mają również dostęp do portalu PUE (czyli indywidualnych profili), strony internetowej ZUS oraz możliwość połączenie się z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej.

Na drzwiach urzędu pojawiła się informacja o awariiMkochano/ Kontakt24

Czytaj też na Kontakcie 24.

js/ja