Festiwal to szereg wydarzeń artystycznych, społecznych i edukacyjnych zaplanowanych w weekendy w lipcu i sierpniu. Zamknięta wtedy ul. Ząbkowska stanie się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - plenerowymi kinami, teatrami i klubami poetyckimi. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.
Na początek jazz tradycyjny
Festiwal rozpocznie się w najbliższą sobotę; ten dzień upłynie pod znakiem jazzu tradycyjnego. Na scenie na ul. Ząbkowskiej zagrają m.in.: zespoły Hagaw, Old Timers, Happy Play Jazz Band i Ragtime Jazz Band.
Ponadto sklepowe witryny na Ząbkowskiej staną się przestrzenią wystawy "Winyle w witrynach", na której będzie można zobaczyć okładki płyt winylowych stworzonych przez polskich artystów.
W niedzielę będzie można wysłuchać koncertu pieśni i piosenek rosyjskich oraz ukraińskich pt. "Petersburg - Odessa". Zespół Kwartyrnik (w składzie m.in. znany z T.Love Sidney Polak) zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty. Będzie to pierwszy publiczny koncert grupy, która dotychczas zagrała tylko raz... na domówce w jednym z praskich mieszkań.
Także w niedzielę wyruszy w spacer śladami "Żydowsko-rosyjsko-ukraińskiej Pragi Nieznanej" pod przewodnictwem vasavianisty i historyka Janusza Sujeckiego.
Herbata po rosyjsku
Na Ząbkowskiej będzie też warsztat z parzenia herbaty po rosyjsku, a na dziedzińcu Muzeum Pragi będzie można wysłuchać słuchowiska "Kotka Brygidy".W niedzielę na Pradze zabrzmią też latynoskie melodie za sprawą formacji Salsa Central; występowi będą towarzyszyć spontaniczne warsztaty salsy.Podczas kolejnych weekendów na Ząbkowskiej i w jej okolicy będą m.in. bazar z ekologicznymi produktami, pokaz gotowania oraz ćwiczenia z jogi dla początkujących. Nie zabraknie też rozmaitych warsztatów dla dzieci i dorosłych.
Zamknięta Ząbkowska
W tym roku ul. Ząbkowska będzie zamknięta dla samochodów w sumie przez siedem weekendów. Jednak najwięcej atrakcji przygotowano w trzy weekendy: 16-17 lipca, 30-31 lipca oraz 20-21 sierpnia. Dla stołecznego ratusza festiwal i zamknięcie ul. Ząbkowskiej dla samochodów będzie testem, jak rozłoży się ruch drogowy i czy w przyszłości ta ulica będzie mogła częściej być wyłączana z ruchu kołowego. Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że festiwal "Otwarta Ząbkowska" ma cztery wymiary: kulturalny, przestrzenny, biznesowy i społeczny. Przypomniał, że festiwal wpisuje się w ideę programu rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy do 2022 r., którego celem ma być nie tylko odbudowa zniszczonych budynków, ale też zapobieganie wykluczeniu społecznemu, rozwój aktywności lokalnej i kulturalnej w prawobrzeżnej Warszawie. Miasto przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM NA STRONIE ORGANIZATORA
Tak festiwal wyglądał w 2015 roku:
Ruszyła "Otwarta Ząbkowska"
PAP/kz/b