16 mln z Unii na "unikalne" miejsca ochrony środowiska

Park Żeromskiego
Park Żeromskiego
Źródło: UM

Uporządkowanie terenów zielonych, budowa zbiorników wodnych, miejsc wypoczynku i rekreacji - taki ma być efekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego, Parku Żeromskiego oraz Ogrodów Kosmosu we Włochach. Wszystko za 16 mln zł, które wyłoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Jak informuje stołeczny ratusz, Pole Mokotowskie stanie się przyjazną mieszkańcom przestrzenią. Rozszerzy się ona o teren dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Najpierw będą wielkie porządki i sprzątanie, potem założone zostaną trawniki, powstaną m.in. zbiorniki wodne, place zabaw oraz ogrodzona strefa dla psów.Żoliborski Park Żeromskiego czeka przede wszystkim renowacja i wzmocnienie skarpy oraz remont fontanny. Będą także nowe nasadzenia roślin.

Dzikie Ogrody Kosmosu

Natomiast Ogrody Kosmosu w efekcie rewitalizacji mają być parkiem o naturalnym i dzikim charakterze. Znajdą się w nim ścieżki spacerowe, ogród wypoczynkowy oraz boisko. Odtworzona zostanie aleja kasztanowa.We wszystkich parkach planowany jest ponadto m.in. montaż budek lęgowych dla ptaków i siedliska owadów.Umowę w tej sprawie podpisał w czwartek, 20 kwietnia na polu wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik. Obecny był także wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Wiceszef resortu środowiska ocenił, że "miejsca wspólne są bardzo ważne w krajobrazie miejskim" i - jak zaznaczył - trzeba je odbudowywać. - Staramy się poprawiać jakość życia, jakość powietrza - przekonywał Mazurek.

"Poprawiać jakość wody i powietrza"

- Pokazujemy, jaki wielki potencjał drzemie w lasach, które mogą magazynować i akumulować dwutlenek węgla, poprawiać jakość powietrza, poprawiać jakość wody - mówił Mazurek. Wójcik wyjaśnił, że w ramach projektu stworzone zostaną "unikalne" miejsca służące ochronie środowiska. Według niego przyczynią się one m.in. do zachowania różnorodności biologicznej, ułatwienia i poprawy przewietrzania miasta.Przekonywał, że w wyniku podjętych działań poprawi się jakość środowiska miejskiego, jakość życia mieszkańców oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ekologii i poszanowania przyrody.Olszewski wskazał, że dzięki temu dofinansowaniu miasto będzie mogło inwestować środki w "powiększanie potencjału zieleni".

Prace do 2020 roku

Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane w ramach unijnego programu. Prace na obszarze ok. 75 ha potrwają do 2020 roku. Tereny objęte projektem będą obiektem otwartym, dostępnym dla wszystkich bezpłatnie i dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Około jedną czwartą powierzchni Warszawy stanowią tereny zieleni: lasy, parki, skwery i ogrody. Najwięcej jest lasów, rosną one na ponad 7 tys. ha, co stanowi ok. 15 proc. powierzchni miasta. Miasto zarządza też 76 parkami o powierzchni ponad 700 ha. Istotnym składnikiem zieleni miejskiej są też skwery i zieleńce. Jest ich w stolicy ok. 160 o powierzchni ponad 150 ha.Warszawa to też rezerwaty przyrody jak Las Kabacki, Las Natoliński i Skarpa Ursynowska, liczne pomniki przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary sieci Natura 2000. W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy znajduje się też Kampinoski Park Narodowy oraz wchodzące w skład Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasy Celestynowskie, Otwockie i Chojnowskie.

Rewitalizacja parków

Na początku roku w Warszawie pod topór poszły setki drzew. Efekt lex Szyszko:

Wycinki drzew w stolicy

Źródło: Patrycjusz Wyżga
Wycinka na Ulrychowie
Wycinka na Ulrychowie
Teraz oglądasz
Interweniowała straż miejska
Interweniowała straż miejska
Teraz oglądasz
Drzewa przy Bacha
Drzewa przy Bacha
Teraz oglądasz
Wycinka pod budowę nowej Czerniakowskiej bis
Wycinka pod budowę nowej Czerniakowskiej bis
Teraz oglądasz
Sobotnia wycinka przy ulicy Arabskiej
Sobotnia wycinka przy ulicy Arabskiej
Teraz oglądasz
Wycinka drzew przy BUW
Wycinka drzew przy BUW
Teraz oglądasz

Wycinki drzew w stolicy

PAP/skw/ran

Czytaj także: