To największy remont na terenie Cmentarza Wojskowego od lat. Prace prowadzono w kilku etapach. Pierwszy zakończył się pod koniec ubiegłego roku i finansowany był z budżetu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
"Drugi etap rozpoczęty w 2016 r. finansowany był w całości ze środków Wojewody Mazowieckiego" – informuje Anna Szczygieł, rzeczniczka wojewody.
Oprócz nowych krzyży i tabliczek, odnowiono obrzeża zbiorowych mogił i alejki między grobami poległych żołnierzy.
Groby żołnierzy Bitwy Warszawskiej
W wyremontowanych kwaterach spoczywa ponad 3 tysiące żołnierzy Wojska Polskiego walczących w latach 1918-1920. Większość z nich uczestniczyła również w wielkiej Bitwie Warszawskiej 1920, której 96. rocznicę będziemy obchodzić w najbliższy poniedziałek – 15 sierpnia.
"Pod opieką Wojewody Mazowieckiego znajduje się ponad 1 300 obiektów – grobów, mogił zbiorowych, kwater i cmentarzy wojennych. Większość pochodzi z czasów I i II wojny światowej" – informuje rzeczniczka urzędu wojewódzkiego.
Jak dodaje, wojewoda przeznacza na ich utrzymanie ok. 2,5 mln zł rocznie.
Zbiórka na zapomniane groby
Niestety, w Warszawie nie brakuje powstańczych grobów, o które nikt nie dba. Wiele z nich jest zniszczonych i zapomnianych, a na renowację brakuje środków. Aby to zmienić, kilka dni temu uruchomiono specjalną zbiórkę pieniędzy.
Akcja ruszyła pod hasłem "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich". Jej inauguracja miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT ZBIÓRKI:
Ruszyła zbiórka "Nie zapomnij o nas"
kw/r
Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe