Kompozycje Fanny Mendelssohn-Hensel i Grażyny Bacewicz w wykonaniu Orkiestry Sinfonii Iuventus znalazły się w programie koncertu, który odbędzie się w Dniu Kobiet 8 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Orkiestrę poprowadzi pochodząca z Korei Południowej Juya Shin, która obecnie jest dyrygentka-asystentką London Philharmonic Orchestra. Solistką będzie wiolonczelistka Maria Leszczyńska. Założeniem programu, na który składają się Uwertura C-dur Fanny Mendelssohn-Hensel, III Symfonia Grażyny Bacewicz oraz Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 Edwarda Elgara, jest podkreślenie roli kobiet w sztuce kompozycji i interpretacji.
Zmagała się z uprzedzeniami, musiała walczyć o uznanie
XIX stulecie nie było łaskawe dla kobiet-kompozytorek, traktowano je protekcjonalnie, musiały zmagać się z wieloma uprzedzeniami i walczyć o uznanie. Kariera Polki Marii Szymanowskiej to przykład sporego, lecz odosobnionego sukcesu.
Młodsza od Szymanowskiej Fanny Mendelssohn, urodzona w 1805 roku kompozytorka i pianistka niemiecka, siostra Feliksa Mendelssohna, odznaczała się wielkim talentem i ogromną wrażliwością. Zawsze jednak pozostawała w cieniu brata Feliksa. Jej kompozycje rzadko prezentowano publicznie, a autorstwo niektórych z nich przypisano bratu. Dopiero współcześnie jej twórczość stała się przedmiotem badań i trafia na koncertowe estrady.
Uwertura C-dur, która będzie wykonana podczas sobotniego wieczoru – napisana przez 25-letnią Fanny - pozostała jej jedyną orkiestrową kompozycją. Dzieło to zostało z czasem docenione przez krytyków i słuchaczy za klasyczną klarowność formy i subtelną romantyczną ekspresję.
Wybitna skrzypaczka, skomponowała sześć symfonii
Druga bohaterka koncertu - wybitna kompozytorka i skrzypaczka Grażyna Bacewicz - skomponowała sześć symfonii, z których pierwszą, młodzieńczą wycofała z katalogu swych dzieł. III Symfonia, która premierę miała w 1952 roku, powstawała w latach panującego w sztuce realizmu socjalistycznego. Monumentalne dzieło Bacewicz nie mieściło się w obowiązujących wówczas kanonach. Historia oddała jednak sprawiedliwość dziełu i jego autorce.
"Logiczna, bardzo spójna konstrukcja formy, połączona z błyskotliwą orkiestracją i bogactwem kalejdoskopowo zmiennych nastrojów, stawia dzieło wysoko wśród symfonicznych dokonań swej epoki i na pewno czyni je wartym częstszego przypominania" – taką ocenę przypomniano w komentarzu do koncertu.
W czasach premiery koncert nie odniósł sukcesu
Koncert wiolonczelowy e-moll Edwarda Elgara, należący dziś do ważnych pozycji repertuarowych, nie odniósł sukcesu w chwili premiery w 1919 roku. Obojętnie przyjęty utwór wykonywano tylko sporadycznie. Dopiero po wielu latach natchnione nagranie Jacqueline du Pré oddało sprawiedliwość niesłusznie zapomnianemu arcydziełu, zapoczątkowując też renesans muzyki Elgara. Elegijny utwór tworzony pod wpływem traumatycznych doświadczeń wielkiej wojny "jest wymagający technicznie, ale nie epatuje wirtuozerią, budzi podziw natomiast bogactwem tematycznej inwencji, szczególnym kolorytem harmonicznym, przede wszystkim zaś – głębią emocjonalnego przekazu".
Dyrygentka z Korei Południowej
Te zalety dzieła ukazuje w swojej interpretacji znakomita młoda wiolonczelistka, a także pianistka i aranżerka Maria Leszczyńska. Jest ona laureatką wielu konkursów, także II nagrody 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w roku 2024, a udział w koncercie jest realizacją nagrody dyrektora POSI dla najlepszego polskiego wykonawcy.
Sinfonią Iuventus dyrygować będzie pochodząca z Korei Południowej Juya Shin. Realizuje ona studia magisterskie z dyrygentury orkiestrowej w Hochschule fuer Musik und Darstellende Kunst w Mannheimie pod kierunkiem Stefana Bluniera. "Dzięki doświadczeniu obejmującemu zarówno repertuar symfoniczny, jak i operowy, Shin ugruntowuje swoją pozycję wszechstronnej i dynamicznej dyrygentki światowej sceny muzycznej" - zachwalają organizatorzy..
Koncert Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa odbędzie się 8 marca 2025 roku w Studiu Koncertowym Polskiego radia im. Witolda Lutosławskiego o godz. 19.
Autorka/Autor: b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora