Ogień nie zapłonął na kopcu Powstania Warszawskiego, choć remont nawet się nie zaczął

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kopiec Powstania Warszawskiego czeka na rewitalizację
Kopiec Powstania Warszawskiego czeka na rewitalizacjęArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Kopiec Powstania Warszawskiego czeka na rewitalizacjęArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

W tym roku na Kopcu Powstania Warszawskiego nie zapłonął ogień, który rozpalano tu co rok 1 sierpnia na 63 dni. Oficjalnie powodem jest rewitalizacja parku pod kopcem, tyle że roboty jeszcze się nie zaczęły. Nie wybrano nawet ich wykonawcy.

Zapalenie ognia na kopcu było rokrocznie 1 sierpnia jednym z najbardziej przejmujących punktów obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ogień upamiętniający powstańców palił się na Czerniakowie 63 dni, tyle, ile trwało powstanie. Czytelnik zwrócił nam uwagę, że w tym roku znicz nie płonie, choć nie toczą się tam żadne prace pielęgnacyjne czy remontowe.

Najpierw wycinka drzew

Jak wyjaśnia nam rzeczniczka Zarządu Zieleni Anna Stopińska, decyzja ma związek z rewitalizacją parku Akcji "Burza", bo tak oficjalnie nazywa się teren zielony pod kopcem. Ale prace nawet nie zaczęły, ba, nie został nawet rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę. Ostatnia informacja na temat ogłoszonego w maju postępowania dotyczy złożonych ofert. O kontrakt walczy pięć firm, a zaproponowane ceny wahają się od 24 do 48 milionów złotych. Zwycięską ofertę poznamy prawdopodobnie w ciągu trzech tygodni. Zatem roboty budowlane nie mogą być przeszkodą, bo się nie toczą, więc co nią jest? Według Stopińskiej, "prace przygotowawcze".

- W oparciu o wyniki szczegółowej inwentaryzacji dendrologicznej drzewostanu parku, w lipcu Zarząd Zieleni usunął 62 drzewa. Drzewa te z powodu złego stanu fitosanitarnego stanowiły zagrożenie dla życia i mienia mieszkańców. Na ich usunięcie wydał zgodę marszałek województwa mazowieckiego. Warto dodać, że zdecydowaną większość drzew stanowiły samosiewy gatunków obcych inwazyjnych - odpowiada. I dodaje, że Zarząd Zieleni czeka na kolejne decyzje marszałka dotyczące wycinek. Bo stan tych drzew ma stanowić zagrożenie dla mieszkańców. - Drzewa te znajdują się w pobliżu ciągów pieszych i intensywnie użytkowanych przestrzeni - tłumaczy Anna Stopińska.

Jak oczekiwanie na decyzje marszałka uniemożliwia rozpalenie ognia na kopcu, nie precyzuje. Ale zapewnia, że coroczna tradycja miała swoją kontynuację, co potwierdza rzeczniczka urzędu dzielnicy Mokotów. - W tym roku nie było uroczystości na kopcu, ale ogień przyniesiony w sztafecie pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza zapłonął w innym miejscu - w Parku Dreszera. Tam też odbyły się uroczystości.

Zmiany na kopcu i w parku

Kopiec Powstania Warszawskiego czekają duże zmiany. Na szczycie, gdzie znajduje się 15-metrowy znak Polski Walczącej, zbudowany zostanie dwupoziomowy taras widokowy. Powstańcza kotwica zyska nowy postument. Odnowione zostaną schody prowadzące na szczyt, a główne wejście do parku od ulicy Bartyckiej będzie na nowo zagospodarowane. Ma się tam znaleźć ekspozycja historyczna i lapidarium z fragmentów zburzonej Warszawy (kopiec był usypany z powojennych gruzów).

W parku pojawią się także ścieżki tematyczne (historyczna i przyrodnicza), strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, w tym plac zabaw, a także przestrzeń dla psów. Przewidziano także kładki, które pozwolą niemal wejść w korony drzew. Projekt zakłada też nowe nasadzenia, m.in. 450 młodych drzew, a także krzewów i bylin. Czytaj więcej o zmianach>>>

Autorka/Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy mają ręce pełne pracy po weekendowych nawałnicach, które przechodziły przez stolicę. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń, swoje działania wciąż prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Neolityczna siekierka znaleziona przypadkowo podczas prac ogrodowych w Józefowie trafiła do Muzeum Historycznego w Legionowie. Będzie można ją zobaczyć na wystawie od września.

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Źródło:
PAP

W Otwocku odkopano fragmenty kolumn i szczątki murów. Widać na nich resztki malowań w pstrokatych kolorach. Znalezione elementy pochodzą z synagogi Goldbergów. Świątynia mieściła 650 wiernych. Przed wojną odbywały się w niej różne uroczystości, nie tylko religijne. W 1940 roku została zburzona.

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Tylko jednej doby karetki stołecznego pogotowia wyjeżdżały 685 razy, a co siódme zgłoszenie dotyczyło skutków wysokich temperatur. Aż 52 wyjazdy dotyczyły omdleń - podała w mediach społecznościowych Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie.

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Źródło:
PAP

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP