TVN Warszawa | Mokotów

Powalone drzewa, połamane konary, zerwane dachy i elewacje. Strażacy interweniowali ponad 200 razy

TVN Warszawa | Mokotów

Aktualizacja:
Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP
Strażacy walczą ze skutkami wichury na Mokotowie
Strażacy walczą ze skutkami wichury na Mokotowie Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl Strażacy walczą ze skutkami wichury na Mokotowie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert przed silnym wiatrem dla większości kraju, w tym dla Mazowsza. W nocy wichura przeszła przez Warszawę. Wiatr łamał drzewa, uszkadzał dachy i elewacje budynków. Strażacy usuwali skutki przez całą niedzielę.

Na skutki nocnej nawałnicy natrafił reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Na Mokotowie, w rejonie ulicy Gruszczyńskiego, zauważył, że złamało się kilka drzew. - Spadły na ulicę i chodnik pomiędzy blokami. Na miejscu są dwa zastępy strażaków. Pozostałości drzew, które mogą jeszcze zagrażać, są wycinane z drabiny - opisał.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy także zdjęcia - również z Mokotowa, gdzie przy ulicy Cieszyńskiej 2 wiatr zerwał elewację bloku. Na miejscu był nasz reporter. Opisał, że oprócz strażaków, przyjechała także policja.

Skutki nawałnicy widoczne były także w centrum. W pobliżu Parku Miniatur wiatr przewrócił ogrodzenie. Służby jednak szybko interweniowały i usunęły szkody. Samym makietom prawdopodobnie nic się nie stało.

Skutki wichury w Parku Miniatur tvnwarszawa.pl

Ponad 200 interwencji strażaków od soboty

- W nocy mieliśmy około 20 zdarzeń w związku z powalonymi drzewami i połamanymi konarami. Zgłoszenia mieliśmy również rano, około godziny 7, kiedy mieszkańcy zaczęli wychodzić na zewnątrz i zauważyli podobne przypadki - poinformował w niedzielę rano Mariusz Hantulski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. I dodał: - Licząc od wczoraj, mamy już łącznie około 50 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Oprócz powalonych drzew, interwencje dotyczą także naderwanych dachów.

Strażak dodał, że najwięcej zgłoszeń było w Wawrze i na Ursynowie. Z kolei w niedzielę po południu poinformował, że zgłoszeń przybyło. - Cały czas prowadzimy interwencje. Licząc od nocy, kiedy te silne wiatry zaczęły się pojawiać, to około 210 zgłoszeń mamy z Warszawy - powiedział.

Wskazał, że m.in. na ulicy Emilii Plater drzewo spadło na budynek oraz figurkę Matki Boskiej. - Na miejscu działało pięć zastępów straży pożarnej - podał. - Na ulicy Wspomnień na Wawrze wysokie drzewo spadło na dach budynku, uszkadzając połać dachową - podał strażak.

Jak informował wcześniej rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, w związku z silnym wiatrem w niedzielę do godziny 14 na Mazowszu strażacy interweniowali 1076 razy.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichury RCB

Jak podaje tvnmeteo.pl, w niedzielę w całej Polsce wieje silny wiatr. Synoptycy ostrzegają także przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Na Mazowszu obowiązują alerty drugiego stopnia. W województwie mazowieckim wiać ma do północy z niedzieli na poniedziałek.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości