Przed wielkim otwarciem nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej opublikowało krótki film wykonany metodą poklatkową. W nieco ponad dwie minuty pokazano na nim pięcioletni proces powstawania gmachu.
Budowa nowej siedziby MSN rozpoczęła się w 2019 roku i trwała do września 2024. Budynek zaprojektowała nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski, natomiast projektantem konstrukcji i instalacji jest biuro BuroHappold Engineering.
Budynek MSN-u ma prostą formę zbudowaną na planie dwóch prostokątów. Składa się z sześciu kondygnacji – czterech naziemnych i dwóch podziemnych – łącznie to blisko 20 tys. m kw. powierzchni, z czego 4,5 tys. m kw. to przestrzenie ekspozycyjne. Charakterystycznym punktem budynku jest przestronna klatka schodowa, której spektakularność warszawianki i warszawiacy już poznali dzięki fotografiom z budowy. Tworzą ją dwubiegowe schody, po których swobodnie można się przemieszczać w stronę przestrzeni wystawienniczych znajdujących się na wyższych piętrach.
Czytaj też: Parada, performance, Kim Gordon na scenie. Wielkie otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Sześć kondygnacji
Jak wyjaśniał stołeczny ratusz, wystawy będzie można oglądać w czterech galeriach znajdujących się na pierwszym i drugim piętrze. Dwie szczytowe galerie doświetlane są naturalnym światłem rozproszonym przez świetliki rozmieszczone na dachu. Niższe galerie zapewnią bezpieczną ekspozycję pracom wymagającym bardziej rygorystycznych warunków oświetleniowych. Na piętrach znajdują się także pokoje do odpoczynku, swobodnej rozmowy albo zajęć edukacyjnych.
Na parterze znajdują się całkowicie przeszklone foyer, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładowa, galeria ekspozycji czasowej, sklep i kawiarnia. Wszystkie te przestrzenie są publiczne i widoczne z zewnątrz.
Czytaj też: Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać
Z kolei na pierwszej kondygnacji podziemnej zaprojektowano kino z widownią mieszczącą 150 osób, przestrzeń edukacyjną, pracownie konserwatorskie, magazyny i pomieszczenia techniczne. Z kolei na drugiej kondygnacji zaplanowano pomieszczenia do przechowywania i konserwacji dzieł sztuki oraz pozostałe pomieszczenia techniczne.
Urzędnicy zaznaczają, że przestrzeń przed muzeum zaplanowana została jako forum – miejsce działań kulturalnych, łącznik pomiędzy powstającym placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim.
MSN jak Guggenheim
Jak zaznaczają urzędnicy, jest to pierwszy w Polsce i największy w Europie budynek o podwieszanej fasadzie z betonu.
Bryła Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jej skala, kolor i fakt, że jest umiejscowiona w samym centrum stolicy, budzi skrajne emocje - od zachwytów po ostrą krytykę.
- Ja nie znam innego, tak dużego projektu architektonicznego, który nie budziłby emocji. Przecież to jest całkowicie naturalne. Mamy zupełnie różne gusta, oczekiwania. Każdy duży projekt, który był budowany na świecie od podstaw, taki jak na przykład Centrum Pompidou w Paryżu, Guggenheim w Bilbao czy piramida w Luwrze budził kontrowersje. Dzisiaj trudno zaprzeczyć, że zarówno Pompidou stało się jednym z symboli Paryża, a Guggenheim stał się właściwie najważniejszym symbolem Bilbao, który przyciąga do niego setki turystów - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przy okazji otwarcia MSN dla dziennikarzy.
Autorka/Autor: dg/tok
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Sztuki Nowoczesnej