Tramwaj do Wilanowa dojedzie tylko na Stegny

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pole Mokotowskie - Miasteczko Wilanów
Pole Mokotowskie - Miasteczko Wilanów
Tramwaje Warszawskie
Pole Mokotowskie - Miasteczko WilanówTramwaje Warszawskie

Zgodnie z oczekiwaniami elektroniczna aukcja przyniosła obniżkę cen w przetargu na budowę tramwaju do Wilanowa. Ale wciąż zbyt małą, by od razu budować całą trasę. Na razie więc linia skończy się na Stegnach.

W grudniu Tramwaje Warszawskie otworzyły oferty w przetargu na budowę linii do Wilanowa na odcinkach od Puławskiej do św. Bonifacego i pętli Stegny oraz od św. Bonifacego do Branickiego. Zgłosiło się siedem firm. Najniższą kwotę zaproponował Budimex - 945 milionów 527 tysięcy złotych. Mniej niż miliard zaproponowało jeszcze tylko konsorcjum firm Balzola Polska oraz Lantania - 973 milionów 623 tysiące złotych. Pozostałe oferty opiewały na kwoty przewyższające pułap miliarda. Najtańsza propozycja i tak ponad dwukrotnie przekraczała przewidziany na tę inwestycję budżet, bo miasto zabezpieczyło na budowę tramwaju około 495 milionów złotych.

Tramwajarze liczyli, że kwotę uda się zbić w aukcji elektronicznej. I nie mylili się. We wtorek aukcja się zakończyła i ponownie najmniej zaproponował Budimex, który całość zamówienia wycenił na 732 miliony 234 tysiące złotych. Jak wyjaśniają TW, oznacza to, że w odniesieniu do odcinka podstawowego (obejmującego budowę trasy od Puławskiej wzdłuż Jana III Sobieskiego za skrzyżowanie z św. Bonifacego) cena wyniesie ponad 492 mln zł.

Jak mówi nam rzecznik TW Maciej Dutkiewicz, inwestycję można rozpocząć od budowy trasy podstawowej. Potem - od dnia podpisania umowy - tramwajarze mają 10 miesięcy na podjęcie decyzji w sprawie opcji. Są trzy: odnoga wzdłuż Świętego Bonifacego, odcinek od Świętego Bonifacego do alei Wilanowskiej i od alei Wilanowskiej do Branickiego, prowadzący aleją Rzeczpospolitej.

Jeśli miasto znajdzie środki, skorzysta z opcji budowy odcinka od Stegien do Wilanowa. Jeśli nie, inwestycja zostanie odłożona na "lepsze czasy" i zbudowana już w ramach innego postępowania. - Pamiętajmy, że na razie poznaliśmy tylko oferty w aukcji elektronicznej. Przed nami jeszcze masa kroków formalnych. Możliwe są także odwołania. Od tego wszystkiego zależy, kiedy będzie można podpisać umowę z wykonawcą - zaznacza Dutkiewicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Tory do zawracania na końcu trasy

W ramach trasy podstawowej na Bonifacego tramwajarze przewidzieli tory do zawracania. - Dzięki temu tramwaje będą mogły dojechać do pewnego punktu, zmienić kierunek jazdy i wrócić. Oczywiście, pod warunkiem że to tramwaj dwukierunkowy. Takich mamy sporo, a będziemy mieli jeszcze więcej - zapewnia Dutkiewicz. I dodaje, że obecnie jeździ ich po Warszawie 56, a w ramach umowy z Hyundaiem pojawi się kolejne 85.

- Trasa i z Wilanowa i z Gagarina została zaprojektowana tak, żeby można było ją wydłużyć. Ułatwi to też właśnie budowa torów do zawracania. Dzięki temu to jest projekt otwarty, łatwy do wydłużenia, bo budowanie pętli nieco ogranicza. Stąd też zakup tylu tramwajów dwukierunkowych - zwraca uwagę rzecznik TW.

Zapowiada też, że na nowej trasie pojawi się coś, czego nie było przy wcześniejszych inwestycjach tramwajowych: - Dużą wagę przywiązujemy do zieleni, więc zaplanowaliśmy sadzenie drzew na peronach, które będą formowane w specjalnym kształcie. Oprócz tego pojawią się też krzewy i zielone torowiska.

Trasa tramwaju do WilanowaTramwaje Warszawskie

Tramwaj do Wilanowa

Przetarg na tramwaj do Wilanowa ogłoszono we wrześniu. Ośmiokilometrowa trasa zacznie się na Puławskiej przy Goworka. Liczącą aż 22 metry różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona ulicą Goworka i Spacerową. Następnie trasa będzie przebiegać prosto ulicami Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Planowana są również 800-metrowa odnoga trasy ulicą św. Bonifacego do pętli autobusowej na Stegnach.

Już w sierpniu informowaliśmy, że tory do Wilanowa mogą powstawać kawałkami. W mediach pojawiła się informacja, że w przypadku wysokich cen odnoga w kierunku Stegien, a także odcinek w kierunku Wilanowa, za skrzyżowaniem Sobieskiego ze św. Bonifacego, mogą powstać w późniejszym terminie.

Powiązana z budową trasy tramwajowej z Mokotowa do Wilanowa jest również odnoga w ciągu ulicy Gagarina. To inwestycja prowadzona wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, bo przy okazji powstanie kolektor ściekowy. Umowa na realizację tej inwestycji w formule "Zaprojektuj i buduj" została podpisana z konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Balzola w maju ubiegłego roku.

Mapa inwestycji tramwajowych w Warszawietvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl