Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Tramwaj do Wilanowa. "Zamówienie dopuszcza etapowanie inwestycji"

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dworzec Zachodni - GrójeckaTramwaje Warszawskie
wideo 2/2
Tramwaj do Wilanowa

Tramwaje Warszawskie zapowiadają, że jeszcze w tym kwartale zostanie podpisany przetarg na wykonawcę linii tramwajowej do Wilanowa. Istnieje prawdopodobieństwo, że planowana pierwotnie jako całość inwestycja, będzie powstawać etapami.

- Obserwujemy, co się dzieje w innych miastach oraz na rynku. Istnieje ryzyko, że ceny zaproponowane przez wykonawców będą wyższe niż nasz zaplanowany budżet. Żeby nie tracić czasu, który byłby związany z unieważnieniem postępowania przetargowego, liczymy się z taką możliwością, że zbudujemy z wykorzystaniem tych pieniędzy, ile się da i ewentualnie znajdziemy dodatkowe środki z innych źródeł na pozostałe części inwestycji. Jest to pewne zabezpieczenie, aby nie stracić cennego czasu - wyjaśnił Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. - Tutaj nie pojawia się pytanie: czy zrobimy tę inwestycję w całości, tylko w jakiej kolejności i w jakim czasie - podkreślił.

Trasa do Wilanowa jest objęta jednym postępowaniem przetargowym

Jak zaznaczył Dutkiewicz, trasa do Wilanowa jest objęta jednym postępowaniem przetargowym, którego celem będzie wyłonienie generalnego wykonawcy robót. Zamówienie dopuszcza możliwość ewentualnego etapowania inwestycji - zamówienie podstawowe i opcje. Aktualnie przygotowywane są materiały potrzebne do ogłoszenia przetargu. Ma on zostać ogłoszony w trzecim kwartale tego roku. Przetarg obejmie odcinek od Puławskiej do skrzyżowania alei Rzeczypospolitej z Branickiego, gdzie powstanie terminal końcowy. W ramach tej inwestycji zaplanowano wybudowanie odnogi zakończonej pętlą w ul. Św. Bonifacego na Stegnach.

W tym tygodniu branżowy portal transport-publiczny.pl informował, że tzw. "opcją" w przypadku wysokich cen może zostać objęta właśnie odnoga w kierunku Stegien, a także odcinek w kierunku Wilanowa, za skrzyżowaniem Sobieskiego z św. Bonifacego. - To są spekulacje, ale nie mogę zaprzeczyć, że te analizy mogą okazać się rzeczywiste. Więcej informacji poznamy dopiero po otwarciu ofert i poznaniu ich wysokości - stwierdził Dutkiewicz.

Realizacja robót budowlanych w ramach zamówienia przewidziana jest na lata 2022-2023.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Tramwaj do Wilanowa może powstawać etapami Tramwaje Warszawskie

Budowa odnogi w ciągu Gagarina na przełomie roku

Trasa do Wilanowa jest elementem największej inwestycji tramwajowej w powojennej Polsce. Planowane jest połączenie tej dzielnicy z Dworcem Zachodnim. Trasa będzie liczyła ponad 20 kilometrów. Nie wszystkie odcinki uzyskały unijne dofinansowanie, a część została odłożona w czasie ze względu na cięcia w budżecie miasta. Tak jest w przypadku odcinka wzdłuż Rakowieckiej, a także od Grójeckiej do Dworca Zachodniego.

Powiązana z budową trasy tramwajowej z Mokotowa do Wilanowa jest również odnoga w ciągu ulicy Gagarina. To inwestycja prowadzona wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Tramwaje będą współpracować z MPWiK, ponieważ przy okazji powstanie kolektor ściekowy Mokotowski Bis o średnicy 2,8 metra. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa systemu kanalizacji w czasie intensywnych opadów deszczu.

Umowa na zaprojektowanie i budowę odnogi została podpisana w maju ubiegłego roku. Na jakim etapie inwestycja jest w tej chwili? - Projekt budowlany jest w fazie uzgadniania ze służbami miejskimi. Fizycznie roboty powinny zacząć się na przełomie tego i przyszłego roku. Oczywiście początek tych prac będzie związany z budową kolektora - przekazał Dutkiewicz. Odnoga linii w ciągu Gagarina nie będzie zakończona pętlą, dlatego do obsługi linii zostaną skierowane tramwaje dwukierunkowe. Terminal końcowy powstanie na wysokości ulicy Czerniakowskiej.

Tramwaj do Wilanowa może powstawać etapamiTramwaje Warszawskie

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie