Amerykanie budują wielką serwerownię na terenie warszawskiej huty

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wizualizacja centrum danych Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany / Facebook

Ruszyła budowa wielkoskalowego centrum danych na Bielanach. Amerykański inwestor zajął teren dawnych hal bielańskiej huty. - Cieszymy się, że nie jest to mieszkaniówka, a idziemy w kierunku bielańskiej Doliny Krzemowej, czyli rozwoju przedsięwzięć, które są neutralne środowiskowo i podnoszą atrakcyjność dzielnicy - mówi tvnwarszawa.pl wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski.

"Na terenie bielańskiej Huty powstaje nowoczesne centrum danych. Warszawa jest jednym z pięciu europejskich miast, w których amerykański inwestor planuje budowę wielkoskalowych centrów danych. Na razie powstają dwa obiekty, w Niemczech i Polsce" - poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Inwestycja zajmie powierzchnię 36 tysięcy metrów kwadratowych i będzie składała się z dwóch centrów. "Budowa pierwszego zakończy się do marca 2022 roku. Będzie to obiekt wykorzystujący energię odnawialną i oferujący stacje ładowania pojazdów elektrycznych, przestrzenie biurowe oraz sale networkingowe" - zapowiedział Pietruczuk.

Inwestorem jest firma Vantage Data Centers. Na jej stronie czytamy, że nowoczesny kompleks będzie miał łączną moc 48 megawatów. Będzie to jedna z największych serwerowni w Polsce. Skalę tego typu przedsięwzięć określa się na podstawie zużycia prądu, więc powierzchnia przyszłych hal ma drugorzędne znaczenie. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. Centra danych buduje się często na dawnych terenach przemysłowych ze względu na dostęp do linii wysokiego lub średniego napięcia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"W kierunku bielańskiej doliny krzemowej"

Centrum danych będzie mieściło się po północno-zachodniej stronie parkingu P+R Młociny i budynku żoliborskiego inspektoratu ZUS. Wiceburmistrz Bielan Włodzimierz Piątkowski podaje, że prace budowlane rozpoczęły się na początku lipca. - Są już dość zaawansowane, ponieważ hala powstaje w technologii półproduktów betonowych - zaznacza. - Data center to ogromny gmach, ale pracowników nie będzie wielu, będą za to wysoce wykwalifikowani. Docelowo na jednej zmianie zatrudnionych będzie około 25 osób, nadzorujących procesy technologiczne pod względem stabilności przesyłu danych. Cała obsługa komunikacyjna kompleksu będzie odbywała się po terenach huty - dodaje wiceburmistrz.

Władze Bielan nie kryją zadowolenia z nowej inwestycji. - Cieszymy się, że nie jest to mieszkaniówka, a idziemy w kierunku bielańskiej Doliny Krzemowej, czyli rozwoju przedsięwzięć, które są neutralne środowiskowo i podnoszą atrakcyjność dzielnicy - podkreśla wiceburmistrz. - Z punktu widzenia prestiżu Bielan, to bardzo ważne, że taki kapitał jest tu przyciągany. Inwestycja będzie generowała konkretne dochody w postaci podatku od nieruchomości. Liczymy, że będą one wynosiły - przynajmniej wobec obecnych stawek - ponad milion złotych dochodu rocznie. To ze wszech miar korzystne - twierdzi Piątkowski. Jego zdaniem wybór amerykańskiej firmy jest pozytywnym sygnałem dla potencjalnych inwestorów, rozważających ulokowanie kapitału na Bielanach.

- Nie chcemy powtarzać błędów popełnionych w miejscach, gdzie mieszkaniówka wdarła się w sposób nieskoordynowany. Budzi to później szereg problemów związanych z zarządzaniem dzielnicą i realizowaniem potrzeb mieszkańców - zaznacza Piątkowski. Wyjaśnia też, że władzom Bielan zależy na uniknięciu ekspansji deweloperów oraz stworzeniu wokół huty strefy buforowej, składającej się z inwestycji usługowych. 

Historia Huty Warszawa

Budowa Huty Warszawa ruszyła na początku lat 50., jednak pierwsze koncepcje dotyczące zlokalizowania jej na warszawskich Bielanach sięgają jeszcze okresu przed II wojną światową. W kwietniu 1957 roku oddano do użytku pierwszy wydział produkcyjny - odlewnię staliwa. W kolejnych latach uruchamiane były zgniatacz, kuźnia, ciągarnia i różnego rodzaju walcownie. Jak podaje Stowarzyszenie Przyjaciół Huty Warszawa "Warszawscy Hutnicy", w latach 70. i 80. XX wieku była największym producentem wyrobów hutniczych ze stali jakościowych w kraju. Wytwarzano w niej niemal 50 procent produkcji krajowej. Jej wyroby zaopatrywały polski przemysł maszynowy, łożyskowy, motoryzacyjny, energetyczny, maszynowy, stoczniowy czy elektroniczny.

Huta została sprywatyzowana w 1992 roku, w oparciu o umowę joint venture z Koncernem LUCCHINI. W 2005 roku przejął ją koncern Arcelor, do którego dołączył dwa lata później Mittal. Obecnie nadal prowadzona jest w niej produkcja pod szyldem Huta ArcelorMittal Warszawa, jednak działalność hutnicza zajmuje już bardzo niewielką część ogromnego terenu na północy Bielan. W międzyczasie do coraz mniejszego zakładu dociągnięto planowaną jeszcze w PRL linię metra.

Od lat trwa debata na temat przyszłości tego terenu. Pojawiają się pomysły takie, jak przedłużenie metra w kierunku Cmentarza Północnego i Łomianek. Od strony ulicy Wójcickiego trwa proces rekultywacji dawnych hałd. Dekadę temu, na zlecenie firmy spółki deweloperskiej Pirelii Pekao RE, w pracownik Stefana Kuryłowicza powstała koncepcja budowy dzielnicy mieszkaniowej na tym terenie. Był on też przedmiotem Europanu - konkursu urbanistycznego dla młodych architektów z Europy. Teren wciąż ma dostęp do bocznicy kolejowej, a docelowo ma też znajdować się w pobliżu dwóch ważnych tras: nowej "siódemki" i Trasy Mostu Północnego.

Informowaliśmy też o opóźnieniu w budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad:

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wideo z września 2021 roku)
Budowa Muzeum Sztuki NowoczesnejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany / Facebook

Pozostałe wiadomości

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl