Ścieki już nie płyną do Wisły. "Zapasowe pompy działają"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Zakład przy Farysa 1
Zakład przy Farysa 1 Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Zakład przy Farysa 1 Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

- Układ przesyłowy działa i od czwartku tłoczy ścieki do oczyszczalni ścieków Czajka - przekazał rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka. Wykonano też pierwsze prace przy przewiercie pod dnem Wisły.

W poniedziałek MPWiK poinformowało o awarii jednej z dwóch pomp tłoczących ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni ścieków Czajka. Transport ścieków odbywał się tylko jedną nitką rurociągu, znajdującego się na moście pontonowym, co oznaczało, że część ścieków znów trafia wprost do Wisły. W nocy ze środy na czwartek wodociągowcy uruchomili testowo pompy zapasowe. - Na obecną chwilę, w trakcie prób, zrzut ścieków do Wisły nie odbywa się. Całość ścieków jest kierowana do Czajki układem tymczasowym - mówił w czwartek rano rzecznik MPWiK Marek Smółka.

W piątek Smółka przekazał tvnwarszawa.pl, że testy wyszły pomyślnie i ścieki nie płyną już do Wisły - układ przesyłowy działa. - Usterce uległa podstawowa pompa do tłoczenia ścieków na moście pontonowym. Trafiła ona do serwisu. W jej miejsce zostały zamontowanie dwie pompy zapasowe - wyjaśnił rzecznik. W sumie tymczasowym rurociągiem ścieki tłoczą trzy pompy: jedna, która działa od początku, i dwie zapasowe, zastępujące serwisowaną pompę.

Jak wyjaśniało wcześniej MPWiK, do usterki doszło w wyniku obfitych deszczy, a także przez trafiające do kanalizacji śmieci.

Zakład przy Farysa 1Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Przewiercą się pod Wisłą

Wodociągowcy poinformowali również o rozpoczęciu przecisku pod dnem Wisły. To nim mają popłynąć ścieki do Czajki po demontażu mostu pontonowego, który prawdopodobnie nie będzie mógł być użytkowany przez całą zimę.

- Od strony Świderskiej trwają prace przygotowawcze nad jednym z dwóch planowanych przewiertów pod Wisłą. Nowy stalowy rurociąg o średnicy 120 centymetrów zostanie ułożony na głębokości minimum siedmiu metrów pod dnem rzeki. Przewiert będzie realizowany metodą bezwykopową, w technologii Direct Pipe, która pozwala na jednoczesne drążenie tunelu pod ziemią wraz z układaniem rurociągu - wyjaśnił Smółka.

Wykonawca działa już na prawym brzegu Wisły - zwozi maszyny i elementy rur, prowadzi także prace przygotowawcze nad budową szybów startowych.

- Pierwszy rurociąg, wykonany metodą przewiertu pod dnem Wisły, planujemy uruchomić na przełomie listopada i grudnia. Przejmie on ścieki z tymczasowego systemu na moście pontonowym. Dzięki tej instalacji możliwe będzie osiągnięcie przepływu wymaganego dla przesyłu ścieków w przypadku pogody bezdeszczowej, czyli trzy i pół metra sześciennego na sekundę - zapowiada cytowana w komunikacie prezes MPWiK Renata Tomusiak.

Rozpoczęły się przygotowania do przewiertuMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Szeroki zakres prac

Wodociągowcy przygotowują też dokumentację konieczną do wykonania drugiego przewiertu. - W październiku 2020 roku MPWiK zamierza rozpocząć wyłanianie potencjalnych wykonawców, a podpisanie umowy zaplanowano na przełom listopada i grudnia. Instalacja powinna zostać oddana do użytku w czerwcu przyszłego roku - zadeklarował rzecznik spółki wodociągowej.

Kolejnym etapem ma być połączenie dwóch wykonanych pod dnem rzeki rurociągów z pompowniami Świderska oraz Farysa. - W tym celu powstaną nowe rurociągi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, między innymi komorami technologicznymi umożliwiającymi sterowanie i kontrolę przepływu ścieków. Wykonawcę tych prac powinniśmy poznać wiosną 2021 roku - zaznaczył Marek Smółka.

I dodał, że na prawym brzegu planowany jest także nowy kolektor, który połączy rury biegnące pod Wisłą z przepompownią Nowodwory. Zmodernizowany zostanie również kolektor do przepompowni Żerań.

Po awarii pompy tymczasowego rurociągu, część ścieków znów wpada do Wisły
Po awarii pompy tymczasowego rurociągu, część ścieków znowu wpadała do WisłyMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24