Plaża, przystanki do cumowania łodzi, nadwodny deptak. Nowe oblicze terenu nad Kanałem Żerańskim

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jest umowa na projekt budowlany Parku Żerańskiego
Jest umowa na projekt budowlany Parku ŻerańskiegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Jest umowa na projekt budowlany Parku Żerańskiego

Wkrótce ruszy projektowanie nowego parku nad Kanałem Żerańskim. Zarząd Zieleni podpisał umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej. Ma być nowa plaża, nadwodny deptak i pływające podesty do wypoczynku.

Nowy park ma powstać na blisko 14-hektarowym terenie nad zachodnim brzegiem Kanału Żerańskiego – między Modlińską a Płochocińską. Koncepcja zakłada uwzględnienie w projekcie okolicznych drzew i krzewów, nawodnej flory i betonowych pozostałości po dawnym przemyśle. - Te unikalne warunki wykorzystamy do tego, aby stworzyć wyjątkową przestrzeń, integrującą mieszkańców. Zarząd Zieleni miasta stołecznego Warszawy właśnie podpisał umowę na projekt budowlany dla tego terenu, a więc jesteśmy coraz bliżej realizacji i powstania tego parku – poinformowała w czwartek Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

- Chcemy uszanować tradycję tego miejsca i dziedzictwo przemysłowe. Ale także zrealizujemy ten projekt z szacunkiem dla przyrody. W części północnej ta interwencja będzie mniejsza, czyli stawiamy przede wszystkim na naturę, uporządkujemy teren, ochronimy istniejący drzewostan i nasadzimy więcej drzew. Natomiast w części południowej sieć infrastrukturalna będzie większa. Powstaną ścieżki rowerowe, ścieżki dla pieszych, siłownia plenerowa, naturalny plac i miejsce dla naszych czworonogów – opisywała Glusman.

Podkreśliła jednocześnie, że na tę inwestycję oczekują z niecierpliwością mieszkańcy Białołęki, a ich uwagi były wcześniej uwzględnianie podczas przygotowywania wytycznych w konkursie na koncepcję zagospodarowania terenu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zieleń i postindustrialne akcenty

- Mamy niesamowitą ilość drzew, które pojawiły się na ziemi i mule, który był wyjmowany podczas pogłębiania Kanału Żerańskiego. My zrobimy porządek w tych drzewach. Wytniemy podrost i zostawimy bardzo cenne egzemplarze. Była tutaj naturalna sukcesja i ona stworzyła tę zieleń – wyjaśniła Kamila Nowocin, dyrektorka Zarządu Zieleni.

Dodała, że zadaniem Zarządu Zieleni będzie zbudowanie nowej infrastruktury i zadbanie o to, co przyroda dotychczas sama stworzyła. - Pamiętamy, że to teren postindustrialny. Mieliśmy fabryki betonu i będziemy próbowali wpleść te elementy w nowy park – zapowiedziała Nowocin.

Jaki będzie Park Żerański?

Konkurs na koncepcję Parku Żerańskiego został rozstrzygnięty w marcu 2019 roku. Zdaniem sądu konkursowego najlepszą pracę zaproponowali architekci krajobrazu z pracowni topoScape. Ich wizja łączy w sobie infrastrukturę przeznaczoną dla miłośników sportu z atrakcjami dla osób ceniących wypoczynek na łonie przyrody.

Oprócz ścieżek rowerowych i tras spacerowych, w parku mają też powstać przystanki do cumowania dla wioślarzy i kajakarzy oraz nowa plaża ze stanowiskami wędkarskimi. Na wodzie pojawią się pływające drewniane pomosty. Miejscem spotkań staną się piknikowa polana i cztery pawilony: aktywności lokalnej, gastronomiczny, przystani wodnej i treningu wioślarskiego. Na terenie inwestycji planowany jest także skatepark, ścieżka linowa i strefa streetworkoutu.

W koncepcji była też wieża widokowa przy brzegu kanału, ale jak dowiadujemy się w Zarządzie Zieleni, ten element nie pojawi się w projekcie.

Koncepcja przewiduje, że po parku będzie można swobodnie poruszać się z psami. Jej autorzy zaplanowali dla nich specjalną strefę z poidełkami i torem przeszkód.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości