Zakończyło się projektowanie parku Żerańskiego. Urzędnicy pokazali na wizualizacjach, jak w przyszłości będzie wyglądało to miejsce. Z projektu wypadł pomysł utworzenia wieży widokowej przy brzegu kanału. Wkrótce rozpoczną poszukiwania wykonawcy. Zarząd Zieleni przygotowuje się do ogłoszenia przetargu.
Park Żerański zostanie utworzony na blisko 14-hektarowym terenie przy zachodnim brzegu Kanału Żerańskiego. Zajmie obszar między Modlińską a Płochocińską. Wiosną 2021 roku ruszyły prace projektowe. Wykonawca posiłkował się koncepcją pracowni TopoSpace, wyłonioną dwa lata wcześniej w konkursie architektonicznym. Przed weekendem Zarząd Zieleni poinformował, że dokumentacja projektowa jest już gotowa. Urzędnicy pokazali też nowe wizualizacje.
Okazuje się także, że gotowe jest też zezwolenie na rozpoczęcie prac terenowych. - Obecnie opracowujemy dokumenty przetargowe na realizację robót budowlanych - informuje Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni. Przetarg powinien zostać ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Park ma być gotowy w 2025 roku.
Nie będzie wieży widokowej
Zapytaliśmy Zarząd Zieleni, czy na etapie prac projektowych pojawiły się zmiany w zagospodarowaniu terenu parku względem konkursowej koncepcji pracowni TopoSpace.
- Tak, wykonane zostały zmiany, które okazały się konieczne i zasadne w trakcie opiniowania i zatwierdzania projektu – wskazała rzeczniczka. - Podstawową zmianą jest konieczność rezygnacji z wieży widokowej w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" - odpowiedziała, pytana o przykłady.
Jaki będzie Park Żerański?
Wizja parku zaproponowana w koncepcji konkursowej łączy w sobie infrastrukturę przeznaczoną dla miłośników sportu z atrakcjami dla osób ceniących wypoczynek na łonie przyrody.
Oprócz ścieżek rowerowych i tras spacerowych w parku mają też powstać przystanki do cumowania dla wioślarzy i kajakarzy oraz nowa plaża ze stanowiskami wędkarskimi. Na wodzie pojawią się pływające drewniane pomosty. Miejscem spotkań staną się piknikowa polana i cztery pawilony: aktywności lokalnej, gastronomiczny, przystani wodnej i treningu wioślarskiego.
Na terenie inwestycji planowany jest także skatepark, ścieżka linowa i strefa streetworkoutu. Z najnowszych wizualizacji przedstawionych przez Zarząd Zieleni wynika, że na terenie parku pojawi się także plac zabaw. Dodatkowo po parku będzie można swobodnie poruszać się z psami. Powinna pojawić się dla nich specjalna strefa z poidełkami i torem przeszkód.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni Warszawskiej / Facebook