Chcą zbudować szkołę na terenie dawnego PGR Lewandów. "Teren popada w coraz większą ruinę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Chcą zbudować nową szkołę na terenie PGR Lewandów
Chcą zbudować nową szkołę na terenie PGR Lewandów
Tomasz Zielińskki / tvnwarszawa.pl
Chcą zbudować nową szkołę na terenie PGR LewandówTomasz Zielińskki / tvnwarszawa.pl

Władze Białołęki planują budowę szkoły dla dzieci z nowych osiedli na Lewandowie. I choć mają koncepcję oraz pieniądze, to problemem jest miejsce pod przyszłą inwestycję. Wytypowany został teren dawnego PGR-u przy Kartograficznej, który należy do Skarbu Państwa. Od kilku lat toczą się negocjacje w sprawie jego przejęcia.

Nowa podstawówka miałaby powstać na działce pomiędzy Sieczną, Geometryczną, Kartograficzną i Głębocką. Na terenie o powierzchni około 4,6 hektara funkcjonował dawniej PGR Lewandów. Należy on do Skarbu Państwa i obecnie podlega pod Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Władze Białołęki zabiegają o jego pozyskanie, bo samorząd nie ma w tej okolicy nieruchomości odpowiednich pod inwestycję oświatową.

Budowa nowej szkoły jest palącą potrzebą. Na Lewandowie, podobnie jak w innych częściach dzielnicy, w szybkim tempie powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Wraz z napływem mieszkańców istniejące placówki zaczynają pękać w szwach. W otwartej w 2014 roku podstawówce nr 356 przy Głębockiej miało docelowo uczyć się 800 osób, tymczasem w nadchodzącym roku szkolnym przyjętych zostanie w sumie 1700 uczniów. Zajęcia dla młodszych roczników mają od września 2021 roku odbywać się w dodatkowym budynku wynajętym przez dzielnicę.

- W tej części Białołęki przybywa tak wielu mieszkańców, że od dawna myślimy o budowie kolejnej szkoły. Choć na Zielonej Białołęce oddaliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat dwie podstawówki łącznie dla prawie dwóch tysięcy uczniów, potrzeby nadal są ogromne. Najlepszy dowód – szkoła przy ulicy Hemara uruchomiona we wrześniu 2019, od września 2020 już pracowała na dwie zmiany – wskazuje rzeczniczka Białołęki Marzena Gawkowska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dzielnica może otrzymać tylko część działki

Na początku ubiegłego roku władze dzielnicy skierowały do KOWR wniosek o nieodpłatne przekazanie działki na rzecz miasta. Wniosek dotyczył całego terenu dawnego PGR, czyli 4,6 hektara. Dołączono do niego studium wykonalności inwestycji, zakładające budowę szkoły dla 750 uczniów z halą sportową, boiskami, placem zabaw, parkingiem i terenem zielonym. Część działki położona bliżej Głębockiej miała według koncepcji zostać podzielona na dwie strefy. Pierwsza to plac zabaw i miejsca do wypoczynku biernego, natomiast strefa druga to siłownie plenerowa i przestrzeń do street workoutu. Zarówno teren szkoły, jak i obie strefy rekreacji otaczałby park.

Odpowiedź na wniosek została udzielona dopiero po roku. Była negatywna. KOWR nie zgodził się na przekazanie całego terenu. Padła jednak kontrpropozycja. - KOWR poinformował nas, że rozumie problemy z zapewnieniem wystarczającej liczby miejsc w szkołach w rozwijającej się dynamicznie części dzielnicy i jest gotowy rozważyć wydzielenie niezbędnej części działki do budowy szkoły podstawowej z zapleczem sportowym i infrastrukturą techniczną. Z pisma wynikało, że jeśli zgodę wyrazi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, otrzymamy część nieruchomości należącej do KOWR o powierzchni około 1,5 hektara – wyjaśnia Gawkowska.

Oznacza to, że z planów wypadłaby część parkowa ze strefami rekreacyjnymi. To jednak niejedyny problem, bo zdaniem dzielnicy proponowane 1,5 hektara to za mało, by zbudować szkołę z zapleczem. - Potrzebujemy działki o minimalnej powierzchni 2,3 hektara. Wynika to stąd, że dla tego rejonu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który narzuca zachowanie na części działki powierzchni biologicznie czynnej, czyli bez zabudowy czy utwardzenia. Dlatego w kwietniu 2021 zmodyfikowaliśmy nasz wniosek z lutego 2020 roku, prosząc KOWR o przekazanie 2,3 hektara gruntu – wskazuje rzeczniczka Białołęki.

"Istnieje formalno-prawna możliwość przekazania gruntów"

Kolejny wniosek nie został jeszcze rozpatrzony. Ale władze dzielnicy zapewniają, że regularnie kontaktują się z przedstawicielami KOWR. Ostatnia rozmowa odbyła się 7 maja. - Jestem pełen optymizmu, rozmowy są obiecujące. A zważywszy na dotychczasową dobrą współpracę z jednostką mamy nadzieję, że ta sprawa zostanie załatwiona pozytywnie – mówi burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca.   

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy również KOWR. "Krajowy Ośrodek może, za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, w drodze umowy, nieodpłatnie przekazać na własność jednostce samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzące w skład zasobu, między innymi na cele związane z realizacją inwestycji infrastrukturalnych służących wykonywaniu zadań własnych w zakresie edukacji publicznej, pod warunkiem, że jest to zgodne z ustaleniami miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego, miejscowego planu rewitalizacji, ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy" – wskazuje Marcin Wysocki, dyrektor oddziału terenowego KOWR w Warszawie.

Jak dodaje, oznacza to, że "istnieje formalno-prawna możliwość przekazania gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Pastwa na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy po spełnieniu przez jednostkę ustawowych warunków".

"Teren z każdym dniem popada w coraz większą ruinę"

Działania na rzecz budowy nowej szkoły na Białołęce wspierają mieszkańcy dzielnicy. Przedstawiciele inicjatywy Park przy Szkole przygotowali petycję do dyrektora generalnego KOWR z prośbą o bezpłatne przekazanie działki miastu. Dotychczas zebrali pod nią ponad 1300 podpisów.

Autor petycji Sebastian Gut zwraca uwagę, że obecnie teren dawnego PGR Lewandów nie jest już wykorzystywany w celu działalności rolniczej. "Znajdujące się na nieruchomości budynki w większości stoją puste i niszczeją lub są podnajmowane pod różnego rodzaju składy i magazyny. Od co najmniej czterech lat, teren zamiast być wizytówką, przykładem wzorowego zagospodarowania nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa, czyli nas wszystkich, Polaków, z każdym dniem popada w coraz większą ruinę" – twierdzi.

Argumentuje też, że planowana inwestycja jest zgodna z zapisami planu miejscowego i przede wszystkim odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności. Za przekazaniem terenu na rzecz miasta przemawia też jego zdaniem to, że dzielnica dysponuje koncepcją zagospodarowania terenu i środkami na budowę szkoły.

Pieniądze na ten cel są ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta. - Ze względu na brak praw do działki, środki zostały przesunięte na 2024 i 2025 rok. Gdy otrzymamy prawo do terenu, zarząd dzielnicy wystąpi do Rady Miasta st. Warszawy o dodatkowe środki, by uzupełnić budżet tej inwestycji. Zwrócimy się też o przesunięcie pieniędzy na wcześniejsze lata, abyśmy mogli jak najszybciej ruszyć z projektowaniem szkoły – zapowiada Gawkowska.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl