Chcą zbudować szkołę na terenie dawnego PGR Lewandów. "Teren popada w coraz większą ruinę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Chcą zbudować nową szkołę na terenie PGR Lewandów
Chcą zbudować nową szkołę na terenie PGR Lewandów
Tomasz Zielińskki / tvnwarszawa.pl
Chcą zbudować nową szkołę na terenie PGR LewandówTomasz Zielińskki / tvnwarszawa.pl

Władze Białołęki planują budowę szkoły dla dzieci z nowych osiedli na Lewandowie. I choć mają koncepcję oraz pieniądze, to problemem jest miejsce pod przyszłą inwestycję. Wytypowany został teren dawnego PGR-u przy Kartograficznej, który należy do Skarbu Państwa. Od kilku lat toczą się negocjacje w sprawie jego przejęcia.

Nowa podstawówka miałaby powstać na działce pomiędzy Sieczną, Geometryczną, Kartograficzną i Głębocką. Na terenie o powierzchni około 4,6 hektara funkcjonował dawniej PGR Lewandów. Należy on do Skarbu Państwa i obecnie podlega pod Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Władze Białołęki zabiegają o jego pozyskanie, bo samorząd nie ma w tej okolicy nieruchomości odpowiednich pod inwestycję oświatową.

Budowa nowej szkoły jest palącą potrzebą. Na Lewandowie, podobnie jak w innych częściach dzielnicy, w szybkim tempie powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Wraz z napływem mieszkańców istniejące placówki zaczynają pękać w szwach. W otwartej w 2014 roku podstawówce nr 356 przy Głębockiej miało docelowo uczyć się 800 osób, tymczasem w nadchodzącym roku szkolnym przyjętych zostanie w sumie 1700 uczniów. Zajęcia dla młodszych roczników mają od września 2021 roku odbywać się w dodatkowym budynku wynajętym przez dzielnicę.

- W tej części Białołęki przybywa tak wielu mieszkańców, że od dawna myślimy o budowie kolejnej szkoły. Choć na Zielonej Białołęce oddaliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat dwie podstawówki łącznie dla prawie dwóch tysięcy uczniów, potrzeby nadal są ogromne. Najlepszy dowód – szkoła przy ulicy Hemara uruchomiona we wrześniu 2019, od września 2020 już pracowała na dwie zmiany – wskazuje rzeczniczka Białołęki Marzena Gawkowska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dzielnica może otrzymać tylko część działki

Na początku ubiegłego roku władze dzielnicy skierowały do KOWR wniosek o nieodpłatne przekazanie działki na rzecz miasta. Wniosek dotyczył całego terenu dawnego PGR, czyli 4,6 hektara. Dołączono do niego studium wykonalności inwestycji, zakładające budowę szkoły dla 750 uczniów z halą sportową, boiskami, placem zabaw, parkingiem i terenem zielonym. Część działki położona bliżej Głębockiej miała według koncepcji zostać podzielona na dwie strefy. Pierwsza to plac zabaw i miejsca do wypoczynku biernego, natomiast strefa druga to siłownie plenerowa i przestrzeń do street workoutu. Zarówno teren szkoły, jak i obie strefy rekreacji otaczałby park.

Odpowiedź na wniosek została udzielona dopiero po roku. Była negatywna. KOWR nie zgodził się na przekazanie całego terenu. Padła jednak kontrpropozycja. - KOWR poinformował nas, że rozumie problemy z zapewnieniem wystarczającej liczby miejsc w szkołach w rozwijającej się dynamicznie części dzielnicy i jest gotowy rozważyć wydzielenie niezbędnej części działki do budowy szkoły podstawowej z zapleczem sportowym i infrastrukturą techniczną. Z pisma wynikało, że jeśli zgodę wyrazi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, otrzymamy część nieruchomości należącej do KOWR o powierzchni około 1,5 hektara – wyjaśnia Gawkowska.

Oznacza to, że z planów wypadłaby część parkowa ze strefami rekreacyjnymi. To jednak niejedyny problem, bo zdaniem dzielnicy proponowane 1,5 hektara to za mało, by zbudować szkołę z zapleczem. - Potrzebujemy działki o minimalnej powierzchni 2,3 hektara. Wynika to stąd, że dla tego rejonu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który narzuca zachowanie na części działki powierzchni biologicznie czynnej, czyli bez zabudowy czy utwardzenia. Dlatego w kwietniu 2021 zmodyfikowaliśmy nasz wniosek z lutego 2020 roku, prosząc KOWR o przekazanie 2,3 hektara gruntu – wskazuje rzeczniczka Białołęki.

"Istnieje formalno-prawna możliwość przekazania gruntów"

Kolejny wniosek nie został jeszcze rozpatrzony. Ale władze dzielnicy zapewniają, że regularnie kontaktują się z przedstawicielami KOWR. Ostatnia rozmowa odbyła się 7 maja. - Jestem pełen optymizmu, rozmowy są obiecujące. A zważywszy na dotychczasową dobrą współpracę z jednostką mamy nadzieję, że ta sprawa zostanie załatwiona pozytywnie – mówi burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca.   

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy również KOWR. "Krajowy Ośrodek może, za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, w drodze umowy, nieodpłatnie przekazać na własność jednostce samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzące w skład zasobu, między innymi na cele związane z realizacją inwestycji infrastrukturalnych służących wykonywaniu zadań własnych w zakresie edukacji publicznej, pod warunkiem, że jest to zgodne z ustaleniami miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego, miejscowego planu rewitalizacji, ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy" – wskazuje Marcin Wysocki, dyrektor oddziału terenowego KOWR w Warszawie.

Jak dodaje, oznacza to, że "istnieje formalno-prawna możliwość przekazania gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Pastwa na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy po spełnieniu przez jednostkę ustawowych warunków".

"Teren z każdym dniem popada w coraz większą ruinę"

Działania na rzecz budowy nowej szkoły na Białołęce wspierają mieszkańcy dzielnicy. Przedstawiciele inicjatywy Park przy Szkole przygotowali petycję do dyrektora generalnego KOWR z prośbą o bezpłatne przekazanie działki miastu. Dotychczas zebrali pod nią ponad 1300 podpisów.

Autor petycji Sebastian Gut zwraca uwagę, że obecnie teren dawnego PGR Lewandów nie jest już wykorzystywany w celu działalności rolniczej. "Znajdujące się na nieruchomości budynki w większości stoją puste i niszczeją lub są podnajmowane pod różnego rodzaju składy i magazyny. Od co najmniej czterech lat, teren zamiast być wizytówką, przykładem wzorowego zagospodarowania nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa, czyli nas wszystkich, Polaków, z każdym dniem popada w coraz większą ruinę" – twierdzi.

Argumentuje też, że planowana inwestycja jest zgodna z zapisami planu miejscowego i przede wszystkim odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności. Za przekazaniem terenu na rzecz miasta przemawia też jego zdaniem to, że dzielnica dysponuje koncepcją zagospodarowania terenu i środkami na budowę szkoły.

Pieniądze na ten cel są ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta. - Ze względu na brak praw do działki, środki zostały przesunięte na 2024 i 2025 rok. Gdy otrzymamy prawo do terenu, zarząd dzielnicy wystąpi do Rady Miasta st. Warszawy o dodatkowe środki, by uzupełnić budżet tej inwestycji. Zwrócimy się też o przesunięcie pieniędzy na wcześniejsze lata, abyśmy mogli jak najszybciej ruszyć z projektowaniem szkoły – zapowiada Gawkowska.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl