tornado

tornado

Nietypowa, wyglądająca jak zaczątek trąby powietrznej chmura zawisła w sobotę na niebie nieopodal Lubartowa (Lubelszczyzna). Czy nad okolicą faktycznie przeszła trąba powietrzna, zapytaliśmy synoptyka oraz miejscowych strażaków.

Uczniowie Absegami High School w Galloway Township (New Jersey) na pewno nie zapomną czwartku siódmego czerwca. Z dwóch powodów. Po pierwsze odebrali swoje dyplomy ukończenia szkoły, po drugie - towarzyszyła im przy tym potężna nawałnica, a być może nawet tornado.

Zerwane dachy, uszkodzone budynki, powyrywane drzewa - takie zniszczenia spowodowało przejście tornad w północnej Europie. Trąby powietrzne pojawiły się w czwartek na terenie Limburgii - krainy leżącej na pograniczu Belgii i Holandii. Sporo pracy przy usuwaniu szkód mieli strażacy z belgijskiego Tongeren i holenderskiego Montfort.

Pięć tysięcy Kolumbijczyków zostało dosłownie pozbawionych dachu nad głową po tym, jak w sobotę przez ich miejscowość przeszło tornado. Trąba powietrzna raniła także wiele osób, a jedną pozbawiła życia.

Monstrualna superkomórka burzowa rozwinęła się w poniedziałek nad jednym z teksańskich miast. Przyniosła ze sobą opady gradu o średnicy piłki golfowej oraz tornado. Zobacz zapierające dech w piersiach nagranie.

Takiego gościa na ceremonii swoich zaślubin para z miasteczka w amerykańskim stanie Kansas się nie spodziewała. Mało brakowało, żeby na ich weselu zatańczyło... tornado.

- Spojrzeliśmy w górę i zobaczyliśmy, że niebo porusza się w dwóch różnych kierunkach - relacjonował kierowca, który uwiecznił na filmie tornado, jakie w poniedziałek przeszło nad Anglią. Jak informują media, w gwałtownej burzy nikt nie ucierpiał, odnotowano jedynie uszkodzenia domostw - głównie dachów i połamane drzewa.

Nawet pół tysiąca domów mogło zostać uszkodzonych po przejściu tornado i gwałtownych nawałnic we wschodniej Japonii. Ten rzadki w Kraju Kwitnącej Wiśni kataklizm zabił 14-letniego chłopca i ranił kilkadziesiąt osób. Trzy osoby zostały prawdopodobnie rażone piorunem. Władze samorządowe poprosiły o pomoc obronę cywilną.

F-1 przemknęło przez południe Francji, pozostawiając po sobie niewielkie zniszczenia. Nie mamy jednak na myśli bolidu z Robertem Kubicą w kokpicie, a gwałtowny żywioł.

Co najmniej pięć bardzo rzadkich nocnych tornad przeszło w piątek przez amerykański stan Kolorado. Wichury pozbawiły dachu nad głową co najmniej kilka tamtejszych rodzin, które dzielą się tym, co je spotkało. Służby meteorologiczne donoszą o trąbach powietrznych także w Kansas i Tennessee.

Tornado w Europie? To możliwe i to niekoniecznie letnią porą. Żywioł zarejestrowano 20 kwietnia na rolniczym obszarze Holandii, nieopodal niemieckiej granicy.

Kilka tornad przeszło w okolicy miasteczek Milan i Walnut Grove w leżącym na północy USA stanie Minnesota. Silny wiatr zniszczył kilka domów i stodół.

Bilans ofiar śmiertelnych tornada, które w niedzielę spustoszyło miasteczko Woodward w amerykańskim stanie Oklahoma wzrósł do sześciu osób. Wśród zmarłych jest troje dzieci. To jedyne ofiary serii burz, jakie przeszły w weekend nad środkowymi stanami.

Chmury układają się w wirujący lej, który się powiększa, dotyka ziemi, a potem pędzi przez równinę - ten widok w weekend stał się udziałem mieszkańców USA. Łowcy burz nagrali film, na którym widać, jak powstaje tornado, które w sobotę nawiedziło miejscowość Cherokee w stanie Oklahoma. To jedno z ponad 120 tornad, które zaobserwowano przez weekend na terenie środkowych Stanów Zjednoczonych.

Mieszkańcy obszarów nawiedzanych przez tornada są przekonani, że ich nadejście zapowiada zielony kolor nieba podczas burzy. Nietypowe zjawisko postanowili dokładniej zbadać naukowcy. Ich obserwacje potwierdziły, że taka barwa nieba rzeczywiście zwiastuje kłopoty. Wciąż jednak brakuje precyzyjnej odpowiedzi na to, jak powstaje efekt zielonej burzy.