Kanada

Kanada

Kanadyjskie wojsko musiało się przyznać, że od lat zatrudnia najemników, którzy pomagają przy szkoleniach pilotów, a nawet wykonują normalne misje za sterami samolotów transportowych i rozpoznawczych. "Pozwalają uniknąć znaczących kosztów szkoleń i od ręki zasilają kadrę latającą" - stwierdzono w wewnętrznym raporcie ujawnionym przez media.

Komputery kanadyjskiego Państwowego Komitetu Badań Naukowych (NRC) padły ofiarą ataku hakerów z Chin. Nie podano jednak szczegółów na temat potencjalnych szkód wyrządzonych przez "podmioty sponsorowane przez rząd Chin" - poinformowały władze w Ottawie.

Encana, największy kanadyjski producent gazu ziemnego, zanotował imponujący wzrost wartości w największej od 14 lat ofercie publicznej (IPO). Wartość spółki wzrosła do 1,34 mld dolarów amerykańskich. Zwiększone zainteresowanie inwestorów w sektorze inwestycyjnym spowodowały wyższe ceny paliw.

Kamery w radiowozach policyjnych - przynajmniej w Kanadzie - rejestrują nie tylko piratów drogowych. Stojąc na światłach na trasie Mulock Drive policjanci nagrali spadający meteoroid nieopodal miasteczka Newmarket w prowincji Ontario. Zdaniem ekspertów obiekt mógł mierzyć około metra i ważyć kilka ton, o czym świadczy zarejestrowana fala uderzeniowa, równa skutkowi eksplozji kilkudziesięciu ton trotylu.

Posiekać i wywieźć, zakopać czy może pozostawić w miejscu odnalezienia? To pytanie nurtuje naukowców, którzy co roku na plażach odnajdują zwłoki wielorybów. Ostatnio w mediach głośno jest o martwym płetwalu błękitnym, który od kilku tygodni zalega na jednej z kanadyjskich plaż. Naukowcy postanowili zająć się zwierzęciem. Jednak jak podkreślają, usunięcie tuszy może zająć nawet kilkanaście dni.

Około 50 kanadyjskich żołnierzy weźmie udział w przyszłym tygodniu w ćwiczeniach wojskowych w Polsce w ramach reakcji NATO na kryzys ukraiński - ogłosił w piątek premier Kanady Stephen Harper.

Polska i Kanada podpisały oświadczenie w sprawie koordynacji działań na rzecz Ukrainy i Europy Wschodniej - podał w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Kanady Johnem Bairdem. Ministrowie omówili bieżącą sytuację na wschodzie Ukrainy.