Hiszpania

Hiszpania

72-letni król Hiszpanii Juan Carlos przechodzi w szpitalu w Barcelonie operację usunięcia "guzka płuc". Informację przekazał w komunikacie pałac królewski w Madrycie.

Dla Hiszpanów to była spora niespodzianka. Niestety, niezbyt przyjemna. W niedzielę, w północnej części kraju spadł... śnieg.

Agencja Standard & Poor's obniżyła rating Hiszpanii z AA+ do AA z perspektywą są negatywną - co oznacza możliwość kolejnych cięć. Jak argumentuje agencja, powód to słaby wzrost gospodarczy tego kraju. W reakcji euro osłabiło się do dolara do najniższego poziomu od roku, a indeks giełdy w Madrycie spadł o ponad 3 procent.

Rządy wielu krajów zaczynają się powoli wycofywać ze stymulowania gospodarki. Hiszpania wręcz przeciwnie. - W ciągu najbliższych dwóch lat w rozwój hiszpańskich kolei i sieci dróg zainwestowane zostanie 17 mld euro - ogłosił premier Jose Luis Rodriguez Zapatero. Inwestycje mają poprawić infrastrukturę, ożywić dotkniętą recesją gospodarkę oraz stworzyć nowe miejsca pracy.

Jedna osoba zginęła w katastrofie dwóch pociągów towarowych w Hiszpanii. Siła uderzenia zmiażdżyła składy.

Sześć krajów europejskich objęła obława na członków rosyjskiej armii. W sumie aresztowano 69 osób podejrzanych m.in. o handel bronią i narkotykami. Tylko w Hiszpanii dokonano 24 zatrzymań.

Około 30 osób rozebrało się w centrum Madrytu w proteście przeciwko walkom byków. Uczestnicy demonstracji na Plaza del Callao ułożyli się w napis "S.O.S.", a w ciała "powbijali" banderille, używane przez torreadorów podczas korridy.

Niespodziewana śnieżyca sparaliżowała w poniedziałek wieczorem hiszpańską Katalonię, zwłaszcza okolice Barcelony i Girony. - Totalny paraliż na wszystkich frontach - komentuje internauta Piotr, który na Kontakt TVN24 przysłał film z zasypanej Barcelony.

82-letnia kobieta zginęła w Galicji przygnieciona przewróconym przez wichurę murem. Huragan, który w piątek przeszedł nad Wyspami Kanaryjskimi, w sobotę po południu uderzyły w północne wybrzeże Hiszpanii, wyrządzając wiele szkód. Władze apelują do obywateli o pozostanie w domu.

Bezkarna aborcja do 14. tygodnia ciąży, a w wyjątkowych przypadkach nawet do 22. tygodnia. Mimo fali protestów Kościoła katolickiego w Hiszpanii złagodzono restrykcyjną dotąd ustawę o przerywaniu ciąży.

Zazwyczaj światowe rządy nie płacą terrorystom za uwolnienie ich obywateli. Rząd Hiszpanii zrobi inaczej. Według hiszpańskich mediów, Madryt zapłaci 5 mln dolarów za uwolnienie trojga pracowników misji humanitarnej, porwanych w Mauretanii pod koniec listopada przez północnoafrykańskie skrzydło Al-Kaidy.

Hiszpania ciągle w recesji. Według ostatecznych danych za IV kwartał PKB kraju skurczył się o 0,1 procent kwartał do kwartału. W całym 2009 roku gospodarka skurczyła się o 3,6 procent.

- Siedem kwartałów nieprzerwanej recesji i 4 miliony bezrobotnych - to kryzysowy bilans Hiszpanii. Obecnie jest ona jedynym krajem G-20, którego gospodarka nie zaczęła wychodzić z kryzysu.

Nie tylko Polska reformuje swoje wydatki. Rząd hiszpański przyjął w piątek plan ograniczenia wydatków budżetowych. Przewiduje on zaoszczędzenie 50 miliardów euro do 2013 roku i powrót do wymaganego przez europejski pakt stabilizacji ograniczenia deficytu budżetowego do 3 procent PKB.

Strój Rambo, plastikowy karabin i pistolet - tak ubrany i wyposażony uczeń jednego z hiszpańskich liceów chciał zrobić kawał swoim kolegom. Niestety, jego poczucie humoru nikogo nie przekonało. Wręcz przeciwnie: wywołał w szkole prawdziwą panikę.

Zwolennik monarchii - niedawno zmarły hiszpański milioner Juan Ignacio Blada Llabres - przepisał cały swój majątek książętom Asturii. Ci z kolei część pieniędzy przekażą na cele dobroczynne. Najbliżsi milionera nie dostaną nic.

Aborcja na życzenie do 14 tygodnia ciąży, a w wyjątkowych przypadkach nawet do 22 tygodnia - hiszpańscy socjaliści przegłosowali w niższej izbie hiszpańskiego parlamentu liberalizację ustawy o zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym.

Bociany ociągają się z odlotem, a pszczoły jak gdyby była to wiosna, rozpoczęły zbiory pyłków. Właśnie trwa najcieplejsza od ponad 100 lat jesień. Niestety w Hiszpanii.

Przed sądem w Madrycie rozpoczął się proces 11 islamistów. Mężczyźni oskarżeni są o przygotowywanie w ubiegłym roku ataków bombowych na metro w Barcelonie.

Hiszpańska Grenada wytoczyła wojnę prostytucji. Od wtorku w mieście obowiązują wysokie grzywny, które grożą zarówno paniom wykonującym najstarszy zawód świata, jak i ich klientom.